Суперечки про каву: варити чи розчиняти?

Питання про користь і шкоду кави обговорюється постійно. Хтось пропагує його як продукт, багатий антиоксидантами, хтось же навпаки – наполягає на тому, що каву пити вкрай шкідливо. Істина, як це часто буває, знаходиться десь посередині. Тому що, кажучи про користь цього напою, знаючі люди мають на увазі зернову каву і вони, безсумнівно, мають рацію. У той час як всі негативні висловлювання, частіше за все, відносяться до такої популярної розчинної кави. У цьому питанні варто розібратися, тому що більшість офісних працівників постійно п’ють саме розчинну каву.

Історія появи напою

Настільки популярний сьогодні напій придумав швейцарський хімік Макс Моргенталлер. Він перейняв досвід у японського колеги Саторі Като, який винайшов технологію виробництва порошкового чаю.

Датою народження розчинної кави вважається 24 липня 1938. Але в той час ні експерти, ні споживачі не оцінили смак, аромат і зручність розчинної кави. Можливо, світ так ніколи і не прийняв би нововведення, якби не пролунала Друга світова війна. На фронт потрібно було поставляти багато кави, простого в заварюванні. І тут в виявився в нагоді винахід Моргенталлера.

Продукт швейцарського хіміка мав успіх серед солдатів, адже каву можна було заварити, не вилазячи з окопу. У результаті компанія, на яку працював Моргенталлер, уклала значне число контрактів на поставки кави американським солдатам прямо на поля битв. Після закінчення війни солдати антигітлерівської коаліції зрозуміли, що не можуть відмовитися від розчинного напою, так сильно вони до нього звикли. Підрахунки фахівців кажуть, що зараз у світі щодня споживається більше 2250 мільйонів чашок кави, і велика їх частина – розчинний напій.

Види кави

В даний час існує безліч компаній, що випускають розчинну каву, і багато видів самого напою. Ви можете заварювати каву в порошку, гранулах, сублімований, купити пакетики “3 в 1”. Головна їхня відмінність – в технології виробництва. Але врахуйте, що ні одна технологія переробки зернової кави у розчинний не обходиться без теплової обробки, яка вбиває всі корисні властивості кави.

Існує кілька способів фасування розчинної кави. Те, в якій тарі продається напій, говорить про його якість. Наприклад, в жерстяних банках, як правило, продається більш дешева кава. Такі банки можуть навіть надати своєму вмісту “металевий” присмак. Якісний напій, до якого відносять гранульовану і сублімовану каву, фасують у скляні банки. Скло вважається більш престижною тарою, здатної зберегти аромат і смак розчинного напою.

Вміст самих кавових зерен в розчинній каві – мінімальний. Як правило, це близько 15% від складу. Крім цього, якість цих зерен часто може бути досить сумнівним. Багато кавових заводів, що спеціалізуються на “справжній” зерновій каві, передають “погані” зерна виробникам розчинної кави.

У рекламі один з акцентів робиться на тому, що розчинна кава створюється з кращих сортів арабіки. Але використовувати “арабіку” для розчинної кави було б просто нерентабельно. Більшість компаній використовує сорти “робуста”, тому що це скорочує витрати на виробництво в 10 разів. Плюс до всього, цей сорт містить набагато більше кофеїну, що, звичайно, йде на руку виробникам розчинної кави.

Порошковий спосіб виробництва кави – найдешевший. Сира кава проходить очищення, після чого її обсмажують і дроблять зерна на найдрібніші частинки – 1,5-2 мм. Далі дрібно розмелену каву протягом декількох годин обробляють в гарячій воді під тиском у 15 атмосфер. Ця операція дозволяє витягувати з зерен розчинні речовини. Після теплової обробки отриманий екстракт охолоджують, фільтрують, видаляють нерозчинні і смолисті речовини і сушать гарячим повітрям. Остання ступінь підготовки – охолодження отриманої порошкоподібної маси.

Агломерована розчинна кава, більш відома як гранульована, насправді не сильно відрізняється від порошкового. Основна різниця – ви розчиняєте в чашці не порошок, а каву, збиту в дрібні грудочки парою. Відмінність у виробництві як раз і полягає в останній стадії – паровій обробці. Тут не можна не відзначити, що інтенсивний тиск змінює молекулярну структуру зерна, справляє негативний вплив на смак і колір напою.

Один з новітніх способів виробництва розчинної кави – сублімація. Висловлюючись простою мовою, це висушування заморожених продуктів у вакуумі. Виробники, звісно, запевняють, що така сушка дозволяє отримувати продукти високої якості, які за своїми властивостями найбільш наближені до свіжих. Цей метод є найдорожчим. Але саме він, нібито, дозволяє зберегти початкові властивості натуральної кави. Звучить дуже багатообіцяюче, але і тут каву кілька годин варять, що, само собою, вбиває всі його корисні властивості.

З кофеїном чи без?

Що ж становить основну частину розчинної кави, якщо на частку зерен припадає лише 15% складу? Фарбники і ароматизатори. Вибираючи більш якісну розчинну каву, ви завдасте меншої шкоди організму.

До недоліків кави часто відносять кофеїн, який в ньому міститься.

Але знову ж таки не можна порівнювати справжню каву і розчинну. Кофеїн, що міститься в зерновому напої, виходить з організму через кілька годин. Та ж доза кофеїну, що міститься в розчинній каві, буде виходити близько 10 годин, при цьому підбадьорливий ефект цього напою збережеться лише дві-три години. Так що регулярне споживання розчинної кави може легко призвести до передозування кофеїном, що завдасть шкоди вашому здоров’ю.

Багато хто вважає, що порятунком від шкоди розчинної кави є вживання цього напою без кофеїну. Однак ця думка в корені хибна. Такий продукт сприяє відкладенню каменів в нирках. Медики також підозрюють, що розчинна кава без кофеїну може надавати канцерогенну дію на організм.

Плюси і мінуси

Кава сама по собі є потужним стимулятором виділення шлункового соку, а розчинна кава є напоєм з підвищеною кислотністю. Тому людям, страждаючим захворюваннями шлунка, пити каву натще серце не бажано, тим більше розчинну. Останню, принаймні, необхідно змішувати з молоком. Також не рекомендується зловживати розчинною кавою людям з серцево-судинними захворюваннями. Негативно впливає цей напій також на нирки.

Представницям прекрасної статі краще не зловживати розчинною кавою, а ще краще взагалі відмовитися від цього напою. Консерванти, яких у нього так багато, негативно впливають на обмін речовин, провокують виникнення целюліту.

Запах розчинної кави, на якому так часто акцентують увагу виробники у своїх рекламних кампаніях, – це, мабуть, єдине, що фахівці визнають корисним у сурогатному напої.

У розчинної кави, звичайно, є свої плюси. Але вони носять виключно побутовий характер: таку каву зручно зберігати і швидко готувати. У сучасному ритмі життя швидкість і легкість приготування, звичайно, виявляються вирішальними факторами, але не варто забувати і про своє здоров’я.

Фахівці рекомендують відмовитися від вживання розчинної кави, в крайньому випадку, скоротити її споживання до мінімуму.

Зараз багато компаній випускають мелену зернову каву, яку можна заварити в чашці. Вона не розчиниться, збереже свої корисні властивості і не заподіє шкоди вашому здоров’ю. Також якщо стоїть вибір між чаєм і розчинною кавою на робочому місці, то всі вчені хором вибирають чай, пишуть rian.ru.