За прострочений кредит будуть виселяти з квартир і не пустять за кордон

8 березня судові виконавці отримають право зняти останні штани з тих, хто винен банку.Тих, хто прострочив платежі, зможуть виселити з квартири і заборонити виїзд за кордон.

Документ, що регулює діяльність виконавчої служби, був прийнятий ще в листопаді 2010 року. Він називається «Закон «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче ведення» і набуває чинності 8 березня. Багато що у відносинах банківських боржників та самих кредиторів зміниться на користь останніх: виконавча служба отримає всі права, щоб повернути банкам борги за всяку ціну, пише Сегодня.

Закон прийнято в інтересах захисту прав кредиторів, пояснює радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ. Адже частка проблемних кредитів в Україні становить 30-40%. Багато позичальників виявилися заручниками несподіваного стрибка курсу долара з 5,05 грн до 8 грн восени 2008 року, до того ж доходи після кризи суттєво скоротилися.

У відділі виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві вважають, що робота виконавчої служби багато в чому спроститься:

«Чим швидше ми знаходимо майно боржника, тим швидше заарештовуємо, звертаємо на нього стягнення. Іноді це працює як превентивна міра: боржник розуміє, що не може розпоряджатися майном, і платить добровільно», – пояснила нам одна зі співробітниць виконавчої служби.

Тепер виконавчі служби отримали доступ до всіх електронних баз, що стосуються нашого майна: вони зможуть безкоштовно користуватися даними БТІ, земельного кадастру, МРЕВ, виявляти майно боржника, накладати на нього арешт і продати за рішенням суду. Заарештувати громадянина можуть і за спробу впливати на діяльність виконавця (наприклад, погрожувати йому). Опір держвиконавцям прирівнюється до опору правоохоронним органам. У такому випадку боржників можуть заарештувати, оштрафувати, обмежити їхню свободу або позбавити волі на термін від декількох місяців до декількох років. Якщо за вами значиться борг і кредитор звернувся до суду, вас не випустять за кордон навіть у відпустку.

Закон також обмежує процесуальні права боржника щодо оскарження виконавчих процедур: якщо рішення суду не на його користь вступило в силу, оскаржити його ніяк не можна. Відкриті торги з реалізації майна відтепер будуть стосуватися тільки рухомого майна, а житло і ділянки стануть реалізовувати через комісію, а не публічно. Тобто наскільки вигідно продадуть ваше добро, буде залежати тільки від комісіонера.

«Закон розроблено на підставі досвіду світової банківської практики і дуже потрібний банкам на тлі того, що останнім часом позичальники, не бажаючи платити, стали звертатися до суду і навіть вигравати, – пояснює необхідність такого закону Олексій Кущ. – Поки що виконавча служба була позбавлена інструментів ефективної роботи, у боржників була маса можливостей блокувати її. Тепер же зупинити виконання рішення суду буде нереально».

З ним солідарний і заступник голови профільного парламентського комітету Станіслав Аржевітін: «Норми цього закону будуть діяти більше з психологічної точки зору. Суспільство має, нарешті, зрозуміти: перед тим, як брати кредит, треба подумати, чи потягнеш ти його. А у нас можна судитися по кілька років – як в один, так і в інший бік. У Європі, якщо людина бере кредит, у нього в думках немає, як зробити так, щоб піти від його повернення. А в Україні ви можете в будь-якій газеті прочитати оголошення, типу дамо консультації, як не виплачувати кредит».