В Житомирській області все ще високий рівень радіації

Через 25 років після Чорнобильської катастрофи фахівці Грінпіс виявили високий рівень радіації в молоці, грибах і ягодах в Житомирській, Рівненській та Київській областях.

У загальній складності було протестовано 114 зразків молока, ягід, грибів і овочів, повідомляється на сайті “Грінпіс Росії”.

Практично всі зразки (93%) молока в селі Дроздинь Рівненської області містили неприпустимо високий рівень радіоактивного цезію-137. Це небезпечний, довгоживучий радіонуклід, здатний «подорожувати» по харчовому ланцюгу і накопичуватися в організмі. Його концентрації перевищили встановлені в країні норми для дитячих продуктів в 1,2 – 16,3 рази.

«Цезій-137 з концентрацією, що в рази перевищує норму, ми виявили також у грибах і диких ягодах, – ділиться результатами перевірки cтарший науковий спеціаліст Грінпіс Інтернешнл Ірина Лабунська. – У зв’язку з цим ми закликаємо українську владу продовжити дозиметричну паспортизацію населених пунктів України, забруднених радіацією».

У результаті Чорнобильської катастрофи радіоактивного забруднення піддалося 18 тис. кв. кілометрів українських сільгоспугідь, а також приблизно 40% лісів країни. У цілому площа зараженої території тільки України, Росії і Білорусії склала 145 000 кв. кілометрів. Протягом десятиліть після аварії уряд України регулярно проводив загальнодозиметричну паспортизацію на зараженій території і публікував отримані дані. На жаль, в останні два роки системний моніторинг практично не проводився.

Допустимий для дітей рівень радіаційного забруднення молока складає на Україні 40 беккерелів. У зразках, протестованих Грінпіс, цей рівень сягав 665 беккерелів.