В Житомирі різко зросла кількість хворих на меланому

20 травня – День діагностики меланоми

Злоякісні новоутворення шкіри стійко посідають друге місце в структурі онкологічних захворювань жіночого населення України та третє серед чоловічого. Число нових випадків таких захворювань щорічно зростає. В Україні зареєстровано близько трьох тисяч первинних хворих на меланому.

Про це Репортер Житомира повідомляє Житомирський обласний шкірно-венерологічний диспансер.

У 2010 році в Житомирській області виявлено близько 80 первинних хворих із меланомою. Цього року їх уже близько 50. За даними інституту раку Києва та Донецького онкологічного центру, в Україні реєструються вроджені злоякісні меланоми. Крім того, з’являється більше атипових форм – уражається сітчатка ока, виявляється піднігтьова меланома та безпігментна (яку лікарі не можуть спостерігати, а лише бачать її наслідки), яка з’являється у жінок у вульві, прямій кишці.

Найвища захворюваність на меланому в Австралії, Новій Зеландії (вчені стверджують, що виною цьому надмірне сонячне опромінення), третє місце посідає Швейцарія, абсолютна ж першість – за Америкою. За формою росту меланома – найбільш агресивна злоякісна пухлина шкіри. Є п’ять ознак переродження невусів у меланому: асиметрія; характерний бордюр – невуси з нерівними або важко визначуваними кордонами; вкраплення або зміна забарвлення; геморагія (крововиливи) в самому невусі; діаметр – більшість меланом перевищує шість міліметрів.

У жінок меланома найчастіше з’являється на нижніх кінцівках, у чоловіків – на верхній половині тулуба. Люди похилого віку повинні звернути увагу на появу пігментних плям: їх називають старечими кератомами й розцінюють як передраковий стан. Тим, хто виявив їх у себе, необхідно час від часу звертатися до лікаря за консультацією.

Серед груп ризику виділяють людей із блідим кольором шкіри та тих, хто знаходиться поза приміщенням у період найбільш активного сонця; людей із багаточисельним меланоцитарними невусами, які мають атиповий вигляд – великі, понад шість міліметрів родимки; осіб, у котрих в роду були хворі на меланому.

Прогноз злоякісної меланоми безпосередньо пов’язаний з товщиною первинного пошкодження або глибиною, на яку проросли клітини пухлини в шкіру. 5- річне виживання для тих, у кого пухлина має товщину менше 1 мм, складає 95%. У більш пізніх стадіях захворювання погано піддається терапії.

Тобто, меланома є потенційно виліковною, лише потрібно діагностувати її на першій стадії розвитку. Люди ж повинні уникати надмірної заснаги (сонячних опіків), як під час роботи, так і в період відпустки, використовувати захисні засоби від сонця.