Українців, одягнених у стилі «мілітарі», хочуть штрафувати

За носіння військової форми, форми одягу інших військових формувань та знаків розрізнення і відзнак особами, які не мають на це законних прав, українців штрафуватимуть

У середу, 8 вересня, Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроект, який вводить систему штрафів для всіх, хто «без дозволу» носить камуфляж і відзнаки. Простіше кажучи, всім, хто не перебуває на службі в силових структурах, носити військову форму категорично заборонено. Згідно з поправками, за які проголосували 263 нардепів, прогулянка в камуфляжних шортах або поїздка на риболовлю може обернутися для безтурботного перехожого штрафом від 170 до 255 грн. За кожну наступну таку «зухвалість» порушнику доведеться «викласти» зі своєї кишені від 255 до 850 грн.

Всі ці запобіжні заходи, на думку авторів законопроекту, сьогодні як не можна актуальні. Автори законопроекту, серед яких колишній міністр оборони Олександр Кузьмук та генерал-лейтенант міліції Валерій Бевз, вважають, що в Україні «за роки незалежності з’явилася надмірна мілітаризація суспільства». Мало того, що козаки й охоронці розгулюють в «мілітарі», так ще й «почастішали випадки використання форми при злочини та рейдерських захопленнях».

Що стосується козаків, треба віддати належне: іскра розсудливості в законі все ж є, адже досить часто їх оздоблення нагадує вбрання учасників карнавалів. Однак інші положення законопроекту викликають, м’яко кажучи, здивування. Причому, не тільки у пересічного українця, але навіть у кваліфікованих юристів: експертне управління парламенту виступило категорично проти нововведень.

Експерти, між тим, не побачили логічного зв’язку між терміном «демілітаризація суспільства» і використанням камуфляжу в повсякденному житті. Адже сам термін «демілітаризація» означає «повне або часткове роззброєння, скорочення і ліквідацію озброєння і військових сил, військової економіки, мобілізації ресурсів і підготовлених до війни людських резервів» і так далі. Цей процес в Україну запущений мало не з перших днів незалежності, і він не має ніякого відношення до штанів і сорочок у характерні «цятки».

Не менш цього здивувала експертів і описаний авторами зв’язок між носінням військового одягу та злочинами: «Навряд чи положення проекту зможуть попередити злочинні дії з використанням форменого одягу, оскільки осіб, які наважилися на вчинення злочину, не зупинить страх перед адміністративним покаранням за незаконне носіння форменого одягу».

Соціальний психолог Олег Покальчук, аналізуючи ухвалення цього документа, зазначив, що «рішення правильне, а мотив, як завжди, ідіотський». За його словами, з естетичної точки зору військовому одягу не місце в повсякденному житті. «Камуфляж був найдешевшим одягом, фактично, робочим. З початку 90-х, коли його було повно на складах, у нього одягали кого ні попадя: лісників, сторожів, гастарбайтерів і т.д. Це все виглядало досить карикатурно і тоді, і тепер», – впевнений Олег Покальчук. Між тим, заявлена нардепами мета «демілітаризації суспільства», на думку експерта, не витримує ніякої критики. «У підлітків це перехідне, а всі наші сторожі, бомжі, гастарбайтери – ну так вони і мухи не скривдять, хіба що один одного по п’янці заріжуть», – вважає Покальчук і зазначає, що нічого поганого в мілітаризації суспільства немає, адже це «єдиний сукупний ресурс, який допоможе привести до тями молодь, суспільство і націю».

Цікавий той факт, що майже всі автори законопроекту, в тій чи іншій мірі відносяться до силових структур: хто митницею займався, хто організованою злочинністю, а хто і зовсім був міністром оборони України. Не хотілося б думати, що силовиками, які лобіюють ці поправки, рухає страх перед зростанням кількості патріотичних організацій, які створюють форму по армійському зразку, пишуть “Коментарі”.

Закон про заборону повсякденного носіння одягу «мілітарі» ризикує потрапити в список самих абсурдних рішень Верховної Ради.

Втім, у прийнятого законопроекту є дуже раціональна сторона. Якщо почати штрафувати всіх рибалок, мисливців, козаків, туристів, пейнтболістів, охоронців, а також дитячо-юнацькі організації та молодь за носіння камуфляжу, то до держбюджету можна покласти досить істотну суму грошей. Але, судячи з бурхливої реакції в Інтернеті, камуфляж цілком може претендувати на символ об’єднання українців проти існуючої влади. Оскільки ходити в походи, їздити на рибалку, працювати на дачі і в городі в смокінгах та вечірніх сукнях українці напевно відмовляться.