Микола Тимошенко про новації в митному законодавстві

У приміщенні Житомирської митниці відбулася прес-конференція, під час якої начальник Житомирської митниці Микола Тимошенко розповів журналістам про основні положення нової редакції Митного кодексу України для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

На початку зустрічі Микола Михайлович повідомив журналістам, що 3 листопада 2011 року Верховна Рада України ухвалила Закон України “Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законодавчих актів України”.

Цей закон спрямований на приведення Митного кодексу України у відповідність до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, Конвенції про тимчасове ввезення а також імплементацію у національне законодавство Рамкових стандартів безпеки Всесвітньої митної організації та реформування митної служби України.

Миколо Михайловичу, які основні аспекти нового Митного кодексу Ви б відзначили як найбільш вагомі з точки зору позитиву для бізнесу?

Новий Митний кодекс зібрав в собі положення, які раніше містилися в різних законах та підзаконних актах. Тобто відтепер підприємець відкриватиме один документ і матиме можливість знайти у ньому повну інформацію про його імпортно-експортну операцію.

Та прорахувати, скільки часу йому знадобиться на доставку товарів, їх митне оформлення, які податки потрібно буде сплатити. Новий Кодекс побудований за принципом «максимальної прямої дії». Він передбачає прийняття мінімальної кількості постанов Кабміну та наказів міністерств.

Новий Кодекс запроваджує в Україні спеціальні спрощені митні процедури для добросовісних підприємців?

Українські підприємці, які тривалий час працюють на ринку, не мають заборгованостей, не допускають суттєвих правопорушень, мають кваліфікований персонал зможуть отримати статус уповноваженого оператора економічної діяльності.

На даний час функціонує обмежений за формою та процедурою застосування механізм застосування «режиму сприяння при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності». Особи ж, які отримали цей статус, матимуть один із дозволів на спрощення митних процедур; спрощення митного контролю щодо надійності і безпеки або спрощення митних процедур і митного контролю щодо надійності і безпеки.

Кодекс також дозволяє підприємцям самостійно обирати митницю, в якій вони декларуватимуть товари. Такий крок, з одного боку, дозволить підприємцям зменшити витрати на перевезення — після перетину кордону ці товари можна відразу везти на адресу кінцевого споживача, «по дорозі» заїхавши до найближчої митниці для їх митного оформлення.

З іншого боку — створить «конкуренцію» між різними митницями. Ми очікуємо, що така «конкуренція» сприятиме підвищенню рівня кваліфікації посадових осіб митниць та зростанню показників якості послуг, що ними надаватимуться.

А ще підприємці зможуть не витрачати час на проведення класифікації великої кількості різних найменувань товарів (як приклад, автомобільних запчастин). Підприємець за своїм бажанням може задекларувати всі ці запчастини за одним товарним кодом, якому відповідатиме найбільша ставка мита.

Окреме питання — відповідальність посадових осіб митниці.

Новий Митний кодекс суттєво розширює права підприємців в частині оскарження рішень, дій та бездіяльності митних органів та їх посадових осіб.

Новелою Кодексу є визначення правила, за яким шкода, завдана підприємству неправомірними діями посадових осіб митного органу під час проведення перевірки, відшкодовується за рахунок коштів державного бюджету в порядку, установленому законом.