Закон про вищу освіту знову переписали

Законопроект “Про вищу освіту”, що розроблений групою Згуровського вирішено доопрацювати “без зміни ідеології” та розглянути на засіданні уряду найближчим часом.

На урядовій робочій нараді під головуванням прем’єр-міністра Миколи Азарова розглянуто зауваження органів державного управління до проекту Закону України “Про вищу освіту”, розробленого групою під керівництвом в.о. ректора Національного технічного університету України «КПІ» Михайла Згуровського.

Всього було запропоновано близько ста п`ятдесяти правок, повідомляє ZN.UA.

За дорученням Азарова створено нову робочу групу з доопрацювання законопроекту, до якої ввійшли представники МОНмолодьспорту, Мінфіну, Мінекономіки, Мін’юсту та два представники групи Згуровського.

Новоутворена група до 15 травня має вдосконалити проект “без зміни ідеології”. Доопрацьований проект Закону України “Про вищу освіту” буде розглянуто на засіданні уряду приблизно за два тижні. А у парламенті також розглядатиметься проект постанови про відкликання законопроекту про вищу освіту від Юрія Мірошниченка.

Як доповів на нараді Михайло Згуровський, його група повністю врахувала 13 зауважень міністерств і відомств, частково – 27, не врахувала з обґрунтуванням понад 100 зауважень як таких, що руйнують концепцію законопроекту.

“Нам доручили доопрацювати законопроект без зміни його ідеології, – прокоментував результат наради Михайло Згуровський. – А ідеологія нового законопроекту полягає у переорієнтації національної системи вищої освіти і науки на підготовку такого людського капіталу, який би забезпечив інноваційний розвиток країни за рахунок тісної взаємодії вищої освіти, науки, бізнесу та влади, розширенні університетської автономії у відповідності до європейських норм, введенні європейської системи оцінювання знань, так званої ECTS, посиленні взаємодії вищої освіти і ринку праці, встановленні принципу рівності ВНЗ усіх форм власності та їх професорсько-викладацького складу, підвищенні соціального захисту студентів, розширенні доступу молоді до вищої освіти, незалежно від матеріального стану населення країни, протидії корупції у вищій освіті та інші передові європейські норми. Такої ідеології в Україні раніше не було”.

Однак, як зазначає викладач Києво-Могилянської академії, учасник групи Згуровського Інна Совсун, далекі від ідеології пропозиції міністерств можуть суттєво вплинути на неї.

“Наприклад, МОНмолодьспорту заперечує проти усіх норм законопроекту, які унеможливлюють дрібний контроль міністерства за університетами, Мінфін заявляє, що окремі ідеї законопроекту потребують додаткових витрат, не передбачених у бюджеті, а тому не можуть бути прийняті. Або, скажімо, підвищення розміру стипендій до прожиткового мінімуму при недостатньому фінансуванні може призвести до зменшення кількості бюджетних місць у вузах.

Адже, якщо виші не отримуватимуть достатні кошти для виплати стипендій, вони змушені будуть скоротити кількість студентів, що їх отримують. І таких прикладів можна навести чимало”.

Коментуючи доручення глави уряду, Михайло Згуровський зазначив: “У Верховній Раді зареєстровано три проекти закону “Про вищу освіту”. І хоч наш законопроект увібрав усі прогресивні норми з зазначених трьох, говорити, що саме його буде прийнято, а усі інші відкинуто, зарано. Законопроект ще має бути схвалений урядом і профільним комітетом парламенту”.