Вчені визнали принтери небезпечними для здоров’я

Група дослідників з Інституту безпеки праці і здоров’я навколишнього середовища Ризького університету імені Страдиня вирішили дізнатися склад повітря в офісних приміщеннях, в яких часто друкують документи.

В ході дослідження з’ясувалося, що при поганій вентиляції в кабінетах, в яких принтери і копіри працюють практично без зупинки, міститься підвищена концентрація флюорополімеров.

«Якщо, умовно кажучи, в чистих приміщеннях, де немає техніки, концентрація шкідливого пилу дорівнює 1880 мікрочастинок на кубічний сантиметр, то в офісах, напханих цією технікою, може бути понад 14 500 мікрочастинок. Різниця просто величезна», – підсумовують дослідники.

Головне джерело пилу в робочих приміщеннях – тонери (фарби). У їх складі використовуються різні суміші графіту, смоли, залізного порошку і ін. Все це при друці осідає в повітрі.

Робота, пов’язана з друком документів, може привести до головних болів, подразнення шкіри, слизових оболонок, кашлю, млявості і сонливості, а також ниркової недостатності, підвищенню температури і навіть отруєння (реакції на бензол). В деяких випадках флюорополімери можуть сприяти навіть утворенню ракових клітин.

Німецькі вчені, що проводили перевірку якості тонерів, виявили, що в продукції деяких виробників гранично допустима норма оловомістких з’єднань була перевищена більш ніж в 20 разів. У цих же фарбах були знайдені отруйні речовини трибут і дібутіл. Ці хімічні сполуки можуть порушити гормональну систему людини.

Пил від тонерів в десятки разів набагато дрібніший, ніж побутовий. Саме тому він проникає глибоко в легені. Але, на відміну від дорожнього пилу, легені людини його не розпізнають і не викашлюють, а значить, тонерний пил продовжує накопичуватися в людському організмі.

Наслідки роботи з принтерами і копіювальними апаратами проявляються не відразу. Вони можуть дати про себе знати і через 10, і через 20 років. Астма, силікоз та інші захворювання дихальних шляхів – все це може бути наслідком неправильно організованої роботи з документами.

Експеримент, проведений дослідниками на лабораторних мишах, підтвердив їх найгірші побоювання. Гризуни, які знаходилися поряд з офісною технікою, через нетривалий час почали задихатися, а їх імунітет помітно знизився. Виходячи з цього, вчені не рекомендують працювати з документами в тісних, мало провітрюваних кабінетах.

За матеріалами: Comments.ua