Введення кримінальної відповідальності за наклеп може наблизити Україну за рівнем свободи слова до авторитарних режимів Росії та Білорусі.
Таку думку висловив президент Інституту правової політики Микола Оніщук, коментуючи пропозицію народного депутата від Партії Регіонів Віталія Журавського посилити відповідальність за наклеп та поширення неправдивої інформації. Зокрема, у своєму законопроекті він пропонує не лише збільшити штрафи, а й ввести кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі до п’яти років.
«Україна ще в 2001 році зробила крок вперед на шляху до демократизації, відмовившись від кримінальної відповідальності за наклеп. На жаль, сьогодні відбувається зворотна ситуація, і влада намагається повернути жорсткий контроль над засобами масової інформації, особливо перед виборами», – вважає експерт.
Крім того, за словами Миколи Оніщука, кримінальна відповідальність за наклеп суперечить вимогам Ради Європи.
На думку Миколи Оніщука, дійсно за поширення завідомо неправдивої інформації, що ображає честь та гідність людини, має бути встановлена відповідальність, однак не кримінальна.
«До того ж політики мають розуміти, що вони займаються публічною діяльністю, і не завжди приємна інформація на їх адресу від опонентів або незадоволених громадян – це частина їхнього життя і роботи», – нагадав він.
За словами правника, визначення поняття наклеп може бути досить суб’єктивним та жорстким в окремих випадках.
«Скоріш за все, цей закон пропонується саме перед виборами, щоб мати змогу тиснути на журналістів або громадських активістів», – сформулював припущення Микола Оніщук та висловив жаль, що така ініціатива виходить від його земляка.