Українців судитимуть на основі пліток?

Кримінально-процесуальний кодекс містить немало суперечливих моментів.

Ним користуватимуться вже при порушенні нових справ, а відкриті до 20 листопада кримінальні справи розслідуватимуться за старим кодексом. Новий закон тим не менш має декілька суперечливих моментів. Легалізація пліток.

Вже відсьогодні суди зможуть збирати покази з чужих слів. При цьому людина, котра переповідатиме чутки, відповідальність за них не нестиме. Стаття 97 “Показання з чужих слів” є найбільш суперечливою у новому КПК.

“Ця норма не виключає маніпуляцій, вона допускає маніпуляції з чужими показами у чистий нормальний процес доказу. Суддя вирішив, що його такі чутки влаштовують – він приймає до уваги. Вирішив, що не влаштовує – він їх не прийматиме”, – пояснив віце-президент спілки адвокатів Петро Бойко.

Юристи сподіваються, що свідчення з чужих слів не стануть основою обвинувачення, і людей на підставі чуток не переслідуватимуть, а переказані слова будуть лише додатком.

“Як буде на практиці працювати – це велике поле для зловживання для слідства, для використання засобів розслідування, щоб формувати доказову базу, бо слідство не вміє інакше працювати, ніж вибивати зізнання”, – впевнений координатор програм харківської правозахисної групи Андрій Діденко.

Саму кримінальну справу відсьогодні порушуватимуть автоматично. Достатньо просто чиєїсь заяви на когось, а достовірність та переконливість викладеного не мають значення. Оскарження факту порушення справи – скасоване. Водночас щиросердне зізнання під час слідства суттєве лише для визначення покарання.

“Навіть не потрібно пояснювати відмову тим, що це зінання сталося внаслідок незаконних дій, внаслідок катувань, тортур, примусів, погроз. Тільки докази, які будуть досліджені в суді, тільки ці докази ляжуть в основу обвинувачення”, – повідомив адвокат Української Гельсинської спілки Олег Левицький.

Додаткове розслідування відсьогодні також відміняється. Або вирок, або виправдання. Третього – суду вже не дано. Але при цьому обвинувальний висновок замінили на матеріли до обвинувального акту. Беручи до рук такий документ, судді психологічно програмуються на обвинувальне рішення.