Пiд Коростенем «чорнi археологи» знайшли цінні монети

Невелика галявина біля села Купище під містом Коростень під час гроз немов «притягує» до себе блискавки.

Місцеві жителі іноді спостерігають, як на галявині виникає дивне світіння і в небо піднімається промінь.

Виявляється, що колись жив тут багатий пан, відомий своєю жорстокістю. Але одного разу грозовий розряд вбив пана і спалив його садибу. З тих самих пір блискавки б’ють в «Громовище» під час кожної грози, що проходить над селом. Саме тут «чорнi археологи» знайшли старі монети Боспорського держави, пише сайт Легенди України.

Ось лист із Коростеня від М. Большакова:

“Кілька років тому я недорого придбав невеликий будиночок в селі Купище. Є невелика ділянка землі під город, і головне рибалка і гриби. Ось і почав я з дружиною у вихідні їздити в село, поблизу якого і відбулися події, про які я хочу вам розповісти.

Все почалося з того, що в селі стали з’являтися хлопці, одягнені як туристи

Купували у магазині сірники, куриво, спиртне … Молва донесла, що вони стоять табором у лісі неподалік і риють в землі ями. Може геологи? — Подумав я ще тоді. Але зустрівся з одним із них на березі ставка, де ловив рибу і той сказав, що вони займаються розкопками могил загиблих воїнів, щоб визначити їх імена, що їх група «Пошук» зареєстрована обласним комітетом у справах молоді …

Захотілося подивитися на ці розкопки

Адже «шукачі» поставили намети на галявині, куди нікого з місцевих на аркані не затягнеш.

Поляна ця, іменована «Громовище» користується поганою славою. Якщо вірити місцевим фольклору, там колись жив багатий пан, відомий своєю жорстокістю. Але одного разу грозовий розряд вбив пана і спалив його садибу. З тих самих пір блискавки б’ють в «Громовище» під час кожної грози, що проходить над селом. А ще, розповідають люди, іноді на галявині виникає дивне світіння і в небо піднімається промінь, наче десь під землею включається прожектор…

Якось увечері зайшов знайомий пошуковик і сказав, що вони знайшли старі монети і потрібно визначити з якого вони металу. У нього їх було з собою з два десятки. Я протер їх бензином і виявилося що вони мідні.

Монети були дуже старі — напис з декількох букв, нерозбірлива, я таких ніколи не бачив

Хлопець подарував мені (за літр горілки) п’ять штук. Мідь, пояснив він, їх не цікавить, тільки золото і срібло. Я зрозумів — для продажу … ”

Незабаром, пошуковики знову заявилися в село на своїх Жигулях. У машині лежав їх мертвий товариш. Вони повідомили в сільраді, що під час минулої грози його вбило блискавкою. Микола Петрович, лікар за професією, прийшов оглянути труп — дійсно смерть настала через електричного розряду. Міліція провела дізнання, після чого ці хлопці поїхали і більше в селі не з’являлися.

Але нещасний випадок на Громовище вже зацікавив автора листа

Особливо дивним, як він сам визнає, все виглядало саме у світлі місцевих забобонів. Він став навідуватися на галявину і переконався, що це дійсно дивне місце.

“По-перше, — пише Большаков — я помітив, що гриби, яких в околицях безліч, там взагалі не ростуть. По-друге, незмінно відчувалося дивне вплив —. Тільки ступаєш на галявину, настрій різко падає, частішає серцебиття, підвищується артеріальний тиск …”

Отже, судячи з опису, галявина, прозвана “Громовище” є яскраво виражене “аномальне місце”. Тут і геофізичне вплив, позначається як на рослинності (відсутність грибів), так і на самопочутті людей. Вписується в класичну картину і “поведінку” блискавок.

Вчені пояснюють загадку «гнізд блискавок» зниженим електричним опором таких місць

Це можливо, коли в землі є прихований водне джерело, або поклади металу. І частково зрозумілими стають легенди про грабіжників скіфських курганів, які під час грози вибирали пагорб, куди частіше били блискавки і рили в землі хід вздовж обпаленої каналу, поки він точно не виводив їх на золото.

Але повернемося до листа. І так, і сяк розглядав Большаков дивні монети знайдені на галявині, але так і не зміг розгадати їх походження. Тоді повіз він їх до Києва, де, як він знав, щотижня в Дарницькому БК збираються нумізмати. Тамтешні фахівці, побачивши знахідку, захоплено зацокали язиками. Пояснили — це велика рідкість, римські монети і гроші Боспорського держави, яке колись розташовувалося на території Криму. Коли дізналися, що знайшли їх у Поліссі, ще більше здивувалися.

Тоді й вирішив Большаков звернутися в Коростенській краєзнавчий музей — звідки на «Громовище» римські монети? Може в землі є ще що-небудь? Хоч і обкопали шукачі галявину великими ямами, але ж не всю — часу не вистачило.

“У музеї зацікавилися моєю розповіддю, — пише Микола Петрович —. І незабаром в село приїхали археологи з Житомира. В результати їхніх робіт виявилися абсолютно несподіваними.

Вчені розкопали останки якогось давнього споруди з монолітних кам’яних блоків розміром 6 метрів на 8 метрів кожен

Там же знайшли бронзову статую якогось ідола, яку завантажили краном на КамАЗ і відвезли. Знайшли ще монети як у мене і багато іншого дріб’язку. А ще під землею виявилися кам’яні плити з написами, як повідомили мені археологи, зробленими на невідомій мові.

Все свідчить про те, говорили археологи, що колись на цій території (задовго до появи Київської Русі) існувала інша високорозвинена цивілізація. Вчені висловилися, що Громовище в глибоку давнину було місцем молитов, а виявлені руїни — давнє капище. І не випадково знаходилося воно в місці де відбуваються і аномальні природні явища, на землі, яка притягує грозові розряди. Саме такі місця і вибиралися древніми для релігійних обрядів.
Зараз, археологічні роботи на Громовище припинені. Аномальна галявина обнесена дротом, на якій ржавіють таблички, що даний об’єкт є пам’яткою історії та доступ до нього обмежений.