Про це Репортеру Житомира повідомив заступник директора ТОВ “Укртрансрейл” Анатолій Поліщук.
За його словами, в селі Стара Чортория Любарського району товариство розпочало будівництво гідроелектростанції на річці Случ.
Вироблену електроенергію ТОВ спрямовуватиме на Оптовий ринок електроенергії за “зеленим тарифом”.
Зелений тариф – спеціальний тариф, за яким держава згідно Указів Президента й державних програм відновлення альтернативних джерел енергії закуповує електроенергію, вироблену з таких екологічних джерел як сонце, вітер, вода, біомаса.
Це так держава стимулює підприємців інвестувати в розвиток малих ГЕС, вітряних та сонячних електростанцій, установок, які генерують енергію з хімічних процесів біомаси.
В Україні Зелений тариф законодавчо введений в 2009 році на період до 2030 року.
Хоча й тут не все так однозначно, щоб влаштовувати овації.

В Європі малі ГЕС працюють на забезпечення енергетичних потреб місцевих громад
А у нас – всі ресурси акумулює держава, а потім розподіляє, кому скільки й за якою ціною.
Вартість інвестицій ТОВ “Укртрансрейл” – 13 мільйонів гривень. Окупність – 7 років. Далі прибуток з урахуванням витрат на обслуговування турбіни на зарплати працівникам.
Тобто це є бізнес-проект з розвитку відновлювальної енергетики, який реалізується в рамках державних пограм.
А які ж вигоди від ГЕС отримає Любарський район?
Анатолій Поліщук каже, що це 10 робочих місць та господарське використання енергії води.
– Вода тече. Так чому ж не використовувати потужність її руху для генерації електроенергії? Тим більше, що там вже стоїть шлюз, на який треба всього-навсього встановити турбіну, – каже заступник директора ТОВ “Укртрансрейл”.
Більше того – на Житомирщині більше півсотні безхозних закинутих гребль, відновлення роботи яких навіть в сукупності, звісно ж, не змогло б конкурувати з потужностями найменшої АЕС України, але дозволило б виробляти “зелену” електроенергію, стимулювати економічну діяльність в регіоні, забезпечувати робочі місця, по-господарськи використовувати потужності природи.
Разом з тим, в Карпатах забудова річок малими ГЕС наносить непоправну шкоду природі й людині й навіть стає фактором, який підвищує сейсмічну активність.
Через «відновлювану енергетику» по-українськи можуть зникнути сотні гірських річок, унікальних краєвидів, риб і рослин.

Нині на Західній Україні кипить робота над зведенням малих гідроелектростанцій.
Незалежні екологи вже встигли охрестити цей план “екологічною загрозою №1, яка сколихне довкілля”.
Гірські ріки Карпат від міні-ГЕС захищають вже навіть на Гавайських островах. ФОТО
Чи загрожує подібне низинній Житомирщині? Інвестори, як бачимо, кажуть, що не загрожує.
Юридична адреса ТОВ “Укртрансрейл” зареєстрована в місті Рівне. Діяльність підприємства згідно галузей по КВЕД – виробництво електроенергії.
1.07.2010 року Національна комісія регулювання електроенергетики України постановила затвердити Товариству з обмеженою відповідальністю “Укртрансрейл” “зелений” тариф на електричну енергію, вироблену на об’єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, на період з 01.07.2010 до 01.01.2030.