У Житомир приїздив перший український космонавт

26 листопада у Житомирі, в Музеї Космонавтики, відзначали 25 річницю запуску унікальної космічної транспортної системи «Енергія-Буран».

В честь події в Житомир приїхав перший космонавт незалежної України, льотчик-випробовувач 1-го класу, командир за програмою «Енергія-Буран» Леонід Каденюк та командир загону космонавтів, космонавт, який кілька разів виходив у відкритий космос, представник «Роскосмосу» Сергій Волков.

Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк поділився спогадами роботи на ОК «Буран».

«Україна мала безпосереднє відношення до цієї унікальної системи. 81 інститут Радянського Союзу, в тому числі, багато інститутів тоді ще УРСР брали участь у роботі та конструюванні проекту «Енергії-Буран». Це приблизно 2 мільйони досвідчених людей. «Буран» є однією з найскладніших технічних споруд, які були створені людиною, бо тут були поєднані і космічні, й авіаційні технології», – зазначив Леонід Костянтинович.

За словами Леоніда Каденюка, при початковій масі орбітального корабля близько 105 тонн, «Буран» міг доставляти на орбіту до 30 тонн корисного вантажу. Особлива риса «Бурану» – він здатний повертати з орбіти на Землю до 20 тонн, а також здатний витримувати дуже високі температури. На думку космонавта, кожен космонавт повинен мати багато знань із різних дисциплін. Адже саме вони часто можуть стати у нагоді, під час ситуацій, коли рішення доведеться приймати самому.

Гості подарували Музею космонавтики різноманітні цінні речі, серед яких – костюм космонавта, футболка, в якій проводили експерименти, картину старту ОК «Буран» і макет ракети-носія «Зеніт-2».

Після цього заступник міського голови Олександр Бочковський та російський космонавт Сергій Волков відвідали один із навчальних закладів Житомира.

Під час зустрічі з старшокласниками космонавту ставили різні запитання: від питань про їжу, побут космонавтів до питань, як готуються космонавти до польоту в космос, які саме тренування проходять, де навчаються тощо.

Крім того, Сергій Волков показав ліцеїстам короткометражний фільм про свій політ у космос, команду і ділився враженнями, які пережив під час польоту.

Довідка.

«Енергія-Буран» – програма радянської багаторазової транспортної космічної системи (далі – БТКС). Програма була відповіддю на багатоцільову воєнно-громадянську програму США «Спейс Шаттл».

ОК «Буран» призначений для вирішення низки оборонних завдань: виведення на орбіту навколо Землі різних космічних об’єктів і їхнього обслуговування, доставки модулів і персоналу для збірки на орбіті великогабаритних споруд і міжпланетних комплексів, повернення на Землю несправних супутників або тих, що використали свій ресурс.

Крім того, «Буран» пристосований для освоєння устаткування і технологій космічного виробництва і доставки продукції на Землю, виконання інших вантажопасажирських перевезень за маршрутом «Земля-космос-Земля».

Розробка «Бурану» тривала понад 10 років.
Перший політ «Бурану» був призначений на 29 жовтня 1988 року, але з технічних причин за 51 секунду до старту був скасований.

Завданням першого польоту були продовження льотного відпрацювання ракети-носія «Енергія» і перевірка функціонування конструкції і бортових систем орбітального корабля «Буран» на найнапруженіших ділянках польоту – виведення і спуск з орбіти – з мінімальною тривалістю орбітальної ділянки. З міркувань безпеки перший випробувальний політ був визначений як безпілотний.

15 листопада 1988 року, незважаючи на штормове попередження, старт пройшов успішно. Політ продовжувався 205 хвилин. Після двох витків на орбіті корабель зробив посадку в автоматичному режимі на спеціальну посадкову смугу завдовжки близько 5 кілометрів і шириною 80 метрів, створену в районі космодрому Байконур. Програма польоту була повністю виконана.