У Житомирській області помянули українських вояків, яких розстріляли червоноармійці Котовського. Фото

16 листопада в с. Базар, Народицького району Житомирської області пройшла панахида за 359 вояками армії УНР, яких взяли в полон червоноармійці Котовського і після довгих знущань розстріляли.

До Меморіалу Героям Базару приїхало декілька сот активістів, священство, прийшли місцеві жителі.

Люди тримали українські та козацькі прапори та політичну символіку.

Представників влади, окрім сільського голови с. Базар, на заході не було.

Нагадаємо, битва під Базаром — це бій 17 листопада 1921 року, в період українсько-радянської війни 1917-21 рр., поблизу сучасного села Базар Народицького району Житомирської області.

У ході цієї битви в боротьбі з більшовиками зазнала поразки Волинська група Армії УНР під командуванням генерала-хорунжого Юрія Тютюника.

У ньому 1000 виснажених вояків протистояли трьохтисячному добре озброєному більшовицькому війську.

Після того, як повстанці витратили всі набої, червоноармійці почали рубати безборонних козаків. Вбивали всіх: поранених, тих, хто здавався, людей, які ледве трималися на ногах. Тривало це доти, поки не приїхав Котовський.

Після закінчення нищення та грабунків полонених українських вояків вишикували у чотири шеренги та повели до М. Миньок, де їх замкнули у церкві. Над полоненими знущалися, не давали їсти.

Котовський пропонував повстанцям перейти на службу до Червоної армії, але всі вояки відмовилися від цієї пропозиції.

Протягом 18-22 листопада більшовики розтріляли 359 українських військових.

За даними, які наводить український історик Роман Коваль, серед вояків, що загинули під Базаром, були не лише українці, а й представники інших народів. Згідно з анкетами розстріляних, 85,88% з них становили українці, 9,41% — росіяни (це не менше 32 чоловік), поляки — 1,47%, білоруси та євреї — 1,18%, німці — 0,59%.

Більшість істориків вважають, що Листопадовий рейд майже не мав шансів на успіх, скоріше це був похід відчаю і акт героїзму.

Перший пам’ятний хрест на честь Героїв Базару було виготовлено на початку 90-х років минулого століття.

У 2000 році на місці битви, за кошти української діаспори з Великобританії, відкрито величний Меморіал пам’яті Героїв Базару з іменами полеглих воїнів.

До речі, у Житомирі й досі одна із центральних вулиць названа ім`ям Котовського. А у м. Бердичеві йому встановлено пам`ятник.