У Житомирі смолоскипним маршем вшанували пам’ять героїв Крут

У Житомирі, 29 січня, маршем ід Свято-Михалівського собору до пам’ятника Шевченко вшанували пам’ять героїв Крут, пише 1.zt.ua.

Активісти пройшлись Михайлівською, і попрямували до пам’ятника Шевченку. Там вони заспівали гімн та запалили факели.
По закінченні мітингу пішли на майдан Корольова, але там вже майже не було людей.
Міліція, побачивши активістів з факелами, збільшила кількість охорони ОДА – кілька десятків правоохоронців додатково вийшли із приміщення на її захист. Але активісти довго не затримались у центрі, і також потроху розійшлися.

Нагадаємо, що бій під Крутами відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва.
Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.
Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені.
На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».
Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.
2006 року на місці бою встановлено пам’ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам’ятну гривню.