Зубко збирається завершувати гройсманівську децентралізацію і заради енергоефективності готовий використовувати навіть солому

Віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко збирається не продовжувати процес децентралізації, який розпочав його попередник  Володимир Гройсман.

Про це він сказав в інтерв’ю “Капиталу“.

За його словами, внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів, що стосуються децентралізації, дозволять вже в наступному році виділити місцевим бюджетам близько 40 млрд грн. 

“Але разом з грошима місцеві громади отримають і більше відповідальності. Роботи у міністерства багато: потрібно вносити зміни в закон про місцеве самоврядування, опрацьовувати закон про державну службу в органах місцевого самоврядування і, найголовніше, вносити зміни до Конституції в наступному році. Тільки після цього ми остаточно передамо місцевим радам не тільки фінансові функції, а й повноваження з прийняття рішень на рівні виконкомів, районних та обласних рад. Питання настільки серйозне, що до змін потрібно готувати і місцеві громади. Їхній спосіб життя буде залежати від того, скільки вони змогли зібрати податків і який інвестиційний клімат створили на своїй території. Ось це розуміння і потрібно донести для місцевих громад. Одна справа – це перерозподіл грошей, а інша – взяти на себе відповідальність за розвиток території”, – сказав Зубко.

Окрім цього, відповідаючи на питання щодо вирішення проблем енергоефективності, віце-прем’єр зазначив, що його міністерство чекає від місцевої громади ініціатив, пропозицій, які інструменти потрібні і тд.

“Наше завдання – створити відповідне законодавче поле, яке стосується об’єднань співвласників житла різної форми власності, енергозбереження та ін. Але якщо хтось думає, що Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ прийде в кожен район і скаже, що необхідно зробити, наприклад, для енергозбереження в конкретному дитячому садку, лікарні, то такого не буде.  Потрібно розуміти, що заміна обладнання дає тільки 5% економії, ще 47% ресурсів можна зберегти за рахунок утеплення вікон, дахів і т.д. Ще одна мета – це не просто економити газ. Нам потрібно максимально використовувати внутрішні ресурси: на сході – це вугілля, в Західній Україні – пелети, солома. Це те, що дасть можливість платити менше валюти за імпортні енергоресурси“, – зазначив він.

Ще Геннадій Зубко розповів, що має намір залучити іноземні інвестиції для будівництва житла. 

“Зараз у нашій країні спостерігається наступна ситуація: необхідно будувати житло, але продати його проблематично. У населення немає грошей, а банківська система не може забезпечити кредити за прийнятними ставками. Тому ми готові запропонувати програму з будівництва житла під оренду, яка буде регулюватися державою. Що відбувалося раніше? Держава виділяла гроші, надавало кредити, а потім люди самостійно вирішували, хто і де хоче жити. Ми пропонуємо інший підхід: житло має зводиться там, де створюються робочі місця. Якщо місцева громада активна, то вона зможе створити хороший інвестиційний клімат і запросити інвестора, який побудує підприємство і створить додаткові робочі місця. Держава в такі регіони буде направляти гроші, отримані з інвестиційних фондів, для будівництва житла”, – зауважив Зубко.

На питання чи житло потім будуть викуповувати, він відзначив, що це питання або оренди, або викупу. 

“Але все залежатиме від того, наскільки довгими будуть гроші, під який відсоток, під які гарантії вони будуть надані. Але ще раз хочу підкреслити: держава допомагатиме лише активним громадам. Таким, які не просто продають землю (і інвестор не знає, як повернути гроші), а створюють можливості для реалізації проектів, створення робочих місць”, – підсумував віце-прем’єр-міністр.