«У нас, як в АТО, тільки без крові»

Я – вже в Канаді, проте в мене в загашнику є кілька проблемних матеріалів, котрі написала, як кореспондент газети “Житомирщина”. Тож мої враження про країну корів і нафтових вишок – трохи згодом, а зараз – про наше, українське, наболіле. Почну з бурштинової лихоманки. 

Як незаконно видобувають “сонячний камінь” у селі Новій Ушиці Коростенського району.

У номері газети “Житомирщина” за 13 січня 2015 року опубліковано інформацію про те, як співробітники управління СБУ в області й інспекції державного екологічного контролю викрили й припинили протиправну діяльність групи осіб, які незаконно видобували бурштин на землях Бондарівської сільської ради Коростенського району. В матеріалі йшлося також про те, що місцевим мешканцям за «лояльне» ставлення до підпільного кар’єру щотижня виплачували 40 тисяч гривень на село, а «чистий» щотижневий прибуток від незаконного видобутку бурштину становив 250 тисяч гривень.

Наші кореспонденти поїхали до села Нової Ушиці Коростенського району, щоб на власні очі побачити, яка ситуація з незаконним видобутком «сонячного каменю».

На «гарячому»

Машина редакції минула межі села й виїхала на добротну шосейку, біля якої стояв вагончик із пічкою-буржуйкою й саморобний шлагбаум. Там же ошивалися троє міцних молодиків спортивного вигляду. Сотня метрів – і наш автомобіль зупинився біля «клондайку». Біля котловану працювали ковшами два екскаватори, у самому ямищі вимахували лопатами кілька чоловіків, загалом робітників було приблизно 15. Тут же стояли «Жигулі». Коли кореспондент вийшов і почав робити знімки, всі чоловіки накивали п’ятами. Одні втекли в місцевий ліс, інші чкурнули в автомобілі.

Кореспондент устигнув запитати в одного робітника: «Чим ви тут займаєтеся?». «Нічим», – була відповідь.

У селі зібрався гурт місцевих жителів – в основному це були жінки літнього віку. Представниця від громади назвалася бабою Надею. «Ми вже гонимо цих видобувачів, цілодобово охороняємо, щоб вони не копали», – сказала вона. На запитання, чому ж робітники все-таки працювали, баба Надя пояснила, що не помітила, як вони знову «набігли». Мовляв, була на обіді. Згодом вона вже стверджувала, що ті робітники здійснювали рекультивацію, тобто засипали котлован, зі згоди місцевих жителів.

Тим часом повз нас у бік «розкопок» поїхав крутий джип. Потім він повернувся і зупинився біля гурту селян. Двоє міцних чоловіків в одностроях представилися учасниками АТО й членами громадської організації «Асоціація учасників бойових дій та учасників АТО». Лише один із них назвав своє ім’я – Василь.

Вони стверджували, що воювали в Маріуполі, Амвросіївці, Червонопартизанську й Краснодоні. На запитання, чому ж нині не захищають Батьківщину, заявили, що мають важливіші справи. Як от контроль за незаконними видобутками граніту й бурштину, ігровим бізнесом. Крім того, за словами Василя, їхня організація допомагає військкоматам, бо ж на «розкопках» працюють чоловіки призивного віку. 

«Асоціація учасників бойових дій та учасників АТО» загалом допомагає родинам загиблих у зоні АТО, сприяє в реабілітації поранених і надсилає необхідне бійцям у зону АТО. Ось тільки не зрозуміло, де точка дотику між допомогою військовим і незаконними видобутком цінних копалин? За словами місцевих, «атошники» вже не вперше заїжджають в їхнє село.

Ми зателефонували за номером 102 і викликали міліцію по факту видобутку бурштину.

Погано живемо…

Поки чекали на міліціонерів, місцеві жінки почали скаржитися: до села не ходить автобус, є лише залізниця, постійно вимикають електрику, проблеми з телефонним стаціонарним зв’язком. Найближчі медичні й освітянські заклади – в селі Білці за п’ять кілометрів і селі Гулянці за чотири км. До Коростеня ж потрібно їхати 50 км. У селі магазину немає, лише тричі на тиждень привозять свіжий хліб з селища Ємільчиного.

Загалом село – молоде, збудоване в 1960-их роках біля Ушицького комбінату будівельних матеріалів. Хоч і молоде, проте майбутнє в нього – не найкраще. У селі мешкає приблизно 50 осіб, в основному літніх, кілька дітей. Є безробітні.

Жінки ствердили, що «старателі» їм нічого не платили, це все – наклеп. Разом із тим один із чоловіків кричав: «Вони всі продалися за безцінь!».

Із приводу «розкопок» постійно викликають міліцію, але толку мало. Видобувають бурштин також біля сусідніх сіл Гулянка й Білка. Борються місцеві з робітниками «клондайку» так: викручують запчастини з екскаваторів, не пропускають техніку, не сплять ночами й стежать. «У нас, як в АТО, тільки без крові», – кажуть місцеві жінки.

Хто відповідатиме?

У селі Новій Ушиці є… два сільських голови. Тобто село відноситься до Бондарівської сільської ради, а його земля – до Білківської сільської ради. Як у прислів’ї про сімох няньок, Нова Ушиця – «без ока», тобто порядку немає. Обидва сільських голови – відповідно Анатолій Федорчук і Віталій Камінський знайшли причини, щоб не зустрічати з нашим кореспондентом. Хоча обидва в телефонній розмові визнали: так, проблема з незаконним видобутком бурштину є, проте вирішити її вони не в силі. Для цього потрібен відповідний закон, який все не можуть прийняти у Верховній Раді. Мало що зміг повідати й місцевий дільничний інспектор Денис Горбенко.

І хочуть, і – не хочуть

Прибули міліціонери на чолі з правоохоронцем Коростенського МВ УМВС України в області Ігорем Гріневичем. Разом із місцевими жінками ми пішли на місце злочину. Хоча баба Надя усіх переконувала, що робітники покаялися і загортали котлован, міліціонери зафіксували інше: «рукави», промивальну станцію, лопати й сітки, за допомогою яких видобували «сонячний камінь». З огляду на свіжу землю правоохоронці зробили висновок: робітники не загортали, а навпаки – розривали землю.

Було взято свідчення в нашого кореспондента Марії Хімич, водія редакції Миколи Мамрая і представника Коростенської райдержадміністрації, головного спеціаліста відділу цивільного захисту Ігоря Палюшкевича. Заяву щодо кримінального провадження внесено в Єдиний облік під номером 944.

Прибули представники коростенського ДАІ на чолі з Сергієм Комаревичем. Екскаватори вони не змогли транспортувати на штрафмайданчик, бо не мали відповідних ресурсів. Місцеві жінки дуже ревно ставилися до правоохоронців і благали їх не чіпати техніку й не знімати сліди злочину. Складалося враження, що насправді їх видобуток бурштину цілком влаштовує.

Я що? Я – нічого…

Голова Коростенської райдержадміністрації Сергій Дмитрук добре знає про проблему з видобутком бурштину, проте зустрічатися з нашим кореспондентом, щоб прокоментувати, не поспішав. Він, як і представники місцевого самоврядування та правоохоронних органів, не відчуває себе достатньо сильним, щоб вирішити цю проблему. Одна надія – на Київ, тобто на легалізацію бурштинової «лихоманки». Проте з іншого боку: прибирати в своїй хаті потрібно самим, а не чекати, що прийде хтось і наведе порядок.

Усе ж Сергій Дмитрук знайшов вільну хвилину й прокоментував ситуацію, яка склалася, так: «Білки, Нова Ушиця, Гулянка – там йде видобуток бурштину під приводом того, що риють ставки. Там є трактор, велике сито. Неодноразово це питання розглядали на комісіях. Зустрічався з орендарем цих земель, який мешкає в місті Антрациті Луганської області, він ствердив, що сам не знає, чим займаються на його землях, хай розбирається міліція. Мешканці сіл отримали, відповідно до земельного законодавства, по два гектари, а потім цю землю продали, загальною площею 30 гектарів, документи нині на стадії оформлення. Селяни продають землю за п’ять – десять тисяч».

За його словами, в Новій Ушиці нещодавно вилучили екскаватор, він нині знаходиться на зберіганні на території Ушицького комбінату будівельних матеріалів.

Сергій Дмитрук показав на карті району приблизні поклади бурштину, які в основному знаходяться біля вже згаданих сіл, і біля с. Сушок, там, де болотиста місцевість. Офіційної геологічної розвідки з цього приводу немає. «Видобувачі», ймовірно, незаконно заволоділи міністерськими картами геологічної розвідки. Проблема і в тому, що ніколи не знаєш, для чого та чи інша людина орендує землю, можливо, й для «розкопок»…

Холодна пора року пригальмувала видобуток бурштину, весна ввімкнула для цього «зелене світло». «Старателі» в пошуках ласого шматка бурштину не зупиняться ні перед глибоким заглибленням у надра, ні перед вирубанням навколишнього лісу.

«Від зволікання з легалізацією бурштинового бізнесу втрачає не лише сільська рада, а й район. Бо це – податки. Нині ж у нас зв’язані руки», – підсумував голова Коростенської райдержадміністрації.

Тривожний дзвінок

Через два дні після поїздки до Коростенського району до редакції подзвонив місцевий мешканець, представився Олександром Івановичем і розповів, що біля Нової Ушиці відновився незаконний видобуток бурштину. Міліція не вилучила ні шлангів, ні інше злочинне обладнання, екскаватори залишилися на місці. Тож бригада «старателів» приїхала знову й приступила до роботи.

Олександра Івановича цікавило, чи відкрито кримінальну справу згідно з тією заявою, яку подав наш кореспондент до Коростенського МВ. Адже можливо й таке – справу закриють, не розпочавши…

Ціна питання

За оперативними даними управління СБУ в області, вартість одного кілограма бурштину-сирцю в Україні залежно від сортності каменю становить три-чотири тисячі доларів США.

За інформацією журналіста Олександра Ніколайчука, ціна бурштину фракції «50», тобто за шматок вагою 50 грам і більше, ціна 3800-4000 доларів США; за бурштин фракції «100» ціна 4800-5000 доларів США.

Куди дивляться екологічні інспектори?

Це запитання залишається відкритим. На ряд запитань в запиті на інформацію до Державної екологічної інспекції в області, до редакції надійшла відписка.

Вплив на стан земель внаслідок видобування корисних копалин та їхнє відновлення вивчають науково-дослідні інститути та інші установи. А Державна екологічна інспекція в області в результаті виявлення видобування корисної копалини – бурштину, встановлює можливі порушення вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища й підраховує розміри шкоди, заподіяної самовільним водокористуванням, забрудненням поверхневих і підземних вод, зняття родючого шару грунту, засмічення земельних ділянок, які в подальшому передаються до правоохоронних органів.

Проте конкретні приклади своєї діяльності Державна екологічна інспекція в області не навела, лише «задекларувала» свої робочі обов’язки, за які платники податків платять зарплату її працівникам.

І рейди, і затримання, а результат?

На інформаційний запит з приводу проведеної роботи з метою недопущення незаконного видобутку бурштину начальник Коростенського МВ УМВС України в області І.О.Жміда повідомив, що працівники міськвідділу постійно проводять профілактичні рейди.

За 2014-2015 рр. до міськвідділу надійшло 44 повідомлення щодо незаконного видобутку корисних копалин та заволодіння грунтовим покривом земель. Ці повідомлення перевірили й за 20 фактами розпочато й нині триває досудове розслідування, ще шість звернень приєднано до вже відкритих кримінальних проваджень .

І.О.Жміда поінформував, що на місцях подій міліціонери затримували осіб і вилучали знаряддя незаконного видобутку надр. Зокрема: дев’ять автомобілів, екскаватор, мотоцикл, причіп, п’ять дизельних і три бензинових помпи, двигун внутрішнього згоряння, електро- й бензиногенератори, шланги різною протяжністю для перекачування води й 10 бухт пожежних рукавів, інші технічні засоби.

Звісно, правоохоронці працюють, проте навіть недосвідченому оку видно, що їхніх зусиль замало. Потрібні дієвіші заходи й рішучіші дії, інакше пройде ще зовсім небагато часу й бурштинове “АТО” зможе подолати лише Нацгвардія…

Ставок із… бурштиновим дном

Цікавою була відповідь на інформаційний запит щодо дій Коростенської райдержадміністрації, щоб припинити незаконний видобуток бурштину. Голова райдержадміністрації С.В.Дмитрук повідомив, що Коростенська РДА разом із районною радою ще в червні 2014 року створили робочу групу щодо вивчення питань виявлених фактів незаконного видобутку бурштину на території Бондарівської сільської ради, що складу якої ввійшли представники РДА, районної ради, Держземагенства, Коростенського МВ УМВС в області, Коростенського відділення СБУ, Державний інспектор з охорони навколишнього природнього середовища Житомирської області, Державний інспектор сільського господарства Житомирської області, Бондарівський сільський голова.

Здавалося, такий потужний склад робочої групи мав би швидко навести лад і припинити незаконний видобуток бурштину. Проте, на жаль, цей “віз” і досі там.

Робоча група провела сім засідань. Протягом них розглянули: звернення Д.С.Пареченка про затвердження робочого проекту землеустрою щодо землювання малопродуктивних угідь знятим родючим шаром грунту з власних земельних ділянок при зміні цільового призначення на землі водного фонду для рибогосподарських потреб; звернення Бондарівської сільської ради щодо зміни цільового призначення земельної ділянки (не витребувані земельні паї) площею майже 37,38 га, які передані в оренду згідно з розпорядженням голови Коростенської РДА від 14.11.2013 року Д.С.Пареченку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; звернення районної ради щодо вжитих заходів стосовно самовільної розробки родовища корисних копалин із застосуванням землерийної техніки та інших технічних засобів на території Бондарівської сільської ради й заслухання цього питання на черговій сесії районної ради; скасування договорів оренди, укладених між РДА і громадянином Д.С.Пареченком; заслухано звіт Коростенського МВ про розслідування кримінальних проваджень по фактам незаконного видобутку бурштину; розглядалися питання виявлення ознак незаконного видобутку бурштину в районі.

По суті згаданий вище громадянин вирішив вирити собі ставочок, проте виявив у ньому бурштинове дно. Й воно так захопило його, що громадянин забув і про рибу, й про “товарне сільськогосподарське виробництво”. Правоохоронці відповідно прореагували, проте хіба це єдиний випадок у районі? Як показує практика, бурштинових “рибалок” лише прибуває.

Крім того, представники робочої групи виїжджали на місця незаконного видобутку бурштину. Й виявили пробні лунки з обстеження території на наявність бурштину, які викопані в Білці, Новині, Ушомирі й інших селах.

У грудні 2014 – березні 2015 рр. РДА надіслало листи з проханням вжити додаткових заходів щодо припинення незаконного видобутку бурштину – до Коростенського МВ, Коростенського відділення СБУ, Коростенської міжрайонної прокуратури. Крім того надіслано листи начальнику Державної інспекції сільського господарства в області, начальнику Державної екологічної інспекції в області з проханням визначити збитки, завдані державі, а також – лист-звернення до голови облдержадміністрації з проханням посприяти у вирішенні питання припинення незаконного видобутку бурштину.

Яку інформацію отримало РДА в результаті такої великої переписки, С.В.Дмитрук, на жаль, не повідомив.

Він констатував, що повноважень районної влади недостатньо, щоб подолати бурштинову “лихоманку”.

Сумний підсумок

Від побаченого стає страшно. “Розрита бурштинова могила”, екскаватори, бабці, які ледь на ногах тримаються, але все-таки приховано за “старателів”, самі видобувачі… Одне АТО – на Сході, а інше – в Житомирській області. З обома наша держава все ніяк не може справитися. Затягування з потрібними рішеннями, законодавче переливання з пустого в порожнє і глобальна людська байдужість. 

Дивує інертність коростенських представників державної влади й місцевого самоврядування. Чи то вони бояться, чи то їм вигідна така “бурштинова” ситуація, чи просто нічого не можуть вдіяти. Таке враження, що чиновники й силовики готові одне одного закидати паперовими “бімбами”, ніж елементарно встановити патруль на “гарячих точках” видобутку бурштину й цілодобово стежити, щоб туди не їхали “старателі”. Бо не бабці мають боротися зі злочинцями, а міцні чоловіки, яким за це держава платить зарплату! Інакше безкарність бурштинових банд може породити монстра. Здається, уже…

Фото автора