Після підвищення ціни на газ кількість звернень до ПАТ «Житомиргаз» щодо встановлення приладів обліку зросла у кілька разів. Компанія навіть була вимушена призупинити приймання заяв на встановлення платних лічильників і спрямувати всі ресурси на встановлення безкоштовних лічильників. Однак сьогодні кількість таких звернень зменшилася на 90%.
Якщо у березні-квітні «Житомиргаз» отримував по 700-750 заяв на встановлення лічильника, то у червні, після того як споживачі отримали квитанції з нарахуваннями за новими нормами, кількість бажаючих зменшилась удвічі. І вже у серпні їх всього 70. Такі рішення житомирян і жителів області зумовлені зниженням норм споживання природного газу для споживачів без лічильників з 6 травня цього року.
«Нові норми, встановлені урядом, діють вже три місяці. За цей період зменшилась як кількість заяв на встановлення безкоштовних лічильників, так і за власний рахунок. Норми настільки низькі, що можна зовсім не економити газ, а оплата все одно вийде менше, ніж у тих, хто користується лічильником», – зауважив заступник голови правління з постачання і обліку газу Віталій Косенко.
Якщо раніше норматив споживання газу при використанні тільки газової плити при наявності централізованого гарячого водопостачання складав 6 куб. м газу, то нині – 3 куб. м газу на місяць на одну людину. Для домогосподарств з плитою за відсутності централізованого гарячого водопостачання норматив був знижений з 9 до 4,5 куб. м, а з плитою та водонагрівачем – з 18 до 9 куб. м газу на місяць на одну людину.
У Житомирській області найбільше всього газу споживає населення – майже 64,5%. На сьогодні лічильників газу не мають 44,1 тисячі сімей. За підрахунками фахівців, втрати по цій категорії споживачів склали більше шести мільйонів кубометрів газу. Це обсяг газу, який був використаний споживачами, але не оплачений, що створило додаткове фінансове навантаження на бюджет підприємства.
Тому «Житомиргаз», як і споживачі, зацікавлений в оснащенні приладами обліку. Крім того, відповідальність за забезпечення достовірного обліку природного газу лежить на плечах підприємства. На сьогодні уже 88,3% споживачів Житомирщини забезпечені лічильниками газу. Протягом 2011 – 2014 років за кошти інвестиційної програми компанія безкоштовно встановила 22,9 тисяч приладів обліку, направивши на це близько 30 млн грн.
Проте сьогодні компанія зіткнулася з причинами, які не дозволяють в повному обсязі виконувати покладені на неї зобов’язання. По-перше, це відмови споживачів, по-друге, недостатнє фінансування внаслідок недоотримання тарифної виручки від транспортування газу.