У Коростені пройшло Всеукраїнське свято слова “Просто на Покрову”

3 давніх-давен український народ вписує у скарбницю людства свою мову, свою музику, звичаї, культуру. З далеких сутінків віків до найбільших реліквій українського народу належить Слово.

Завдяки йому ми спілкуємося, за-карбовуємо свої думки, а художня сила його – просто вражає. Вже дев`ятий раз зібралися на благодатній землі Коростенщини, у древньому Коростені напередодні Покрови Святої Богородиці та Дня українського козацтва письменники, журналісти, художники, композитори майже з усіх куточків Укра-їни, щоб вкотре переконатися в цьому, побачити, як, не зважаючи на еконо-мічні негаразди, війну і політичні перипетії, розквітнув і погарнішав за рік чудовий древлянський край. 

Говорили про любов до Коростенщини, про любов до рідної мови, переймалися страшною наруги над нашою суверенною державою з боку російського сусіда. А ще згадували добрими й щирими словами ідейного натхненника свята, нашого славного земляка, поета, гумориста, публіциста, заслуженого діяча мистецтв України Василя Юхимовича, якого знає вся Україна і не тільки.

Як і завжди, свято розпочалося ще в п’ятницю, 9-го жовтня, в міському парку відпочинку, де пройшов творчий учнівський вернісаж «Література свіжого повітря», який свого часу заснував наш земляк, поет і журналіст, засновник фестивалю дерунів Валерій Нечипоренко. Завершальним акордом його була презентація третього однойменного збірника учнівських творів.

Затим вже наступного дня учасники свята поклали квіти до меморіальних дощок тому ж В. Нечипоренку, автору пісні «Чорнобривці» Миколі Сингаївському та завітали до музею-садиби автора пісні «А льон цвіте синьо…» Василя Юхимовича в с. Сингаях. Тут цього разу господарювала Коростен-ська жіноча рада на чолі зі Світланою Загоруйко. Вони прикрасили подвір`я чорнобривцями, мальвами, живоплотом, заспівали вже згадану пісню і пода-рували музею унікальне видання творів Тараса Шевченка. 

Насамкінець на садибі були висаджені яблуньки та інші дерева, привезені учасниками жіночо-го клубу «Стиль життя» (керівник Валентина Вигівська) і головою Сингаївської сільради Володимиром Антонюком…

Поклавши квіти до пам’ятника Кобзарю, учасники свята перейшли в палац культури імені Т. Шевченка, де взяли участь у театралізованому дійстві, кот-ре підготували клуб «Стиль життя» та Овруцьке творче об`єднання «Зорепад» (Валентина Коновальчук). 

Тут були вручені подарунки голові комісії з премії імені В. Юхимовича, заслуженому діячеві мистецтв України Василю Довжику, який 30 вересня цього року став батьком (у нього та його дружини Олени народилася донечка Софія), Коростенському міському голові, кординатору свята Володимиру Москаленку і його організатору, фундатору премії і директору музею-садиби Віктору Васильчуку.

У другій половині дня розпочалися традиційні літературні змагання на «Пое-тичному марафоні» та «Уроці прози», де суддями і вчителями були відомі поети й прозаїки. Учасники свята мали змогу переглянути дитячі доробки з дерева, ляльки-мотанки, картини, купити книжки з автографами, побувати на презентації 4-го самвидавчого літературного альманаху «Дивоквіт», котру підготували завідувач бібліотеки-філії №2 Тетяна Маєвська і бібліотекар Інна Лоюк, а працівники центральної міської бібліотеки підготували краєзнавчі відео-перегляди «Мій Коростень – дивна перлина Полісся» і «Джерела талантів – рідний край».

…Нарешті під вечір ведуча Світлана Васильчук оголошує кульмінаційну час-тину літературного свята, де відбувається святковий концерт та вручення премій. На сцену запрошується «Найпопулярніший учасник свята» Володимир Москаленко, який нагороджує переможців «Літератури свіжого повітря»: (у поезії) Вікторію КОС (1 місце, ЗОШ №8), Юлію СТУЖУК (2-е, міська гімназія №7), Вірсавію СЕМЕНЮК (3-є, міська гімназія); (у прозі) Тетяну ДУХНІВСЬКУ (1-е місце, ЗОШ №1), Юрія ЗАДОРОЖНОГО (2-е, міський ліцей), Людмилу БОНДАРЧУК (3-є, міський ліцей). Він також вручає дипломи і подарунки лауреатам премії імені В. Нечипоренка: коростенцям Василю ОВДІЙЧУКУ та Тимофію СЕРДЕЧНОМУ. Привітали їх і вручили свої подарунки наш земляк-вчений, професор, почесний громадянин Коростеня Анатолій Потопальський, директор заводу теплотехнічного облад-нання Олег Головійчук.

Народний депутат України Володимир Арешонков нагородив спеціальними відзнаками переможців традиційної творчої номінації «Барвисте слово рідного Полісся». Його помічники А. Можар і М. Ходаківський вручили їх Олександру Кулішу, Олені Кудрі, Тетяні Кереселідзе (Коростень), Івану-В`ячеславу Сергієнку (Київ), Марії Струтенській (Овруч), Аллі Продащук (Олевськ). Багатьом учасникам були вручені грамоти «За участь у святі», «За любов до Коростенщини». «Найвідомішою учасницею свята» стала Тетяна Гургула (Львів), «Генієм свята» визначено Василя Довжика. Грамоти «За золоті руки» одержали: Юлія Павлюківська (Коростень), жіночий клуб «Стиль життя», Овруцьке творче об`єднання «Зорепад», «За зберігання і поповнення книжкової скарбниці» – Коростенська міська ЦБС. Коростенська жіноча рада вручила свої відзнаки «Наймолодшій учасниці свята» Інні Гурській з Коростеня і «Найповажнішій» – Марії Дем з Житомира. 

Грамоти і подарунки «Від вдячних земляків» одержали: поет і лікар Леонід Закордонець (Ірпінь), професор і письменник Микола Дмитренко (Житомир), голова Житомирської обласної організації НСПУ Михайло Пасічник, який, зокрема, зазначив: «З року в рік удосконалюються семінари з поезії, прози. З’являю-ться нові імена, що дуже важливо особливо для спілки письменників, тому що в полі зору нашої письменницької організації перебувають молоді літератори. Ми їх так би мовити ставимо на ноги, надихаємо, шліфуємо їх май-стерність і таким чином готуємо собі резерв, поповнення. Також ми будемо думати над вдосконаленням формату співпраці відомих письменників із початкуючими, тому що це на користь і першим, і другим».

…Вітають гучними оплесками цьогорічних лауреатів Всеукраїнської літера-турної премії імені Василя Юхимовича. Ними стали: Анатолій СІРИК (Жи-томир, книга «Чуднів на бистрині історії»), Сергій КУЛІДА (Буча, «Крас-ные» шпионы»), Ігор ГУРГУЛА (Львів, «Трикутник»), Флоріан БОДНАР (Чернівці, «Ленківські витре(и)-бе(а)ньки»), Світлана ТАЛАН (Сєверодо-нецьк, «Оголений нерв»), Анатолій КРИЛОВЕЦЬ (Рівнеська обл., «Квітка щастя»), який ділиться емоціями: «Вражений цією землею: про Ольгу всі знають, але я дізнався, що тут був затверджений герб. У Коростені милі, привітні люди і мені тут подобається. Також щиро вражений як просто, невимушено, щиро, по людськи у вас вшановують письменників. Гарно у вас, молодці».

Вітають колектив благодійної вільної газети «Вечірній Коростень», котрій виповнилося 24 роки. Саме вона є головним інформаційним спонсором і ви-давцем літературних альманахів, котрі щороку виходять за фінансового спри-яння Коростенської міської ради. Її голова Володимир Москаленко вітає колектив і вручає головному редактору видання Віктору Васильчуку подару-нок. Вітають тижневик народний депутат України Володимир Арешонков, керівник апарату Коростенської РДА Катерина Лупенко, директор заводу теплотехнічного обладнання Олег Головійчук та інші.

Натомість ведуча оголошує переможців «Поетичного марафону» та «Уроку прози». Грамоти в поезії одержують: Олег Климчук (1-е місце), Світлана Воз-нюк (2-е, Коростень), Марія Рудак (3-є, Житомир), у прозі – Світлана Бароніна (1-е місце), Марія Рудак (2-е місце), Світлана Вознюк (3-є місце). «Молодою і перспективною» визнано Оксану Геращенко з Коростеня, «За найбільшу любов до Коростенщини» диплома удостоєний Володимир Ященко (Коростень), «Абсолютним чемпіоном» «Поетичного марафону» названо Юлію Бережко-Камінську з Ірпіня, «Доктором прози» визнано Ганну Камінську з Коростеня, «Академіком»Світлану Соболевську, а «Майстром»Вадима Жалюка (обоє з Житомира).

Завершуючи віншування переможців Віктор Васильчук відмітив:«Свято наше розрослося, якіснішим стало, більш жвавішим і набагато теплішим. Приємно, що сьогодні було дуже багато молоді і приємно, все таки, що коростенці майже всі призи позабирали. Це дуже радує, але нагороди має і Житомир, Київ, Львів, Чернівці, Донецьк. Свято виправдовує себе, що воно всеукраїнське».

Свої вітання надіслали цього дня в особі прозаїка і публіциста Валерія Романька і письменники з міста-побратима Слов`янська, що на Донеччині. В силу певних обставин вони, на жаль, не змогли прибути до Коростеня.

Залишається тільки назвати ті організації і тих небайдужих людей, завдяки яким відбулося цьогорічне грандіозне Свято Слова, основною ідеєю якого стало спілкування «без краваток» між творчими людьми з усієї України. Це – Коростенська міська і районна ради, особисто міський голова Володимир Москаленко, Коростенська райдержадміністрація, Житомирський обласний відділу культури і туризму (народний артист України Юрій Градовський), відділ культури і туризму Коростенської міськради (Леонід Беркович), директор школи мистецтв імені А. Білошицького Володимир Демиденко, народний депутат України Володимир Арешонков, голова Сингаївської сільради Володимир Антонюк, депутат Коростенської міськради Володимир Стужук, приватні підприємці Валерій Фещенко, Петро Лук`яненко, Володимир Кози-ренко, Віталій Науменко, краєзнавець Володимир Лукашенко. Інформаційними спонсорами стали агенція «РегіонНьюс» (Петро Щербина), тижневик «Вечірній Коростень», газети «Літературна Україна», «Українська літера-турна газета», «Древлянський край», «Іскоростень», «Древлянська столиця», ТО «Коростеньмедіа», Житиомирська облдержтелерадіокомпанія (Василь Головецький).

А концертну програму підготували учасники художньої самодіяльності міського палацу культури імені Тараса Шевченка.

Усім доземний уклін! До наступного року, Свято!