Перевірки з питань праці: підприємці – не бійтесь шахраїв!

Як народний депутат України я беру на себе відповідальність за наслідки прийняття парламентом того чи іншого закону, за те, як нові закони впливатимуть на життя співвітчизників. Я це розумію. Також я розумію, що дуже важливо вчасно пояснити людям суть нововведення, а іноді і те, як уникнути проблем через недостатню кількість інформації і, відповідно, необізнаність у новій темі. Тому я вирішив періодично викладати тут мої думки з цього приводу.

Як заступник голови Комітету ВР з питань промислової політики та підприємництва, почну з питання, яке останнім часом породило масу пліток і “страшилок” – підвищення мінімальної зарплатні в Україні і, як наслідок, зростання штрафів для підприємців за порушення трудового законодавства.

Працівників Інспекції з питань праці вже встигли охрестити в народі «летючими ескадронами смерті». Нібито в інспекторів раптом виникли безмежні повноваження перевіряти та штрафувати бізнес, кількість самих інспекторів зросла у сотні разів, тому раптові перевірки спіткають будь-якій бізнес найближчим часом … І тепер кожен підприємець має боятись штрафів та репресій.

Звісно, такий ажіотаж викликав активність шахраїв, які не проти нажитись за рахунок підприємців. Видання zhitomir.infо (http://www.zhitomir.info/news_163181.html ) вже писало про факти вимагання грошей самозванцями, які представлялись інспекторами з питань праці та пропонували «вирішити питання» хабарем замість штрафу.

Штрафи за порушення трудового законодавства дійсно зросли, але в усьому іншому законодавство майже не змінилось!!!

Нагляд за діяльністю суб’єктів господарювання не став жорсткішим, не набув репресивного характеру. Перевірки бізнесу, як і раніше, можуть бути плановими та позаплановими.

Щоби дізнатись, чи будуть перевіряти ваш бізнес у плановому порядку в 2017 році, раджу зайти на сайт Управління Держпраці в області (zt.dsp.gov.ua). У розділі «діяльність» зайти в підрозділ «планування» та у файлі «План проведення перевірок суб’єктів господарювання (виробничих об’єктів) Управління на 2017 рік» знайти (чи не знайти) свій бізнес. Якщо знайшли, то у 2017 році вас перевірятимуть.

Щодо позапланових перевірок пропоную згадати, що підстав для їх проведення небагато. Серед них:

– Неподання звітності або недостовірність у звітних документах;

– Виникнення аварії, нещасного випадку чи професійного захворювання на підприємстві;

– Звернення інших осіб про порушення трудового законодавства підприємцем чи юридичною особою.

При цьому позапланова перевірка за зверненнями інших осіб можлива лише у разі, якщо таку перевірку погодила Державна служба України з питань праці. Тобто, центральний орган виконавчої влади. Про недоліки такого погодження ми ще поговоримо. Поки лише зафіксуємо цей факт.

Ну і звісно – до перевірки можна допускати інспекторів лише за наявністю службового посвідчення та направлення на перевірку (копію направлення інспектори мають надати суб’єкту, що перевіряється).

Я має виглядати це направлення? Цитуючи ч. 3 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», в частині реквізитів, які має містити направлення на перевірку, мають бути зазначені:

– найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;

– найменування суб’єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім’я та по-батькові фізичної особи – підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;

– місцезнаходження суб’єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід;

– номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід;

– перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім’я та по-батькові;

– дата початку та дата закінчення заходу;

– тип заходу (плановий або позаплановий);

– вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо);

– підстави для здійснення заходу;

– предмет здійснення заходу;

– інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Управління Держпраці в Житомирській області повідомило номери телефонів (34-68-70 – у будні та 55-50-06 – у святкові та вихідні), за якими слід звертатись підприємцям, що їх відвідали «перевіряючі», аби дізнатись, чи дійсно такі особи працюють в Управлінні та чи дійсно їх було відряджено здійснити перевірку Вашого підприємства.

У свою чергу я раджу підприємцям, які викрили зловмисників, не гаючи часу, звертатись до Управління Національної поліції, а у разі її бездіяльності, зловживань або інших складнощів – безпосередньо до мене за електронною адресою rozenblat.boryslav@rada.gov.ua або до громадської приймальні, що знаходяться за адресою: майдан Корольова, 3/14, каб. 118, юридичні консультації за тел.: (093) 004-00-01.