​Музей космонавтики у Житомирі має стати національним, – Розенблат

Аналогів житомирському музею космонавтики імені Сергія Корольова в Україні нема. Більше того, у ньому зберігаються експонати, яких не знайдеш навіть у провідних космічних музеях світу, – говорить голова Асоціації музеїв космонавтики України Михайло Псюк.

«Щороку наш музей відвідують понад 70 тисяч людей, а за весь час його існування тут побувало 2,5 мільйонів відвідувачів з різних країн світу. Сьогодні, експозиція музею складає 11 тисяч експонатів, більшість з яких є унікальними», – розповідає чоловік.

16 березня 2017 року народний депутат України Борислав Розенблат звернувся до президента Петра Порошенка з пропозицією присвоїти житомирському музею космонавтики статус національного:

«Зараз через брак фінансування музею не вистачає працівників та ресурсів. Якщо він отримає статус національного, фінансування збільшиться і, відповідно, з’явиться можливість для розширення експозиції, залучення спеціалістів і так далі. Це питання престижу нашої держави. Ми повинні зберегти цей унікальний музей не лише для житомирян, але й для гостей міста та нащадків. Дякую колегам з міжфракційного об’єднання «За Житомирщину» за підтримку», – повідомив Борислав Розенблат.

Житомирський музей космонавтики був заснований 47 років тому. 1 серпня 1970 року для відвідувачів відкрили частину квартири, в якій на початку минулого століття мешкала родина Корольових і народився видатний вчений.

До 70-річчя з дня народження Сергія Корольова будинок повністю передали музею. І 7 січня 1977 року відбулося відкриття нової експозиції, на якій представили особисті речі, родинні реліквії, документи, фотографії, книги про життя і діяльність видатного житомирянина.

У 1991 році в новому приміщенні була відкрита експозиція «Космос». Більшу частину її експонатів можна і зараз побачити у музеї. Це і місцями обгорілий спускний апарат космічного корабля «Союз-27» з автографами космонавтів Володимира Джанібекова та Георгія Гречка, і 9 міліграмів місячного ґрунту, і виставковий зразок космічного корабля «Союз», і макети «Лунохода-2» та спускного апарату гагарінського «Востока» у натуральну величину, польотні речі космонавтів, космічна їжа та багато іншого.

За словами Михайла Псюка, за минулий рік експозиція поповнилась ще 700 експонатами:

«У створенні та популяризації колекції музею брали участь видатні науковці – президент НАН України Борис Патон та ракетобудівник Юрій Алексєєв, космонавти Леонід Каденюк, Павло Попович, Володимир Джанібеков та Георгій Гречко. За роки свого існування музей став методичним та науково-дослідним центром в своїй галузі. Експериментальна експозиція музею, яка створювалась Народним художником України Анатолієм Гайдамакою є унікальною в своєму роді та яскраво вирізняється з-поміж космічних музеїв світу».