“Злита оборонка”: “Житомирський бронетанковий” перерахував мільйони на “прокладку”, що фігурує у кримінальних провадженнях

Київський, Житомирський та Харківський бронетанкові заводи перерахували 93 млн грн. за постачання деталей на «прокладку», що фігурує у цілій низці кримінальних проваджень про вимивання бюджетних грошей з оборонних підприємств, ухиляння від податків та незаконне обготівкування.

Про це йдеться у сюжеті Лесі Іванової «БронеДрузі» для програми «Наші Гроші з Денисом Бігусом».

«Оптимумспецдеталь» офіційно приписана на адресі масової реєстрації та має «мертвий» телефон. До літа 2015 р. ця компанія взагалі не мала стосунку до військової техніки – вона називалася ТОВ «Юридична Компанія «Оптімум» і надавала відповідно юридичні та бухгалтерські послуги.

Однак у травні 2015 р. воднораз фірмі змінюють назву й приписку та оформлюють власником Володимира Волохача. Як вдалося з’ясувати «Нашим Грошам» – 34-річного киянина, що мешкав з матір’ю у старій «хрущовці», а останні півроку, за її ж словами, безробітний. Після цього компанія починає активно отримувати гроші від трьох оборонних заводів.

"Прокладка" отримала 93 млн грн оборонних коштів

"Власник" Оптимумспецдеталі - Волохач

«Оптимумспецдеталь» третій рік поспіль спливає у різних розслідуваннях прокуратури та податкової. Щоправда жодне з них вироком для посадових осіб фірми, судячи з наявних у судовому реєстрі даних, так поки і не скінчилося.

У 2015 р. військова прокуратрура Київського гарнізону розслідувалап ривласнення бюджетних коштів при закупівлі деталей до машин спецпризначення на Київському БТЗ. У ланцюжку компаній, по котрому бюджетні 5 млн грн. вивели на «обнальні ями» – була також і «Оптимумспецдеталь». Далі фіктивних фірм внизу ланцюжка прокурори не просунулися.

Загальна схема оборудки

У 2017 р. за цю ж історію взялася Головна військова прокуратура. Допитали Володимира Волохача, котрий визнав, що у фірми були відсутні будь-які виробничі можливості, а зареєстрували її для заволодіння державними коштами оборонного сектору. В судовому реєстрі навіть з’явилася ухвала на обшук в самому Концерні, але вже за кілька днів з реєстру пропала і жодних слідів подальшого розслідування не було. На запит «Наших Грошей» у ГВП, пославшись на таємницю слідства, відповіли тільки, що воно триває.

Друга ланка постачальників у схемі

Крім того у 2016 р. столична податкова починала розслідувати ухиляння «Оптимумспецдеталі» від сплати податків, а житомирські податківці наштовхнулися на неї в історії щодо закупівель Житомирського БТЗ. Фіскали виявили: «Оптимум» продавав на державний завод запчастини, котрі нібито сам закуповує у низки «ризикових» підприємств, які ніколи подібних товарів не купували. Відповідно, продати «Оптимуму» те, чого в них немає, вони фізично не могли, а відтак чи постачав щось «Оптимум» на ЖБТЗ – незрозуміло.

Попри очевидну фіктивність, “Оптимумспецдеталь” мала статус кваліфікованого постачальника “Укроборонпрому”. Цей статус компанія отримала до початку поставок, коли була формально “чистою”. Кваліфікація отримується згідно з переліком вимог, які передбачають відсутність податкового боргу та кримінальних проваджень, строком на 2 роки. Відтак «Оптимумспецдеталь», назбиравши під кінець 2017 р. цілу низку кримінальних проваджень і 640 тис грн.податкового боргу, все одно лишалася у переліку кваліфікованих постачальників і продовжувала отримувати бюджетні кошти.

В судовому реєстрі немає вироків Володимиру Волохачу за фіктивне підприємництво в рамках жодного з перерахованих вище кримінальних проваджень.

Нижня ланка ланцюжка закупівель

Як вдалося з’ясувати «Нашим Грошам», у той час, коли на Волохача оформили «Оптимумспецдеталь», він працював у ТОВ «Интер Сталь ЛТД». На фото Волохач разом зі співробітниками вітають з Днем Народження власника і директора «Интер Сталі» Андрія Рогозу.

Волохач і Рогоза на ДР

Компанія «Интер Сталь» була заснована у 2011 р., незмінним власником і директором є вже згаданий вище Андрій Рогоза. У 2014 р. Рогоза виступив одним із співзасновників ТОВ «Белторгукраїна» – разом з Віталієм Жуковим, колишнім посадовцем Укроборонпрому. У 2012-2013 р. 23-річний Жуковвходив до Наглядової ради заводу «Меридіан», що входить в концерн. На той момент і до 2014 р. Жуков був помічником генерального директора Укроборонпром.

Окрім бізнесу Рогозу з Жуковим поєднало кримінальне провадження. У лютому цього року Рогозі повідомили підозру у шахрайстві. Його підозрюють у тому, що він виманив 20 млн грн у родини фігуранта “справи Курченко” Олександра Сухомлина. За обіцянки витягти його з-під варти. Обшуки у пошуках грошей, телефонів та документів по цій справі слідчі проводили у тому числі і вдома у Жукова.

Партнерство Рогози і Жукова

НА СЬОГОДНІШНІЙ ДЕНЬ ВІТАЛІЙ ЖУКОВ – ПРЕДСТАВНИК З ПИТАНЬ ОБОРОННИХ ПОСТАВОК ЗАВОДУ ПЕТРА ПОРОШЕНКА.

«Нашим Грошам» вдалося зафіксувати зустріч Віталія Жукова із Олексієм Бабічем – 3 жовтня вони близько півгодини спілкувалися в одному з київських ресторанів. Нині Бабіч очолює «Харківське конструкторське бюро з машинобудування». Однак раніше керував «Житомирським бронетанковим заводом». І саме під його керівництвом ЖБТЗ перерахував «Оптимумспецдеталі» 49 млн грн.

Завод Порошенка перераховував мільйони на "прокладку"

Щодо контрактів свого попереднього місця роботи, Житомирського БТЗ, із “Оптимумспецдеталлю” – Бабіч запевнив, що товар був поставлений, а щодо його походження він не обізнаний. Кримінальні провадження по тих закупівлях екс-директор прокоментував коротким «Кожен робить свою роботу».

Директор ДП визнав переговори з менеджером Порошенка

Олексій Бабіч – до переходу в оборонну сферу займався продажем труб. Він – брат замкерівника апарату Укроборонпрому Андрія Бабича. Останній, лікар за освітою, раніше мав автомобільний бізнес в Херсоні і в концерн прийшов разом з нинішнім гендиректором Романом Романовим. Останній же на високу оборонну посаду потрапив після того, як ан Херсонщині керував передвиборчою кампанією Порошенка та продавав авто порошенківського ж «Богдана».