Польща може викинути зі свого Закону загарбницький термін “Східна Мала Польща”

Україна

Прем’єр-міністр Польщі не виключає можливості внесення змін до закону щодо історії Другої світової війни, якщо відповідне рішення ухвалить Конституційний суд.

Про це повідомляє Німецька хвиля.

Польський прем’єр-міністр Матеуш Моравєцький у п’ятницю, 16 лютого, повідомив, що до суперечливого історичного закону можливе внесення змін. Це буде пов’язано з тим, чи визнає Конституційний суд Польщі невідповідність певних положень цього закону польській Конституції та чи ухвалить рішення про внесення до закону більш конкретних формулювань.

Напередодні польський президент Анджей Дуда направив до Конституційного суду підписану ним поправку до закону про Інститут національної пам’яті щодо розгляду відповідності її Конституції Польщі. “За словами президента Республіки Польща, положення закону мають бути досить точними, щоб кожен громадянин, прочитавши їх, не сумнівався, що його поведінка може бути караною або ні”, – йдеться в оприлюдненому 15 лютого повідомленні на сайті канцелярії Дуди.

На сайті Конституційного суду Польщі щодо відповідного подання зазначено, що цей документ буде перевірено на відповідність польській Конституції. Зокрема, це стосується тієї його частини, що містить слова “українські націоналісти” та “Східна Мала Польща” (Росія, яка збройно вторглась в Україну, вживає аналогічний загарбницький термін “Малоросія”, а також “Новоросія”, – прим. Репортера).

Між тим спікер Сенату Польщі Станіслав Карчевський закликав поляків, які проживають за кордоном, повідомляти у польські дипломатичні установи про антипольські заяви.

В оприлюдненому листі від Карчевського зазначено: “Будь ласка, документуйте усі антипольські заяви, закиди і висловлювання, які можуть нашкодити нам, а також повідомляйте про наклепи, що можуть вплинути на репутацію Польщі, у наші посольства, консульства і почесні консульства”. Як стало відомо, цей лист спікера польського Сенату розсилається по всьому світу через дипломатичні установи Польщі.

6 лютого президент Польщі Анджей Дуда вирішив підписати закон про Інститут національної пам’яті, який наприкінці січня ухвалили Сейм і Сенат Польщі. Ці законодавчі зміни викликали негативні реакції в різних країнах Європи і світу, зокрема в Україні та Ізраїлі. 

Зазначений закон передбачає покарання до трьох років позбавлення волі за звинувачення поляків або польської держави у причетності або до злочинів нацистів у часи Другої світової війни, а також за використання вислову “польські табори смерті”. Покарання передбачається і за заперечення “злочинів українських націоналістів”. 


Прим. Репортера: Однак, за такої постановки, Україна зазначає, що поряд зі злочинами українських націоналістів, які в Україні визнали і попросили пробачення, існують і злочини польських націоналістів по відношенню до українського населення й суверенних українських інтересів, які також беззаперечні. Це означає, що українцям, а також полякам, Україні і Польщі, варто визнати свої власні гріхи і взяти під контроль свої негативні якості, такі як гординя, жадібність і гнів.  Україна в свій час достатньо винесла горя, і розплатилася за свої гріхи мільйонами своїх загиблих, і робити її крайньою у всьомунизько. Україна не карає тих, хто заперечує злочини польських націоналістів”.