Інформаційний суверенітет: ВР ухвалила постанову про санкції проти телеканалів “112 Україна” та NewsONE

Україна

ВР ухвалила постанову “Про схвалення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” щодо телеканалів “112 Україна” і NewsONE”.

За ухвалення відповідного проекту постанови №9157 за основу та в цілому проголосували 229 народних депутатів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Так само, як ми захищаємо наш державний суверенітет, ми повинні захистити від проросійської брехні та маніпуляції і наш суверенний інформаційний простір. Будуть заяви про те, що ця постанова – це придушення свободи слова, яка є правом кожного громадянина мати неупереджену, правдиву, збалансовану інформацію. Але це не є індульгенцією для проросійських телеканалів щодо знищення нашої держави. Цією постановою ми захищаємо свободу слова і повертаємо це поняття в саму цого суть”, – пояснив один із авторів законодавчої ініціативи – заступник голови Комітету ВР з питань свободи слова та інформаційної політики Сергій Висоцький (фракція “Народного фронту”).

За свого боку секретар Комітету ВР з питань національної безпеки та оборони Іван Вінник зазначив, що пропозиції, викладені у постанові, будуть спрямовані до Ради національної безпеки та оборони України.

“Ми зобов’язані виконати вимоги петиції, розглянути, схвалити і відправити на Раду національної безпеки та оборони пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних санкцій у зв’язку з діяльністю телеканалів “112 Україна” та NewsONE”, – заявив Вінник.

Ухваленою постановою пропонується внести на розгляд РНБО пропозицій щодо застосування санкцій до товариств із обмеженою відповідальністю «АРІАДНА ТВ», “Новий формат ТВ”, “ТВ Вибір”, “Телерадіокомпанія 112-ТВ”, “Лідер ТВ” і “Партнер ТВ”, які мовлять під емблемою телеканалу “112 Україна”, а також ТОВ “Новини 24 години” (телеканал NewsONE).

Серед обмежень передбачатиметься, зокрема, блокування активів, анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, заборона користування радіочастотним ресурсом України, обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування, тощо.

Як повідомлялося, петиція щодо припинення антиукраїнської діяльності телеканалів “112 Україна” і NewsONE, оприлюднена на сайті Верховної Ради 20 вересня, за дев’ять днів набрала необхідну кількість голосів для подальшого розгляду.

Як повідомляє Детектор медіа, у квітні 2018 року «112 Україна» назвав кінцевим бенефіціаром громадянина Німеччини Едуарда Катца: 99% власності компанії перейшло до його швейцарської фірми АТ «Плірофоріес АГ». А у червні замість Сергія Логунова був призначений новий генеральний продюсер каналу Артем Марчевський.

Низка видань повідомляли, що справжнім власником «112 Україна» з квітня став лідер «Українського вибору» Віктор Медведчук. Сам політик заперечував цю інформацію.

Як свідчить дослідження «Детектора медіа», з травня по червень 2018 року Віктор Медведчук згадувався у різних програмах каналу частіше, ніж за весь 2017 рік.

22 червня в інтерв’ю «Детектору медіа» Віктор Зубрицький, колишній креативний продюсер каналу «112 Україна» підтвердив, що ініціював перемови з Катцем щодо продажу каналу. Але не зміг пояснити, у якості кого він вів ці перемовини. На запитання, чому інформація про причетність Віктора Медведчука до каналу з’являється в українських медіа, Зубрицький не відповів.

У серпні програма журналістських розслідувань «Схеми» дослідила, що новий генпродюсер «112 Україна» Артем Марчевський пов’язаний з Віктором Медведчуком, і припустила, що новий власник з Німеччини може бути підставною фігурою. Коментуючи розслідування журналістів, «Детектору медіа» пан Марчевський повідомив, що «вони (матеріали програми “Схеми” – ДМ) взагалі не відповідають дійсності та грубо порушують журналістські стандарти».

Також нагадаємо, що 27 серпня батько народного депутата Євгена Мураєва Володимир Мураєв передав в управління колишньому першому заступнику глави Адміністрації президента Андрію Портнову 100% акцій телеканалу NewsOne терміном на три роки. Про це повідомили в одному з новинних сюжетів каналу.

Згодом на своїй Фейсбук-сторінці Андрій Портнов написав, що протягом наступних трьох років власник каналу не має права втручатися в його діяльність.

29 серпня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення вирішила оголосити телеканалу NewsOne (ТОВ «Новини 24 години») попередження за випуск програми «Світова політика з Олегом Волошиним», у якій ведучий, на думку Нацради, популяризував органи держави-агресора, даючи оцінку діям Росії в Сирії.

Нагадаємо також, що 20 вересня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення призначила позапланову перевірку телеканалу NewsOne (ТОВ «Новини 24 години») через висловлювання низки ведучих і гостей ефіру про війну на Донбасі, Андрія Парубія та автокефальну церкву.

Крім того, 20 вересня на сайті парламенту було зареєстровано петицію про припинення діяльності «112 Україна» та NewsOne. Вже за 10 днів вона набрала необхідні 25 тис. підписів для подальшого розгляду. Автор петиції – Артур Переверзєв. У ній телеканали «112 України» та NewsOne названі «інформаційними активами Кремля в Україні», які «активно транслюють інформаційнійну політику “руского міра” в Україні та перебувають під управлінням кума Путіна – Медведчука та регіонала Мураєва, який виступає проти декомунізації та називав Олега Сенцова терористом».

3 жовтня народний депутат Верховної Ради Мустафа Найєм повідомляв, що нардепи підготували проект постанови Верховної Ради щодо накладення санкцій на Віктора Медведчука, якого низка видань та журналісти-розслідувачі вважають фактичним власником каналу «112 Україна», а також Андрія Портнова, який керує каналом NewsOne. Причина – «звинувачення в антидержавній діяльності», які звучать на адресу цих осіб та телеканалів.

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони підтримав проект постанови парламенту про персональні санкції, пов’язані з роботою телеканалів «112 Україна» та NewsOne.