Наболіле в переддень Дня Соборності: чому українці повинні не чекати від влади жодних сигналів, а об’єднуватися самотужки

Сходив сьогодні у Житомирі на усі покладання квітів до Дня Соборності України. Був Рижук, Дебой і т.д. Сіли батарейки, тому, нічого не фотографував та не записував, як влада “покладала квіти”. Прийшовши в редакцію – написав від себе…

Завтра, 22 січня, Україна вшанує день своєї Соборності – акту ментального та політичного возз’єднання Західної та Східної України. Це свято, яке ми у ці дні відзначимо, було невигідно багатьом нашим тодішнім сусідам – кому була користь з того, щоб западенці побраталися зі східняками? Лише самим українцям!

Все робилося для того, щоб нав’язати нам думку про те, що ми різні, що в “Галіції” живуть поляки, мадяри, угорці, будь-хто, але не українці… Західнякам розповідали, що на Сході теж живуть не українці, а росіяни, інші східні народи. Мовляв, навіщо вам з ними брататися – вони ж не такі як ви?

Такою дезінформацією українців намагалися розділити, привнести елемент громадянської ворожнечі, а розділивши – прибрати до рук нашу територію з її невичерпними ресурсами.

До речі, такі ж спроби можна побачити і сьогодні – східняків і західняків зіштовхують лобами на різного роду телепередачах, в сотий раз обговорюють на ток-шоу факт скасування звання “Героя України” Степанові Бандері. Зрозуміло, все це робиться телеканалами у тому числі і для підняття рейтингу телепередачі.

Щурячі бої

Дискусію де з одного боку Колесніченков та Корнілов “рубляться” із Тягнибоком, Кіпіані, іншими проукраїнськи-налаштованими експертами глядачі додивляться до кінця! Це ж не якась там економіка, де нудні, незрозумілі народові цифри. Тут все зрозуміло – це наші, бо вони за Сталіна, а то вороги, бо вони за Бандеру і навпаки.

Суб’єктивна думка – такі дискусії на телеканалах розраховані на обидлячування населення, зіштовхування українців лобами, зниження рівня суспільної дискусії до понять – “в Донецьку – одні бандіти” та “в Галіциї – одні фашисти”. І це замість того, щоб примиритися, щоб зробити усе для того примирення, яке нам так конче необхідно і без якого ми, як нація, нікуди не зможемо рухатися.

По факту бачимо, що таке справжнє об’єднання владі непотрібно

Ні Ющенко, ні, тим більше Янукович не вийшов на свою президентську трибуну і не сказав слова приблизно такого змісту: “Українці. Війна давно минула. Вже майже не залишилося її ветеранів. Ми один народ і нам потрібно рухатися разом в одному напрямку. Для цього давайте забудемо кровні образи, адже волею того історичного періоду ми воювали у двох протиборчих арміях. Але ж це не значить, що ми довіку повинні через це ненавидіти один одного! Хоч це і складно, але лише ментальне примирення дасть нам шанс на збереження нашої країни у її нинішніх кордонах. З цього моменту ми закриваємо усі суспільні дискусії стосовно Сталіна, Бандери, Леніна, Шухевича та інших постатей історії 20-го століття.”

Кому невигідно, щоб ми об’єдналися

А це ж найбільш простий та ефективний шлях до національного примирення! Але, повторюсь, примирення, Злука, як це відбулося у далекому 1919 році у Києві на Софійській площі, сьогодні також багато кому невигідна. Зовнішній фактор присутній, але він не домінуючий. Зрозуміло, що якби українці почали б ворогувати один проти одного, (Схід-Захід, наприклад) нам би одразу ж “допомогли” – взяли б нас під своє “чуйне” крило, а потім розділили територіально. Такі сценарії також десь проробляються…

Але найбільше ментальне возз’єднання українців сходу і заходу, відкинення усіх дискусій, щодо того, “хто був хороший під час Другої Світової, а хто поганий”, невигідно владі. І не лише нинішній (щоб не написали у коментах, що я це все видаю, виключно зі своїх правих поглядів та не сприйняття Януковича та його команди. Ющенко так само нічого не зробив для наближення третьої, ментальної і остаточної злуки українців. У деяких моментах він навіть нашкодив цьому процесові…).

Отож, невигідно українській владі. Чому? А тому, що на чому тоді спекулювати будемо? На чому будемо піаритися? Як будемо ділити частини електорального пирога? Як розказати западенцям, що я хороший, я за Бандеру, а мій конкурент російською мовою розмовляє – він за Сталіна – голосуйте за мене! Ну і навпаки, ми за російську мову і “дружбу з Росією”, а там “в Галіциї” одні фашисти, колабораціоністи, їдять дітей на сніданок (ну і ще багато чого можна придумати) – голосуйте за мене!

Кому потрібна буде нинішня влада після ментального примирення, Злуки українців сходу і заходу?

І народ, як ота, вибачайте, отара овець, голосує не «за», а скоріше – «проти», бо у нього ще не зажили рани від втрат рідних під час кровопролитних подій першої половини 20-го століття! Це морально?

Але наша “українська” влада може б і хотіла реально зробити кроки для національного примирення українців, але вона ж розуміє, що об’єднаний народ одразу ж пожене таку владу у “три шиї”. Адже, народ, якого не розділяє мова, патріархат, погляди на історію, який живе у злагоді та однаково любить свою країну на заході і на сході, буде слухати від влади лише економічні аргументи, кожний день реально контролюватиме “покращення свого життя вже сьогодні” і ніякий Бандера, Сталін, Гітлер та інші другорядні для успішного життя країни в сьогоденні історичні персони не відволічуть людей від процесу тотального контролю влади.

Не впоралася влада – геть, і ніяка мова, конфесія, Росія, Америка, Бандера, Сталін, Гітлер (хто там ще, масони, марсіани, наприклад) для неї не є виправданням. Нема “покращення життя вже сьогодні”, або “бандити не опинилися у тюрмах”, або на житомирському рівні “місто не стало чистим”, або будь-який лозунг будь-якої політичної партії, яка прийшла до влади з якоюсь обіцянкою та не виконала її – владу “на мило”! І без «вопросов»…

Скажіть, чи зможе нинішня влада працювати у такому режимі повної відповідальності перед народом, виключно, за свою менеджерську та економічну діяльність?

Чи простіше, коли люди починають злитися, бо у них немає грошей на хліб та згадувати, наприклад, гасла Президента, коли той ішов до влади, швиденько запустити в ефір ток-шоу, на яке запросити Корнілова, Колесніченкова, Симоненка, Тягнибока, проукраїнських експертів та влаштувати чергові танці на кістках полеглих у Другій Світовій Війні?

Отож, особисто моя думка – третя Злука західної та східної України має йти знизу, об’єднатися повинен сам народ, не чекаючи від влади жодного сигналу. Східняк повинен обняти західняка, а західняк – східняка. На якій мові вони говоритимуть – не важливо.

А потім разом подивитися на владу іншими очима!

Сергій ФЕЩЕНКО Репортер Житомира