Як захиститися від автобанди

Всілякого роду злочинці завжди розглядають автомобілістів як джерело наживи. Адже у водіїв практично завжди із собою є гроші, як мінімум пару сотень на бензин і «про всяк випадок» (на кшталт поломки). Крім того, за логікою бандитів, автомобіль на останні гроші купують рідко, а значить, якщо водія добре «потрусити», є можливість відібрати в нього кілька тисяч гривень, а то і доларів. Ось і розводяться на просторах СНД банди з професійних автоподставлял, які заробляють гроші на імітації аварій. Так, за даними російського міністерства внутрішніх справ, у Москві «працює» 3 десятки організованих злочинних груп, в Пітері – до 10 угруповань. Ми недарма навели дані з Росії. Справа в тому, що ті ж люди працюють і у великих міста нашої країни – 2 затримані восени 2010 року банди складалися з громадян Росії, Узбекистану, України та Білорусі. Надокучивши в одному місті, вони переїжджають в інший, де займаються тим же самим.

Автопідставами їх діяльність не обмежується – злочинці займаються крадіжкою цінних речей з салонів автомобілів, грабіжем «граків» і угонами. Згідно з даними МВС, більшість жертв злочинців – водії автомобілів середнього класу: занадто дорогих машин злочинці бояться (щоб самим не нарватися на неприємності), а водій дуже дешевої машини (наприклад, 20-річної іномарки) може виявитися неплатоспроможним, та й цінні речі в нього є рідко.

Однак практика показує, що, дотримуючись певного алгоритму поведінки, від злочинних посягань можна відбитися.

ЯК ШАХРАЇ СТВОРЮЮТЬ АВТОПІДСТАВИ ТА ВИМАГАЮТЬ ГРОШІ

Цей вид кримінального бізнесу офіційної назви не має, але і правоохоронці, і самі водії використовують слово автопідстави. Схем, за якими працюють злочинці, кілька, але суть їх всіх одна – акуратно підставити дорогу машину під несильний удар, залякати жертву й отримати з неї гроші за матеріал, моральний збиток і за незвернення в ДАІ.

МЕРТВА ЗОНА. Водій автомобіля, вибраного жертвою, бачить у дзеркало заднього виду машину, що несеться ззаду на великій швидкості і миготить дальнім світлом. Звичайно ж, він починає перебудовуватися управо. А в цей час авто, що рухається в сусідньому ряду, різко збільшує швидкість і підставляє під удар лівий бік. Нібито постраждалі вискакують з машини (іноді тримаючи в руках біти або гайкові ключі) і починають напирати на підставленого водія, вимагаючи сплатити матеріальну та моральну шкоду. Тут же знаходяться і свідки. Водієві пропонують заплатити за шкоду відразу, не викликаючи ДАІ.

Сума збитку, яку злочинцям вдається збити з жертви, залежить від того, наскільки сильно їм вдалося залякати людину своєю зовнішністю – зазвичай це здорові бритоголові хлопці з манерою спілкування з фільмів про бандитів 90-х. Та й їх нібито пошкоджена машина відноситься до преміум-брендам (Mercedes, Lexus, Audi або Porsche). Був випадок, коли автошахраї вимагали у жертви 50 тис. грн. за подряпаний «Порш».

М’ЯТИЙ КОВПАК. Ця схема схожа на попередню, але більш примітивна. З машини автолюбителя знімається ковпак – з заднього лівого колеса. На задньому крилі ганчіркою протирається ділянка з цієї ж сторони. Після того як автолюбитель почав рух, через півкілометра його наздоганяє автомобіль, водій якого у вікно показує йому знятий ковпак і вимагає зупинитися. На узбіччі шахрай повідомляє водія про те, що він у потоці руху при перестроюванні пом’яв чужий автомобіль, та ще й так, що ковпак відлетів. І що є свідки того, що водій зник з місця ДТП – навіть довелося наздоганяти. А за таке правопорушення, як відомо, загрожує адмінарешт до 15 діб. Та ще й позбавлення прав за сам факт ДТП.

Відразу ж після опису всіх складнощів шахраї пропонують просте рішення – заплатити за подряпину «всього» 500-1000 гривень. І водію здається, що простіше заплатити цю нещасну тисячу і роз’їхатися, тим більше що на його авто пошкоджень немає. Один такий автомобіль з шахраями, за даними міліції, заробляє за добу близько 20 тис. на день.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД АВТОПІДСТАВИ?

Головний спосіб захисту – водійська майстерність. По-перше, ПДР вимагають триматися крайнього правого ряду (новачки чомусь завжди прагнуть зайняти лівий), по-друге, якщо сліплять дальнім, не варто різко перебудовуватися – акуратно вмикайте правий поворот і переконайтеся, дивлячись у дзеркало заднього виду, що в сусідньому ряду нікого немає, або в тому, що ви встигнете перебудуватися навіть у тому випадку, якщо сусіднє авто ззаду різко прискориться. Якщо ж ДТП сталося, викликайте ДАІ для оформлення. Погрожують? Закрийтеся в машині і викликайте міліцію. Як правило, шахраї приїзду ДАІ не чекають.

Точно так само треба діяти і в тому випадку, якщо вас звинувачують у втечі з місця аварії. До речі, з юридичної точки зору, водій-опонент зробив точно таке ж порушення, що і ви, – ПДР вимагають від нього залишатися на місці аварії. «Лівих» свідків теж не варто боятися: на суді їх показання розсиплються.

ЯК ЗЛОЧИНЦІ КРАДУТЬ РЕЧІ З САЛОНІВ АВТОМОБІЛІВ

Відповідь на це питання начебто знає кожен – у сутінках злодії розбивають скло і витягають з салону всі більш-менш цінні речі, в тому числі і автоелектроніку (на кшталт магнітоли). Проте це – лише один зі способів крадіжки з салону, на який попадаються автомобілісти, що економлять на купівлі гаража або на стоянці, що охороняється, щиро вірячи в те, що злочинців відлякає верещання сигналізації. Справа в тому, що, по-перше, пограбування салону займає до 20 секунд (навіть якщо власник прокинеться від звуку сигналізації, то просто не добіжить до машини), по-друге, дешеві «сигналки» легко відключити (наприклад, відкривши капот і вирвавши сирену з м’ясом). Часто злодії змушують водія і самого відключити сигналізацію – просто б’ють по колесах протягом ночі, змушуючи її спрацьовувати, поки автовласника і його сусідів це не дістане. Знаючи про виверти злодіїв, багато автовласників ховають цінні речі в багажник. Але і це рятує не завжди: проникнувши в салон, злодій відкидає заднє сидіння і потрапляє в багажний відсік. Існують способи обікрасти і тих водіїв, хто не залишає цінності в автомобілі, – у них «тирять» прямо з-під носа.

ПІД ЧАС ПРОГРІВУ. Вийшов на вулицю, поклав сумку (наприклад, з ноутбуком) на заднє сидіння, а сам сидить і чекає, поки двигун прогріється – так ведуть себе практично всі водії. Користуючись паузою, злодій просто відкриває задні двері і забирає речі … Часто водієві спеціально пробивають колесо – під час заміни майже всі залишають двері відкритими.

НА ПЕРЕХРЕСТІ. Це – варіант попереднього способу. Водій зупиняється на червоне світло і чекає, поки загориться зелений або тягнеться в пробці. У цей момент злодій просто відкриває задні двері і краде речі. Водій в цьому випадку безпорадний – не кине ж він авто посеред дороги, щоб бігти за злочинцем. До речі, в кінці 90-х автовикрадачі на перехрестях спеціально провокували водіїв: стоїть машина на світлофорі з відкритим вікном, до неї підходить хлопчина і плює водієві в обличчя, розлючений автомобіліст вискакує з авто і кидається в погоню, під впливом емоцій, природно, забуваючи ключі в замку запалювання. Викрадачеві залишалося лише сісти за кермо, завести двигун і виїхати.

СПОСОБИ ЗАХИСТУ ВІД ЗЛОДІЇВ-БАРСЕТОЧНИКІВ

Як бачите, в більшості випадків злодійство сталося через необачно незакриті двері. Тобто їх треба блокувати відразу ж після посадки на водійське місце – центральний замок є дуже корисною опцією. А от якщо його немає, намагайтеся тримати задні двері (якщо ви кладете сумку на заднє сидіння) постійно закритими. Також радимо, виходячи з автомобіля, закривати двері завжди! У тому числі й у випадку поломки або якщо потрібно вийти на одну хвилинку в кіоск за цигарками.

Друга порада – не провокуйте злочинців. Будь-які предмети, які можуть зацікавити злодіїв (дорожче 100 грн.) або ховайте під сидіння або в багажник (якщо виходите ненадовго), або забирайте з собою (при нічній стоянці).

До речі, звертатися в міліцію із заявами такого роду особливого сенсу немає – «барсеточниками» міліція займається неохоче і, як правило, просто пише відмову в порушенні кримінальної справи.

І, нарешті, не піддавайтеся на можливі провокації: цілком можливо, що сусід по ряду, який тикає дулі й пропонує «вийти поговорити», робить це з іншою метою.

ПАСТКИ ПІШОХОДІВ-ШАХРАЇВ

Збитий пішохід – нічний кошмар будь-якого водія. Тут і громадський осуд, і покарання за всією суворістю закону (як мінімум позбавлення прав, але можуть завести і кримінальну справу). Обгрунтованими страхами водіїв і користуються шахраї, що імітують постраждалих пішоходів.

ПОТЕРПІЛИЙ ПІШОХІД. Авто їде зі швидкістю 40-50 км/годину в крайньому правому ряду. І раптом стоїть на узбіччі людина стрибає на лобове скло і падає на землю. На жаль, коли відбувається попадання на лобове скло, водій повністю втрачається і потім вже ніколи не згадає деталей. Пішохід кричить, що його збили, у нього перелом кінцівки і корчиться від болю. Тут же набігають свідки з закликами мало не лінчувати водія. Потім водієв, який перебуває в шоковому стані, пропонують відкупитися – заплатити 3-5 тис. за завдані збитки і не мати проблем.

ЗБИТА ДИТИНА. Ситуація схожа на попередню, але з деякими відмінностями. Використовують її у випадку з водіями високих автомобілів (наприклад, позашляховиків). Водій здає назад, потім рушає і їде. Але раптом чує крики і стукіт по багажнику. Виходить, і перехожі йому заявляють, що, здаючи назад, він збив дитину – поруч дійсно лежить низькорослий підліток років 15-ти, який тримається за пошкоджену частину тіла.

Поруч, природньо, свідки й убиті горем батьки («мама» при цьому влаштовує цілий спектакль зі сльозами і голосить на всю вулицю, а «батько» кидається з криком і стиснутими кулаками). «На лікування» «батьки» вимагають також від 5 до 15 тисяч гривень. Зазвичай шахраї вибирають в якості жертв водіїв-жінок, які віддають перевагу відкупитися від проблем.

ЗАХИСТ ВІД «ПІШОХОДА»

Зазвичай, як тільки водій починає викликати ДАІ, «пішоходи» тут же зникають. Але шахраї понагліші оформляють ДТП і приходять на суд, розраховуючи витребувати гроші за моральну шкоду (шкоди здоров’ю, як ми пам’ятаємо, немає). Довести свою невинність в суді складно (на увазі упередженості суддів у таких справах), але є сенс потягнути справу – на 2-3 засідання шахраї вже не приходять (для них це дуже витратна за часом справа).

НЕБЕЗПЕЧНІ «ГРАКИ»

У всіх описаних вище випадках злочинці робили замах лише на гроші водія. Але існують і відморозки, які заради грошей можуть пограбувати і вбити.

СУМНІВНИЙ ЗАРОБІТОК. Приватні перевезення здаються багатьом людям досить простим заробітком. Чому б по дорозі додому не підібрати попутника і хоча б «відбити» бензин. Більш того, багато водії-початківці спеціально їздять по ночах і ловлять пасажирів, щоб заробити на бензин і заодно підучитися. Але всі забувають про небезпеки такої «роботи». Так, майже кожен рік в Києві вбивають 1-2-х таксистів. Крім того, за даними МВС, щорічно відбувається 200-300 пограбувань водіїв саме випадковими попутниками.

Як правило, злочинці сідають на задні сидіння і в той момент, коли водій зайнятий дорогою, на шию йому накидають зашморг, приставляють ніж до горла або просто душать ременем безпеки.

РИЗИКИ НА ТРАСІ. Водії, які часто їздять на великі відстані і підробляють тим, що підвозять попутників, що стоять біля узбіччя з табличками, ризикують не менше – ви не можете передбачити, що людина, підібрана на трасі, не злочинець.

ЯК ПРАВИЛЬНО «ГРАЧУВАТИ»

Професійні таксисти ще перед початком роботи відпрацьовують сценарії екстрених випадків. Наприклад, у ряді служб таксі в машини встановлюють спеціальні кнопки тривоги – якщо її натиснути, на місце події диспетчер відразу викликає міліцію і всіх таксистів-колег у цьому районі. Крім того, всі бачать, що ночами таксисти «кучкуються» – на зупинках стоять по 2-4 машини (у разі нападу вони допомагають один одному).

Якщо ви все ж зважилися підробити приватним візництвом, то хоча б візьміть з собою на «роботу» ще одну людину. Хоча він і займе одне місце на сидінні, однак імовірність того, що злочинці нападуть відразу на двох, набагато нижча. А на трасах не беріть попутників взагалі – ризик не коштує можливого заробітку.

ЯК ВИГЛЯДАЮТЬ АВТОШАХРАЇ

Звертайте увагу на манеру розмови і зовнішній вигляд машин

АВТО:

* Престижні, але не нові машини

* Заляпані брудом номера

* Нібито бите або потерте ліве крило

БАНДИТИ:

* Одягнені добре, але виглядають грізно

* Спілкуються агресивно, «пресують»

* Часто спльовують, розмовляють на жаргоні

За матеріалами: Сегодня