В Житомирській області ні за що здирали гроші за оформлення закордонного паспорта

Житомирська обласна громадська організація “Дозор” спільно з командою Демократичного Альянсу здійснили моніторинг процедури оформлення закордонних паспортів.

В суботу, 25 лютого громадські активісти та представники засобів масової інформації відвідали представництва відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб (ВГІРФО).

В ході моніторингу виявлено ряд порушень та фактів, що містять ознаки шахрайства.

Ціллю даного рейду була перевірка фактичного дотримання «Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення».

За результатами перевірки було встановлено, що замість одного передбаченого постановою платежу – державного мита в сумі 170 гривень, громадянам надають п’ять рахунків на оплату різноманітних послуг. Працівники ВГІРФО та ДП «Інформ-Ресурси» не змогли пояснити призначення всіх платежів, натомість, на камеру зауважили, що не всі вони є обов’язковими, про що обов’язково наголошують громадянам.

Поцікавившись в громадян, що перебували в черзі, які вже мали квитанції про сплату послуг, з’ясувалось, що жодної роз’яснювальної роботи з ними не проводилось. Вручивши 5 рахунків людей одразу направляли до відділення банку.

Як роз’яснив співорганізатор моніторингу Дмитро Ткачук:

«Перелік рахунків, які надаються громадянам містить в собі, як обов’язкові так і взагалі здирницькі платежі. Зокрема:

1. Ніхто не зобов’язаний при оформленні паспорта здійснювати проплату за поліс страхування (75,00 грн.).

2. Паспорт є власністю держави, а отже громадяни не повинні оплачувати вартість бланку (150,00 грн.).

3. Кожен особисто може заповнити бланки передбачених документів, прикласти 2 фото і йому не доведеться сплачувати 87,15 за послуги ВГІРФО.

Та особливо обурює плата за «представницькі послуги» ДП «Інформ-Ресурси». Прийшовши до державного відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, людям “пропонують”, ще й заплатити 166,30 гривень за вигадані послуги іншого підприємства, що є нечуваною нахабністю».

Після моніторингу та діалогу зі співробітниками ВГІРФО організатори провели експеримент: в присутності громадських активістів працівники ВГІРФО більше не вимагали від громадян сплати частини зайвих платежів і навіть повертали їх тим, хто встиг переплатити.

Прес-служба Житомирського обласного осередку ВМГО “Демократичний Альянс”