Дешева іпотека в Україні: кому дадуть, відсоток, щомісячний платіж

Уряд готовий в травні приступити до реалізації президентської соцініціатіви «Дешева іпотека», повідомив міністр регіонстроя і ЖКГ Анатолій Близнюк.

За його словами, оформити дешеві кредити під покупку житла (частина відсотків по ним оплатить держава) можна буде вже у другій половині травня (умови дивіться в графіку). Цього року в скарбниці вистачить грошей, щоб допомогти приблизно 30 тисячам бажаючих (квартирна черга – 1,2 млн сімей), на що виділено 1 млрд грн. Як уточнили в прес-службі міністерства, ці пропозиції Кабмін прийняв за основу, але можливі зміни.

«НЕМА ТАКИХ КВАРТИР» Експерти «Сьогодні» кажуть: багато чого з запропонованого Мінрегіонбудом варто поміняти. «Зараз іпотеку кредитують під 20-22%, дешевше не виходить, адже вільні гроші на міжбанківському ринку дають під 18%, – говорить фінансовий аналітик Ігор Шевченко. – Незрозуміло, звідки взяті 3% річних для позичальника. Навіть під 8-10% таку іпотеку відірвуть з руками». Будівельники кажуть, що за ціною, що пропонується Кабміном, у них житла немає (5000-7000 грн за кв. м), як немає і квартир такої маленької площі в недобудовах (які влада хоче довести до розуму під цю програму): 1-кімнатні – мінімум 50 кв. м, 2-кімнатні – від 80. «У Києві житло бізнес-класу (монолітний бетон плюс цегла) коштує 12-13 тис. грн за кв. м, економклас (бетонне на околицях) – 9,5-9,6 тис.», – розповіла фахівець столичної компанії “Міськжитлобуд” Галина Богданенко.

«НЬЮ-ХРУЩОВКИ». На думку незалежного експерта ринку житла Зої Федорової, побудувати квартири за ціною Кабміну реально, але це будуть «нью-хрущовки», причому місцева влада повинна допомогти з прокладанням комунікацій (вода, каналізація, електрика) і безкоштовним землевідведенням. До того ж, на думку багатьох експертів ринку нерухомості, ціни за квадратний метр сильно завищені, а високі відсотки за кредит – всього лише бажання банків перестрахуватися. І головне, за словами аналітика МЦПД Олександра Жолудя, право на таке житло повинні мати тільки ті, хто стоїть в черзі: «Інакше люди з грошима пропишуть у своїй квартирі родичів, отримають право на поліпшення житлових умов, потім за дешеві гроші куплять квартиру, за рік-два виплатять її вартість і продадуть».