Клани в Україні підминають під себе професію оцінювача: Хто наступний? (коментар житомирського експерта)

Виявляється, можна відібрати не тільки підприємство, а навіть і професію. Саме в такому стані опинилася професія оцінювача, яка розвивається в Україні уже близько 20 років.

Будувалася вона на принципах Міжнародних стандартів оцінки, аж поки у 2001 році не були прийняті закони “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність”, “Про оцінку земель”, а також Національні стандарти оцінки НС-1 і НС-2.

І ось комусь закортіло поламати всю систему і підпорядкувати собі оціночну діяльність, залишивши за бортом цієї професії досвідчених оцінювачів.

Базового закону “Про оцінку майна” поки що не чіпали, але до інших законів вносяться норми, які поступово руйнують суть оцінки і залишають без роботи оціночні фірми.

Досі в оцінці було два напрями: оцінка нерухомого і рухомого майна та оцінка цілісних майнових комплексів. Тепер же “команда професіоналів” придумала в оцінці третій напрям: оцінка для оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів.

Вона робить цей вид діяльності винятковим, тобто вводиться оцінка тільки “для оподаткування” – і жодної іншої. Потрапити в це коло з вийнятковим видом діяльності іншим фірмам неможливо. Це далеко не все: за невстановленими навчальними програмами підкилимно готуються нові оцінювачі – уже навіть склали екзамени.

Зміни до закону про програму приватизації на 2012-2014 роки містять наступну норму.

“Встановити, що оцінка об’єктів приватизації, а також оцінка іншого майна, майнових прав, у тому числі нормативна грошова оцінка, здійснюються відповідно до законодавства з питань оціночної діяльності, а у випадках оцінки майна, майнових прав для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів здійснюється відповідно до законодавства з питань оціночної діяльності з урахуванням пункту 5 статті 5 закону “Про Фонд державного майна” суб’єктами господарювання приватної форми власності, винятковим видом діяльності яких є оцінка для цілей оподаткування”.

На сайті фонду Державного майна України вже з’явився список суб’єктів оціночної діяльності, що включені до Державного реєстру оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності у розділ «Суб’єкти оціночної діяльності» за напрямом 3 «Оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства» та спеціалізаціями у межах такого напряму. Ознайомитися з цим списком можна за цим посиланням: http://www.spfu.gov.ua/ukr/news_big.php?id=10710. Тут багато цікавого. Наприклад, право оцінки на третій напрям (обов’язковий для усіх угод купівлі/продажу нерухомості в Україні) мають лише 12 київських фірм, у яких дуже підозріло збігається дата видачі сертифікатів – 6.06.2012.

Оцінювачі України не могли не запідозрити монополізацію ринку оцінки в Україні, тобто захоплення зацікавленими особами через лобіювання своїх інтересів у владі цілої професії. Такого ще в Україні не було… Захоплювали підприємства, заводи, а щоб спромогтися підім’яти під себе професію… Очевидно, ми зараз стаємо свідками і цього.

З розмов оцінювачів випливає, що ФДМ запроваджував ці нововведення не за своєю ініціативою, а під тиском зверху. Цікаво, чи справді це так?

У підсумку маємо наступне: оціночна діяльність в Україні згортається. Новітні “оцінювачі” будуть здійснювати “сурогат оцінки” за допомогою спеціальної комп’ютерної програми. Отож, всього 12 фірм, за якими стоять дуже “непрості” господарі, будуть замість оцінки продукувати “сурогат”.

Кваліфікаційне свідоцтво оцінювача давало право людині на професію. Працювати у будь-якій фірмі, яка надає послуги з оцінки нерухомості

Зараз же власники нових свідоцтв прив’язані до окремої фірми, у якій вони матимуть право працювати. Оцінювачі кажуть, що з тих, хто отримує нові свідоцтва роблять «рабів», а професію – монополізують

Хто «підминає» під себе всю цю сферу? Зараз багато варіантів. Звучать імена декого з нардепів від провладної партії.

Навчання “нових оцінювачів”, відбір баз навчання та формування екзаменаційних комісій – все було зроблено кулуарно. Отримати сертифікат на право здійснення оцінки за третім напрямком професіоналу, який не є у «схемі» – неможливо. Робиться це для того, щоб всі грошові потоки від оцінки, які здійснювали незалежні оцінювачі в Україні, скерувати в одні руки. Таким чином, крім руйнування оціночної діяльності, маємо знищення оціночного бізнесу, руйнування середнього класу підприємців.

Частково використані матеріали «Економічної правди»

____________________________________________________________________________

А ось Колективне звернення Оцінювачів України до Депутатів Верховної Ради України з проханням врятувати їх професію від намірів «тендерної мафії» (яка не подолана) перетворити її у свій маленький бізнес:

Шановні народні депутати України!

Оціночна громадськість вкрай занепокоєна ситуацією щодо прийнятих Фондом державного майна України наказів, пов’язаних з реалізацією Закону України “Про фонд державного майна України”.

Більше року минуло від часу, коли політики радісно рапортували про знищення в Україні так званої “тендерної мафії”. Структуру, яка викачувала гроші з підприємств і гальмувала роботу малого і середнього бізнесу, роблячи гроші “з повітря” відсторонили від фінансових потоків країни. Але нещодавні події підтвердили постулат про те, що “мафія” безсмертна. В Україні народжується структура, яка може перевершити славнозвісну тендерну палату.

Відродження системи махінацій і відкатів зробили можливим дрібні, на перший погляд, зміни до деяких Законів України, пролобійованих ідеологами тієї ж Тендерної палати. Так, Стаття 5 Закону України “Про Фонд державного майна України” та пункт 4 “Прикінцевих положень” Закону України “Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 ро-ки” визнали оціночну діяльність для цілей оподаткування як виключний вид діяльності за новим напрямом №3 “Оцінка для цілей оподаткування та нара-хування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства”.

Реалізація нової “тендерної” схеми була б неможливою без потурання окремих підрозділів Фонду держмайна України. Аналізуючи інформацію і накази Фонду, складається враження, що депутати, ідеологи Тендерної палати, повністю контролюють вирішення цих питань у ФДМУ. Так, в Наказах ФДМУ і змінах до них додатково і необґрунтовано з’явилися зміни, які створили ситуацію, коли замість дев’яти тисяч сертифікованих оцінювачів, які працюють в Україні, лише 40 осіб вирішуватимуть, що, скільки і для кого коштуватиме в нашій країні.

Малий і середній бізнес успішно і швидко буде поглинутий великим. Окрім ліквідації на ринку оцінки малого і середнього бізнесу та фактичної монополізації галузі двома депутатами Верховної ради, нововведення призведуть до значного здорожчання послуг населенню та поставлять “хрест” на їх якості.

За результатами звернень до “обраних” підприємств по оцінці з метою оподаткування можливо визначити критерій за яким формується політика ціноутворення. Це приблизно 1% від вартості оцінюваного майна, що значно перевищує ціни які склалися на ринку оціночних послуг за багаторічний період роботи, наприклад:

1. Оцінка 1 кімнатної квартири у нашому регіоні (м. Вінниця) від 1000 до 2000 грн. – стала ціна на послуги від 400 до 650 грн.

2. Оцінка 2-х кімнатної квартири від 2500 до 3500 грн. – стала ціна на дані послуги в регіоні не залежить від кількості кімнат.

3. Оцінка 3-х кімнатної квартири від 3000 до 5000 грн. – стала ціна на дані послуги в регіоні не залежить від кількості кімнат.

4. Оцінка приватного будинковолодіння площею 350 – 400 м2 від 12000 до 15000 грн. – стала ціна залежить від кількості об‘єктів в будинковолодіння але вкрай рідко перевищує 2000 грн.

Наспіх “продавлені” зміни у вищезазначені законодавчі акти (без змін в профільному законі) “розв’язали руки” засновникам “тендерної мафії”, надавши їм монопольне право маніпулювати оцінкою майна в Україні. Про закони ринку і справедливу конкуренцію більше мова не йде.

Практично цими нормативними документами знищено всю галузь оцінки України. За результатами вивчення норм створення підприємств які будуть мати змогу займатися цим “виключним видом” діяльності всі приватні підприємці – фізичні особи вже не можуть займатися оцінкою, а невеликі підприємства не зможуть фінансово виконати всіх вимог прописаних в наказах ФДМУ.

Ось далеко не повний перелік змін, внесених до наказів Фонду державного майна України, які впроваджують на ринку країни нову “тендерну мафію”:

1. Залучення до оціночної діяльності “сторонніх організацій”, які призначені стати супутниками оціночних фірм при відмиванні коштів;

2. Знищення інституту стажування всупереч Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”. Професіоналізм і репутація, схоже остаточно втратили актуальність в цій галузі економіки.

3. Віртуальне впровадження так званої системи управління якістю в оцінці, яка набуває статусу інтелектуальної власності “сторонніх” організацій. Простіше кажучи, це легалізований механізм для отримання “відкату” коштів в розмірі близько 70%, які будуть віддавати “стороннім” організаціям оціночні підприємства, що будуть допущені до даного виду діяльності.

Нові правила не просто запровадять нову схему “відкатів”, корупцію, знищення цілої галузі для малого та середнього бізнесу, а ще й залишать без роботи тисячі фахівців-оцінювачів, які працювали на цьому ринку в Україні та залишать співробітників та членів їх сімей без засобів існування. В кінцевому результаті це призведе і до недоотримання податків державою.

Наприклад: кожен з оцінювачів має в своєму штаті приблизно 3 – х робітників, нехай їх родини складаються з мінімальної кількості також 3 людини. Виходить, що на кожного припадає 10 людей, загальна кількість активно працюючих на ринку 5000 – 5500 оцінювачів неважко порахувати що кількість “постраждалих” від введення ново системи буде складати 50000 – 55000 громадян.

Все це не враховує колапсу ринку нерухомості та ускладнень в оформленні трансзакій на ринку.

Це вже далеко не перша спроба перекроїти під себе оціночну діяльність в Україні одними й тими ж депутатами. Вже три роки оцінювачі борються з різноманітними спробами внесення змін до законодавства про оцінку на кшталт тих, що вдалося таки провести щодо оцінки доходів фізичних осіб.

До цих пір здоровий глузд більшості народних депутатів не давав змоги “маленькій, але дуже ініціативній групі” створити з незалежної оцінки в Україні свій “невеличкий” бізнес

Ми просимо Вас не допустити впровадження цієї напівкримінальної схеми та вжити заходів щодо вилучення з статті 5 Закону України “Про Фонд державного майна України” та з пункту 4 “Прикінцевих положень” Закону України “Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки” норм, що регламентують оцінку для цілей оподаткування.

Розуміючи, що внесення змін у закони є доволі тривалим процесом, просимо наразі вжити заходів щодо створення прозорого механізму оцінювання нерухомості для цілей оподаткування шляхом:

1. Скасування наказів Фонду державного майна України №554, 555, 556 від 23 квітня 2012 року та наказу Міністерства юстиції України №766/5 від 21 травня 2012 року;

2. Визнання за оцінювачами, які отримали кваліфікаційні документи за відповідними спеціалізаціями оцінки у відповідності з Законом України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” права здійснювати оцінку для цілей оподаткування без введення додаткових напрямків та спеціалізації та повернення до нормативів які діяли до прийняття перелічених законів та наказів.

Звертаємося до всіх чесних, досвідчених, виважених народних достойників і очільників України – не допустіть нового гучного скандалу й сорому, бо така “псевдооцінка” призведе до не менш гучної, ніж тендерна палата, ганьби України на міжнародній арені і зневаги до можновладців у співвітчизників.

Оцінювачі України

____________________________________________________________________________

10 запитань оцінювачів до влади!

1. Чому взагалі з’явився додатковий окремий напрям оцінки “для цілей оподаткування”? Якщо раніше “напрями” визначались за видом майна (що оцінюємо? будинок, літак, авто), то “напрям 3”, створений за принципом “для кого” оцінюємо. По суті, ми встали на шлях, коли вартість буде визначатись для кожного Замовника окремо за окремим напрямком: для податкової служби, для виконавчої служби, для Фонду державного майна, для правоохоронних органів, для митниці, тощо.

Це суперечить чинним Національним стандартам оцінки, в яких визначені види вартості, типи майна, але не визначені відмінності у вартості в залежності від Замовника. Більш того, ніде, ні в яких країнах, ні в Міжнародних, ні в Європейських стандартах немає різниці у вартості в залежності від Замовника оцінки.

2. Чому ФДМУ не надав можливості провести навчання оцінювачів за напрямком 3 досвідченим центрам з базової підготовки оцінювачів таким, як Міжнародний інститут бізнесу (МІБ), Інформаційно-консультаційний центр УТО (ІКЦ), Торгова промислова палата (ТПП) тощо? Чому на такий “відповідальний” напрям поставили новачка – НДЕІ (Науково-дослідний економічний інститут Мінекономіки)?

3. Яким чином ФДМУ визначив “доцільність укладення угоди” з НДЕІ, який в 2011 році ще не мав досвіду по навчанню оцінювачів?

4. Яким чином ми можемо говорити про якість оцінки для оподаткування та про її незалежність, якщо ФДМУ запропонував покласти відповідальність за огляд та опис об’єкта оцінки на Замовника, а оцінювача зобов’язав скористатись даною інформацією для її підстановки в форму для “майбутньої автоматизованої обробки”? Згідно такої логіки оцінювач не зобов’язаний інспектувати об’єкт!!! А це – порушення Національних стандартів.

5. Чому для оцінки майна фізичних осіб навчали 40 новачків, хоча в Україні є величезна кількість досвідчених оцінювачів, зареєстрованих у реєстрі ФДМУ, які вже виконують за такими ж спеціалізаціями оцінку майна як фізичних, так і юридичних осіб?

6. Який сенс у впровадженні ФДМУ системи управління якістю, якщо в Україні діють Національні стандарти оцінки? Крім того, більшість оцінювачів дотримується Міжнародних стандартів оцінки, проходить внутрішню сертифікацію оцінювачів силами саморегулівних організацій оцінювачів, здійснюється рецензування звітів Експертними радами саморегулівних організацій і т.д.?

7. Чому в наказі ФДМУ для ведення системи управління якістю залучаються так звані “сторонні організації”, які отримують право інтелектуальної власності по створенню і веденню системи управління якістю?

8 Якщо з одного боку система управління якістю вводиться тільки для 3-го напрямку (в рамках якого оцінка здійснюється за спрощеною процедурою, то чому для інших напрямків, набагато складніших, вона не передбачена?

При підготовці нормативних актів проявлена зневага до положень Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” і Національних стандартів оцінки. В більшості змін, внесених в Накази ФДМУ, є виключення з тексту посилань на статті № 8, 12, 15, 16, 19, 20 вище вказаного Закону, а в накази ФДМУ внесені завуальовані зміни!

Відтепер анулювати сертифікат можна не згідно підстав, чітко зазначених в ст. 8 Закону “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”, а згідно пункту Наказу ФДМУ: “невідповідність суб’єкта оціночної діяльності вимогам до якості послуг, що надаються суб’єктом оціночної діяльності, та правилам організації системи зовнішнього контролю якості, встановленого ФДМУ”.

Так само і відносно Переліку документів, які необхідно представити для отримання кваліфікаційного свідоцтва, який був наведений в статті 15 Закону “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”. Тепер посилання на статтю зняті і замінено на слово “вимоги”. І хто і що буде тепер вимагати і за яким списком? Коли йде посилання на весь текст Закону, то вимоги розмиті, розпливчасті і можуть бути невиправдано в декілька раз збільшені.

9. Чому інформація про такі кардинальні зміни в системі організації оцінки не була відповідним чином представлена на офіційному сайті ФДМУ і не пройшла належного обговорення з широкою оціночною громадськістю?

10. Чому максимально звужено повноваження Наглядової ради з питань оціночної діяльності? Тепер Наглядова рада не погоджує, як раніше, загальні вимоги до змісту навчальних програм базової підготовки та підвищення кваліфікації оцінювачів, не погоджує тематичні плани. Взагалі вилучено фразу: “Загальні вимоги до навчальних програм переглядаються за рішенням Наглядової ради”.

Згідно нових змін не враховується думка Наглядової ради і при укладенні угоди про співробітництво навчальних закладів з ФДМУ. Автори нормативних актів майже відсторонили оціночну спільноту від роботи в Наглядовій раді. Якщо до змін в Наглядову раду входили представники саморегулівних організацій оцінювачів (за рішенням самих оцінювачів), то тепер і кількісний і персональний склад Наглядової ради формуються за рішенням Голови ФДМУ.

У складі Комісії з тестування навчальних закладів раніше було по одному представнику від кожної саморегулівної організації оцінювачів (всього – не менш як 9 осіб), а тепер буде по одному від “об’єднання саморегулівних організацій”! Мало того, “розмивається” склад “науковцями”, які можуть бути і не з сфери оціночної діяльності. І навіть при таких обмеженнях все одно вноситься: “Рішення Комісії носить рекомендаційний характер”.

____________________________________________________________________________

Коментар спеціаліста на Репортері Житомира:

Ми поспілкувалися з житомирським оцінювачем, фахівцем з багаторічним досвідом. Експерт висловив побажання не оголошувати його особу.

Каже, вартість житла в Україні, а відповідно і у Житомирі зросте, а процедура купівлі/продажі – ускладниться. Якщо раніше оцінка нерухомості проводилася місцевими фахівцями за один день і коштувала в середньому 350 гривень, то тепер цей термін займатиме близько тижня і викласти доведеться від тисячі гривень і більше.

Житомирський експерт вже цікавився вартістю оцінки житомирського житла у київських фірмах. Центр міста. Хрущовка. Стан незадовільний. У телефонному режимі київські «фахівці» оцінили вартість оцінки в 1014 гривень. Вітрука. Панельний будинок. Три кімнати. Без ремонту. Оцінка – 1590 гривень! І це без виїзду на місце! «Це профанація і знищення професії як такої», – каже фахівець з Житомира.

Ще абсурдніша ситуація у тих районах і селах, де вартість нерухомості мінімальна. За нових умов оцінка у «монополіста» коштуватиме дорожче ніж сам будинок. Експерт переконаний, що ринок нерухомості України, а відповідно і Житомира, негативно відреагує на «такі» нововведення.

Зараз фахівці у сфері торгівлі нерухомістю у повній невизначеності. Вони задають питання: «Хто наступний?» Якщо прибрали з ринку оцінщиків, які були захищені законодавством, то, очевидно, не омине ця лиха доля і ріелторів, які працюють без наявної нормативно-правової бази.

Ринок нерухомості України величезний. І прибрати його в одні руки, (хтось з екрану телевізора, або ще звідкісь використає термін – «навести лад»), зробивши його маленьким сімейним бізнесом, для представників невмирущої української мафії, як бачимо, цілком посильне завдання.

Сергій Форест