Вирок російському опозиціонеру Олексію Навальному, який Ленінський суд у Кірові виніс у справі “Кіровлісу”, ефективно виключає опозиціонера з політичного процесу в Росії, заявили у зовнішньополітичній службі ЄС (EEAS), передає DW.
Це судове рішення “обмежує політичний плюралізм та викликає серйозні питання про справедливість демократичних процесів у Росії”, – йдеться у повідомленні зовнішньополітичної служби Євросоюзу, оприлюдненому ввечері у середу, 8 лютого. Вирок у ньому названий спробою “заглушити ще один незалежний політичний голос у Російській Федерації”.
Міністерство закордонних справ ФРН також висловило занепокоєння рішенням суду у Кірові та нагадало Кремлю про зобов’язання дотримуватися прав людини.
“Європейський суд з прав людини визнав вирок 2013 року політично мотивованим та піддав критиці довільну інтерпретацію російського кримінального кодексу. Цей процес також залишає сумніви щодо права на справедливий суд згідно з Європейською конвенцією з прав людини”, – цитує речника міністерства агентство AFP.
Справа “Кіровлісу”
Ленінський районний суд Кірова 8 лютого призначив Навальному покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі умовно у рамках повторного розгляду справи “Кіровлісу”. Другого підсудного, підприємця Петра Офіцерова, засуджено до чотирьох років умовно. Також вони обидва мають виплатити по 500 тисяч рублів штрафу. Обвинувальний вердикт і судимість як його наслідок позбавляє Навального можливості брати участь у президентських виборах, повідомила його адвокат Ольга Міхайлова. Сам Навальний планує продовжувати виборчу кампанію.
Нагадаємо, що вперше вирок у справі “Кіровлісу” був винесений Навальному та Офіцерову 18 липня 2013 року. Ленінський районний суд у Кірові встановив, що вони вкрали у кіровського державного підприємства 10 тисяч кубометрів лісопродукції вартістю 16 мільйонів рублів. Навального та Офіцерова тоді взяли під варту у залі суду, проте на наступний день звільнили під підписку про невиїзд до набуття вироком чинності. Пізніше Кіровський обласний суд змінив вирок, замінивши реальне покарання умовним терміном та штрафом у 500 тисяч рублів.
Захист Навального та Офіцерова звернувся до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) зі скаргою на порушення права на справедливий судовий розгляд. Страсбурзький суд у лютому 2016 року став на бік заявників та відмовився розглядати апеляцію Росії, а також постановив, що Росія має виплатити Навальному та Офіцерову компенсацію у 80 тисяч євро. У листопаді 2016 року президіум Верховного суду РФ скасував вирок за поданням голови суду щодо відновлення провадження у справі через рішення ЄСПЛ. Новий розгляд розпочався у Ленінському районному суді Кірова 5 грудня 2016 року.