Між владою і інтернатами запекла боротьба, – Коцюбко

Запекла боротьба відбувається між органами влади та спецшколою для незрячих дітей № 1 (колишня школа № 11) м. Житомира. 

Органи влади називають це оптимізацією, хоча насправді це ліквідація шкіл та інтернатів Житомирської області. 

Про школу № 1 та НВК № 11 можу доповісти, що завдяки громадським діячам, батькам, вчителям, ці навчальні заклади відстояли свої права. Директори даних шкіл продовжують працювати, діти спокійно навчаються.

Щодо спеціалізованої школи для незрячих дітей хочу сказати наступне. В нашу комісію надійшли скарги від батьків незрячих дітей.

Один з депутатів Верховної Ради відвідав даний заклад на день Святого Миколая. Діти підготували для нього святковий концерт. А після цього, надійшло повідомлення з Обласної Ради з конкретними датами поетапного розформування та закриття цієї школи, з переведенням усіх вихованців в школу № 2 для глухонімих дітей. 10 липня 2017 школа має бути закрита та керівництво закладу повинно здати печатку. Батьки поскаржилися Президенту України. Уповноважений Президента України по правам людей з інвалідністю Сушкевич В.М. направив лист в Житомирську облраду, в якому наполегливо просив зберігти даний заклад та знайти шляхи для підтримки діяльності даної школи.

Далі відбувалося ось що – батьки та активісти були в кабінеті у Гундича, де був присутній також Володимир Ширма. Батьки вимагали зупинити процес ліквідації та нагадали про лист уповноваженого Президента України по правам людей з інвалідністю.

Під час другої зустрічі у сесійній залі, в якому головуваа Ярослава Лагути, батьки та вчителі запропонували зняти з сайта процес ліквідації та розформувати робочу групу, яка була створена Обласною Радою для ліквідації школи. Люди за це проголосували одностайно.

Але 27 березня Ігорем Гундичем було підписано розпорядження за № 102 про припинення навчального закладу для незрячих дітей.

30 березня до Житомира приїздив Володимир Гройсман. Батьки та активісти поскаржилися йому на дії обладміністрації та просили скасувати розпорядження про ліквідацію школи. Але Ігор Гундич переплутав та сказав прем’єр-міністру України, що по результатам вивчення роботи інтернатів тільки буде прийматися рішення, хоча розпорядження про припинення інтернату для незрячих дітей вже видане. А вже 31 березня голова Житомирської облради Володимир Ширма на зустрічі з директорами інтернатів заявив, що уникнути процеса оптимізації (а по суті ліквідації) не вдасться. І це не тiльки через недостатність фінансування, а й з об’єктивних причин: кількість населення, у тому числі дітей, скорочується, перед усім у сільській місцевості. До того ж більшість інтернатів не наповнені на 100%, а здебільшого тільки на 80%. 

Він наголосив, що будуть внесені зміни до складу робочої групи, що займається вивченням питання інтернатів. В. Ширма наголосив, що на найближчій черговій сесії облради питання оптимізації розглядатися не будуть. Незважаючи на лист уповноваженого Президента України по правам людей з інвалідністю, протести батьків та вчителів ліквідація школи для незрячих дітей продовжується. Органи влади намагаються пересварити колективи навчальних закладів, залякати людей, обілляти брудом активістів, які стали на захист дітей. Колективи трясе, батьків також, а страждають діти. І все тому, що не вистачає коштів на утримання дітей в інтернатах. 

При цьому, в обласний бюджет надходить порядку 4 мільярдів гривен. На свої потреби депутати та чиновники кошти знаходять. На заводи міста Житомира завозиться пісок, заводи випускають будівельну продукцію з цього піску, а ліцензії на видобуток піску ні в кого у Житомирському районі немає. Тобто податків від добичі піску бюджет області не отримає. А заводи у Житомирі працюють випускають продукцію. Депутати безоплатно надають землі та надра, де є ільменіт, титан, бурштин, уся таблиця Менделєєва. Усе роздається,а для незрячих дітей коштів немає. Батьки звернулися до демобілізованих солдат за допомогою. Депутати терміново прийняли рішення солдат та активістів до сесійної зали не допускати, щоб не заважали і надалі дерибанити багатства України.

Я спостерігав, – у дворі спецшколи гралася незряча дівчинка. Раптом грюкнули двері, та вийшла жінка. Дівчинка покликала «мама, мама». Та це не була її мама. Дівчинка не могла цього бачити, та зрозумівши свою помилку, з досадою топнула ніжкою. Дитина не бачила. Таким дітям потрібна допомога і батьків, і держави.

Інтернат для незрячих дітей розрахований на 80 дітей, а навчаються там 120, 80% з яких житомиряни. І, хоча заклад підпорядкований області та дуже багато дітей мають бажання навчатися у цій школі, де їх навчать жити незрячими, дітей туди не приймають, бо немає місць. Пропоную переглянути інтерв’ю директора даної школи. Мене вразила реакція депутата обласної ради на вимоги батьків та активістів, це була дуже неординарна реакція, не знаючи, що відповісти, депутат почала гавкати.

Перелік інтернатів, що ліквідуються, згідно розпорядження від 27.03.2017 за № 102 Вишивицька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат , Довбиська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, Кмитівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, Ушомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, Житомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат.

PS: Не завдяки терпінню, а завдяки нетерпінню народи добиваються свободи.

Олександр Коцюбко