​Загальнобудинковий лічильник – єдиний спосіб 100-відсоткового обліку газу в житомирян

“Для того, щоб вчасно виконати вимогу закону про приладовий облік газу для всіх жителів Житомирської області, НКРЕКП затвердила для ПАТ «Житомиргаз» інвестиційний план на поточний рік. 

У плані передбачено встановлення 361 будинкового лічильника із зазначенням точних адрес для монтажу. Витрати на їх установку держрегулятор заклав до діючих тарифів на газ. Але є й альтернатива: якщо споживачів не влаштовують умови побудинкового обліку споживання газу, вони можуть встановити лічильник за свій рахунок або за кошти місцевого бюджету.

Загальнобудинкові лічильники – виконання закону України

Протягом 2016 і 2017 років ПАТ «Житомиргаз» за свою тарифну виручку обладнує загальнобудинковими лічильниками ті багатоповерхові будинки, де природний газ використовується для приготування їжі, тобто в квартирах встановлені тільки газові плити, а норма витрати газу на одну особу в місяць незначна. Встановлення будинкових вузлів обліку в таких будинках пов’язана з економічною доцільністю і з термінами, передбаченими законодавством.

За підрахунками держрегулятора НКРЕКП, який ініціював їх встановлення, для того, щоб забезпечити цю категорію споживачів індивідуальними лічильниками, в тарифі газових компаній необхідно було б додатково передбачити по 2 млрд гривень щорічно. Це спричинить 5-ти кратне збільшення тарифу, який оплачується споживачами.

Тарифна виручка «Житомиргазу» з вартості кубометра (6,95 грн)– це 11%, тобто 77 копійок. Крім того, в середньому на одну людину, яка користується газовою плитою в будинку, де встановлений будинковий лічильник, налічується 11 кубометрів газу на місяць. Тобто в місяць від цього споживача компанія отримує близько 8,5 грн тарифної виручки, в рік – трохи більше 100 грн. Зважаючи на вартість лічильника, для того, щоб встановити лічильник такому споживачеві в квартирі, компанія повинна збирати гроші більше 20 років.

Ініціатива карається

Житомирська мерія так само бере активну участь в установці лічильників, зокрема перевірками і штрафами. Так, в грудні 2016 року заступник мера, відповідаючи жительці Житомира з питання встановлення газових лічильників на будинки зазначив, що Житомирська міськрада ніяких порушень з боку компанії не виявила.

В нинішньому році, коли «Житомиргаз» встановив майже всі лічильники, заплановані інвестпрограмою, управління державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) Житомирської міськради ініціювало «позапланову» перевірку і оштрафувало ПАТ «Житомиргаз». Нібито за те, що компанія не отримала для встановлення будинкових вузлів обліку декларації. Хоча нормами законодавства для монтажу лічильників такі документи не передбачені.

У Кодексі газорозподільних систем (Кодекс ГРС) не вказано, що при встановленні загальнобудинкового вузла обліку газу на діючому вступному газопроводі є необхідність в отриманні дозвільних документів, пов’язаних з будівельними роботами. Тобто монтаж лічильника на будинок не потребує подання декларацій про початок будівельних робіт і про готовність до експлуатації об’єкта. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України у справі № 922/3383/16 від 19.04.2017.

Зі свого боку, ПАТ «Житомиргаз» має намір виконати державну програму по оснащенню безкоштовними лічильниками житлових будинків. Тому дії Управління ДАБК, яке, по суті, перешкоджає реалізації закону України, компанія оскаржує у судовому порядку.

До слова, органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями затверджувати економічні програми, спрямовані на захист незахищених верств населення. Тобто незаможній категорії житомирян міськрада, відповідно до норм законодавства, може фінансувати встановлення індивідуальних лічильників або ж компенсувати витрати, пов’язані з їх установкою. Таку практику використовують місцеві органи самоврядування в Хмельницькій і Сумській областях.

Як розподіляється спожитий мешканцями будинку газ

Розрахунок обсягу спожитого газу на підставі лічильників на будинках проводиться відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 620 від 16.05.2002. Зокрема, спожитий газ за показаннями будинкового лічильника, рівномірно розподіляється на кількість зареєстрованих споживачів. Якщо в будинку є квартири з індивідуальними лічильниками, то для таких споживачів розрахунок проводиться на підставі показань їх індивідуальних лічильників, який вираховується з загальнобудинкового.

Встановлення загальнобудинкових лічильників насамперед дозволяє споживачам стежити за витратою палива. Перші результати нарахувань по будинкових лічильниках показали неекономність деяких споживачів у використанні газу. Лічильник буде фіксувати більший, ніж діючі норми, обсяг газу в тому випадку, якщо в будинку взимку газові плити використовуються для опалення житла, встановлено і не зареєстровано додаткове газове обладнання або хтось займається незаконною підприємницькою діяльністю.

Майже у всіх багатоповерхових будинках є квартири, які мешканці здають в оренду. Фактично в квартирі, де прописана одна людина (найчастіше з субсидією), а проживає і користується газом п’ять і більше квартиронаймачів, здійснюється несанкціоноване споживання газу. Тому жителям будинків, де сусіди ведуть підприємницьку діяльність, в тому числі здають житло в оренду без відповідних документів, яка впливає на збільшення споживання газу, варто вирішувати це питання з керівниками ЖЕКів або об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) чи звертатися до відповідних органів.

Облік газу підприємцям здійснюється за індивідуальним лічильником, який встановлюється за їх рахунок. Крім того, для здійснення підприємницької діяльності власник квартири повинен бути зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності або як юридична особа. При цьому в своїй діяльності він зобов’язаний дотримуватися всіх норм чинного законодавства.

Якщо ж мешканці категорично проти встановлення будинкового лічильника за рахунок газової компанії, їм все одно доведеться встановити лічильник, але тільки вже за свій рахунок або за бюджетний (як зазначалося вище – місцева влада може фінансувати встановлення), щоб не залишитися без газу. Адже споживачі без лічильників газу на законних підставах з наступного року будуть відключені від газопостачання. Про те, що з 1 січня 2018 року облік всього газу, який споживає населення області, повинен проводиться шляхом встановлення індивідуального лічильника або ж за допомогою загальнобудинкового лічильника, йдеться в Законі України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».”

“Прес-служба ПАТ “Житомиргаз”