КОРОСТЕНЬ – ЛІТЕРАТУРНА СТОЛИЦЯ ДРЕВЛЯН

Просто на Покрову… Цейтрадиційний щорічний Всеукраїнський літературно-мистецький фестиваль української літератури вже в одинадцяте відбувся саме в день престольного свята в Коростені – 14 жовтня. А розпочався він напередодні з роботи літературної акції для креативної учнівської молоді «Література свіжого повітря». Отож на цілих два дні місто стало справжньою літературною столицею, куди з багатьох міст і сіл України з`їхалися, як і відомі письменники та митці, так і ті, хто тільки починає свою творчу стезю. А прибули в Коростень представники з Києва, Тернополя, Рівного, Львова, Сум, Кременчука, Слов`янська, Чорноморська, Новограда-Волинського, Житомира, Малина, Брусилова, Овруча, Олевська та Лугин…

І хоча зранку дещо моросило і небо трохи сіриною затягнуло, все ж фестиваль розпочався з покладання квітів до пам’ятника захисникам України, меморіальних дошок землякам: письменнику, заслуженому журналісту України Валерію Нечипоренку, поету-пісняру, автору пісні «Чорнобривці» Миколі Сингаївському, ромському поету, перекладачу Міхи Козимиренку, викладача міської школи мистецтв Анатолію Білошицькому, до пам’ятника Тарасу Шевченку. Багата, щедра древлянська земля на талановитих особистостей. Серед них і Петро Сингаївський та Петро Клименко, Віктор Кордун і Руслан Квінта, засновник журналу «Витоки» Ольга Будникова, перекладач Михайло Литвинець і подружжя художників-лауреатів Шевченківської премії Трегубових, єврейський романіст на ідиш Елі Шехтман та фольклорист Василь Скуратівський. Підростає і набирає потужностей творча поросль.

…Завітавши до музею-садиби автора пісні «А льон цвіте…», заслуженого діяча мистецтв України Василя Юхимовича в селі Сингаї, учасники фестивалю згадали теплими словами вдячності талановитого письменника, поділилися спогадами та посадили на обійсті саджанці канадського клена і лавро-вишні, люб’язно надані Берегинею дендропарку «Перемога» Марією Іванівною, рідною сестрою професора, почесного громадянина Коростеня Анатолія Потопальського.

В другій половині дня гостей та учасників свята вітали запашними короваями Коростенська жіноча рада (Світлана Загоруйко) та жіночий клуб «Стиль життя» (Валентина Вигівська). Працювали бібліотечні експозиції, книжкові ярмарки, виставки художників та майстрів прикладного і декоративного мистецтва, проводилися автограф-сесії. А потім розпочалися літературні змагання – «Поетичний марафон» та «Урок прози», де вже досвідчені творці рідного слова, земляки-письменники посріблені роками сивиною спільно з початківцями і юними поетами та прозаїками прославляли Україну, воїнів АТО, славили ріднй край, виборюючи честь вийти на сцену і одержати заслужену нагороду. Цього разу їх оцінювали заслужені діячі мистецтв України Василь Довжик, Леонід Закордонець, Михайло Пасічник, «Золотий письменник» Тимур Литовченко, лауреати Всеукраїнської премії імені Івана Ошієнка Анатолій Сірик, Василь Сташук, голова Житомирської обласної організації НСПУ Світлана Штатська.

І ось нарешті незмінна ведуча фестивалю Світлана Васильчук, привітавши зі сцени палацу культури імені Тараса Шевченка усіх з Покровом Святої Богородиці, Днем захисника України, Днем українського козацтва та з 75-ми роковинами створення Української Повстанської Армії, запросила вручити дипломи лауреатам Літературної відзнаки імені Валерія Нечипоренка, Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Василя Юхимовича та грамоти й призи переможцям творчих змагань очільника координаційної ради свята, Коростенського міського голову Володимира Москаленка, народного депутата України Володимира Арешонкова, заступника голови Коростенської РДА Наталію Тертичну, відповідального секретаря НСПУ Ярослава Ороса, представника «Земляцтва житомирян», члена Національної капели бандуристів України Тамару Кармазіну, голову Правління ромських громадських організацій Житомирщини Люсію Коберник-Сачине, племінника поета М. Сингаївського Сергія Сингаївського та ініціатора свята й фундатора премії імені В. Юхимовича, заслуженого журналіста України, письменника Віктор Васильчук.

Назвала ведуча й тих, без участі кого не відбулося б цього свята. Серед них: голова Коростенської райради Василь Клименко, заслужений працівник культури Леонід Беркович, начальник відділу культури Коростенської РДА Лариса Бондар, директор палацу культури Володимир Желєзко, його творчі колективи, директор школи мистецтв Володимир Демиденко, фірма «Друк», Центральна районна бібліотека імені М. Сингаївського. Інформаційні спонсори – газети «Іскоростень», «Древлянський край», «Літературна Україна», «Древлянська громада», «Українська літературна газета», ТО «Коростень медіа», веб-сайт «Репортер Житомира», агенція «РегіоНьюс» та інші. На святі було презентована 10-й, ювілейний, випуск літературно-мистецького альманаху «Просто на Покрову», виданого за сприяння Коростенської міськради благодійною вільною газетою «Вечірній Коростень».

Насамкінець варто зазначити, що, колись дощенту зросійщений край Коростенщини, на Святу Покрову став справді літературною столицею. Скрізь звучала рідна українська мова. Тепло й затишно було в серцях і душах, адже «в мові – наша стара й нова культура, ознака нашого національного визнання… І поки живе мова – житиме народ, яко національність». Так казав ще один наш відомий земляк Іван Огієнко.

До наступного року, Свято Рідного Слова! До зустрічі «Просто на Покрову»!

Світлана ЮЛІНА. Фото Ярослави Гапонової.

НАГОРОДЖЕНІ:

Творча акція учнівської молоді «Література свіжого повітря»:

Поезія

3 місце – Дарина Герцева (міський ліцей)

2 місце – Альона Приймаченко (ЗОШ №13)

1 місце – Анастасія Скорик (ЗОШ №8)

Проза

3 місце – Тетяна Пересунько (НВК №12)

2 місце – Дарина Улісько (ЗОШ №8)

1 місце – Ангеліна Федоренчик (ЗОШ №11)

«Урок прози»:

Грамоти з подарунками одержали: Поліна Камінська (Коростень, 3 місце), Тетяна Кереселідзе (Коростень, 2 місце), Ірина Кримська (Малин, 1 місце).

«Доктором прози» визнано Івана Сергієнка з Києва, «Академіком» Ларису Паламарчук з Житомира, «Майстром прози» стала Тетяна Іванчук з Києва.

«Поетичний марафон»:

Грамоти з подарунками одержали: Олег Антонюк (Житомир, 3 місце), Микола Антощак (Київ, 2 місце), Валерій Хмелівський (Бердичів, 1 місце).

«Молодим і перспективним» визнано Анну Підлужну з Коростеня. Диплом «За найбільшу любов до рідного краю» вручено Віктору Михайленку з Малина, «Абсолютним чемпіоном» «Марафону» став Олександр Кучеренко з Києва.

Дипломи «За найкращий творчий потенціал» вручені колективам 5А класу Коростенської НВК №12 та міського колегіуму; «За золоті руки» – Овруцькій арт-вітальні «Зорепад»; «Від вдячних земляків» – жіночому клубу «Стиль життя» та письменнику з Житомира Анатолію Сірику; «За любов до Коростенщини» – колективу Коростенської центральної міської бібліотеки та художниці Оксані Федотюк з Коростеня. «Генієм свята» визнано «Золотого письменника України» Тимура Литовченка, «Найпопулярнішим учасником свята» – Коростенського міського голову Володимира Москаленка, а «Найвідомішою учасницею свята» – голову ЖОО НСПУ Світлану Штатську.

Традиційні дипломи народного депутата України Володимира Арешонкова в номінації «Барвисте слово рідного Полісся» та грошові винагороди одержали: письменник Василь Довжик з Києва, Іванна Гурська з Коростеня, Марія Розбіцька з Житомира, Алла Продащук з Олевська, Василь Пінчук з Овруча та Володимир Березенець з Бучі. Коростенська міська жіноча рада нагородила найповажнішу учасницю свята Ганну Туриченко з Тернополя та наймолодшу учасницю – Софію Жукову з Бородянки.

Літературно-мистецькі відзнаки імені Валерія Нечипоренка вручені: Миколі Скуратівському з м. Малина за книгу віршів «Нуртує біль, ятриться в крилах» та Михайлу Пасічнику з м. Бердичів за книгу спогадів «Петро Опанасенко: політ без приземлення».

Всеукраїнську літературно-мистецьку премію імені Василя Юхимовича одержали:Валерій Романько з м. Слов`янськ за книгу літературних портретів та хрестоматійний матеріал «Слов`янськ літературний: перша половина ХІХ – початок ХХ століття», Петро Кухарчук з Житомира за книгу прозових образків «Коло», Валентина Сидорук з м. Чорноморськ, що на Одещині, за книгу прози «Життя після війни», Богдан Дячишин з м. Львів за книгу есеїв «Крихти живого часу Андрія Содомори», Надія Позняк з м. Суми за книгу віршів «Шкіра», Анатолій Клюско з м. Новограда-Волинського за книгу поезій «Філософія кохання».

Лауреатам вручені Дипломи, нагрудні знаки і грошові премії, а також подарунки й грамоти багатьом учасникам «За участь у святі».