У обласному архіві відкривається виставка документів, присвячена видатній українській поетесі Лесі Українці

Сьогодні о 15-й годині в Державному архіві Житомирської області буде розгорнуто виставку документів, присвячену 140-річчю з дня народження видатної української поетеси, громадського діяча Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки).

Перлиною виставки є книга реєстрації народжень Преображенської церкви м. Новоград-Волинського, яка містить метричний запис про народження Лесі Українки. Зазначений документ відображає історичний факт народження Лариси Петрівни Косач 13 лютого 1871 року та її хрещення 23 лютого 1871 року.

У розділі відомостей про батьків вказується, що вони були: голова Новоград-Волинського мирового з’їзду, колезький секретар Петро Антонович Косач та його дружина Ольга Петрівна.

Центральне місце в експозиції виставки займають відомості про маєток поміщика, губернського секретаря Косача П.А. в с. Колодяжне Ковельського повіту Волинської губернії за 1870 р. (нині Ковельський район Волинської області), лист за підписом Косача Петра Антоновича, голови Луцько-Дубенського повітового чиншового присутствія з фонду Волинського губернського по селянських справах присутствія (1888 р.).

На виставці представлено газетний фонд держархіву області, а саме газети: «Рада» (1913 р.); «Волинський пролетарій» (1923 р.), «Червоне Полісся» (1938 р.) та «Радянська Житомирщина» (1981 р.), які повідомляють про смерть, похорон Лесі Українки та повідомлення про вшанування пам’яті української поетеси. Газета «Радянський прапор» (1971 р.) інформує про відкриття музею і меморіальної дошки в м. Новограді-Волинському.

Відвідувач виставки має змогу ознайомитись з документами органів місцевої влади про вшанування пам’яті видатних діячів, які народилися або проживали на Житомирщині (1959), про 100-річчя від дня народження Лесі Українки (1970), про реконструкцію погруддя Лесі Українки в м. Новоград-Волинський і встановлення пам’ятного знака на честь перебування Лесі Українки в селі Жабриця (1971). Цікавим є архівний документ за 1929 рік – протокол засідання Президії Житомирської Міської Ради Х скликання про перейменування вулиці Прохорівська на Лесі Українки.

Книги бібліотечного фонду представлено виданнями: «Вічні Берегині України», «Її зоря повік буде ясна…», «Леся Українка: життя і творчість у документах, фотографіях, ілюстраціях», «Твоєму йменню вічно пломеніти», які розповідають про життєвий та творчий шлях Лесі Українки. Цифрові копії окремих документів зазначеної тематики буде розміщено в режимі на сайті держархіву Житомирської області у розділі «виставкова діяльність».

Усім, кому не байдужа історія рідного краю, видатні особистості Житомирщини, запрошуємо відвідати виставку, яка діє у читальному залі Державного архіву Житомирської області з 23 лютого по 01 березня 2011 року.

Державний архів Житомирської області