Користь і шкода енергозберігаючих лампочок

Один з найперспективніших способів берегти електроенергію в побуті – замінити звичайні лампочки розжарювання на енергоефективні.

Але щоб правильно їх обрати, треба знати, що вони бувають 3-х типів: люмінесцентні (газорозрядні ртутні великих розмірів), компактні люмінесцентні (з найбільш використовуваними в побуті цоколями) і світлодіодні (з світловипромінюючих діодів). Цікаво з’ясувати, які з них не тільки економлять електроенергію, але й вигідні для гаманця, а також комфортні у використанні. Розібратися в цьому допоміг доцент кафедри електропостачання Інституту енергозбереження та енергоменеджменту Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», кандидат технічних наук Анатолій Чернявський.

ЦІНА ПИТАННЯ. Найпопулярнішими енергозберігаючими лампочками в нашій країні стали компактні люмінесцентні. За формою вони нагадують звичні лампи розжарювання. До того ж за ціною вони доступні більшості – від 35-40 грн за лампочку потужністю 25 Вт (відповідає 100 Вт в звичайній лампі). При цьому споживають в 3-4 рази менше електроенергії, ніж стандартні лампочки розжарювання. Тобто компактна люмінесцентна лампа потужністю 23-27 Вт дає стільки ж світла, як і звичайна лампочка на 100 Вт. А ось світлодіодні змагатися з ними не можуть через ціни – вони дорожчі в кілька разів (від 250-300 грн). Хоча і споживають в 10 разів менше енергії, ніж звичайні. Що стосується звичайних люмінесцентних ламп (від 25-40 грн), їх великі розміри і нестандартний цоколь зазвичай не дозволяють використовувати їх будинку.

МАГНІТНЕ ПОЛЕ. Істотним недоліком люмінесцентних ламп вважається електромагнітне поле, яке вони створюють в процесі роботи. Його викликає трансформатор, вбудований в пускорегулювальній апаратурі світильника. Таке поле може впливати на оточуючі електричні побутові прилади, викликаючи збої в їхній роботі, і на здоров’я людей. Тому деякі лікарі, наприклад, у Німеччині, навіть радять не сидіти біля такої лампочки на відстані ближче 50 см. Втім, за словами Анатолія Чернявського, не використовувати такі лампи з цих причин так само абсурдно, як не використовувати мобільні телефони, які теж створюють електромагнітні поля. Світлодіодні лампи самі такого поля не створюють, хоча теж вимагають установки трансформатора. Просто в цьому випадку він буде один (або декілька) для всіх ламп в будинку.

СРІБЛЯСТА НЕБЕЗПЕКА. Втім, головна небезпека люмінесцентних ламп – в їх вмісті. Адже для їх виробництва використовується отруйна речовина біло-сріблястого кольору – ртуть. Поки ви не розіб’єте лампу, небезпеки немає. Але якщо це випадково станеться, потрібно акуратно зібрати осколки колби, обробити місце розчином марганцівки і провітрити приміщення.

ОКУ ПРИЄМНО.Щоб очі менше втомлювалися від штучного світла, потрібно правильно вибирати лампи для дому. Перш за все потрібно дивитися на трьохцифровий код на упаковці лампи. Він показує якість світла (індекс передачі кольору і колірної температури). Перша цифра – індекс передачі кольору (чим він вищий, тим достовірніша передача кольору). Друга і третя цифри – колірна температура лампи. Тепле біле світло лампи з маркуванням «827» (2700 К) доречне при відпочинку, а холодне «830» або «840» підходить для офісу. До речі, на світлову обстановку впливає колір інтер’єру. Тому більш теплий відтінок «827» лампи в одному приміщенні може здатися холоднішим«830» лампи в іншому.

Світлодіодні лампи зазвичай випромінюють тепле біле або холодне біле світло, яке не дуже комфортне для очей. Втім, є й сучасні світлодіодні світильники, що складаються з ламп різних кольорів (червоний, зелений, синій). Їх комбінація дозволяє домогтися приємного для очей потоку світла. Правда, і коштують такі лампи дорожче.

ЕКОНОМІЯ 20 ГРН НА РІК

Пропонуємо розрахунок і порівняня витрат при використанні протягом 20 років (20 тис. годин) 3-х видів ламп: розжарювання, люмінесцентних та світлодіодних. Базовий тариф за електроенергію: 0,2802 грн/кВт*год. Припустимо, лампа працює в рік в середньому 1000 годин.

1. Лампа розжарювання (100 Вт). Вартість – 5 грн. Термін експлуатації – 500 годин (в 40 разів менше світлодіодних). За термін служби використовує 0,1 кВт х 500 год = 50 кВт*год. Витрати: 50 кВт*год х 0,2802 грн + 5 грн (вартість лампи) = 19,01 грн. У перерахунку на 20 тис. годин: 19,01 х 40 = 760,40 грн.

2. Люмінесцентна лампа (25 Вт). Вартість – 40 грн. Термін експлуатації – 4000 годин або 4 роки (в 5 разів менше світлодіодних). Використовує 0,025 кВт х 4000 год = 100 кВт*год. Витрати: 100 кВт*год х 0,2802 грн + 40 грн = 68,02 грн. У перерахунку на 20 000 годин: 68,02 х 5 = 340,1 грн. Економія за 20 років у порівнянні з лампою розжарювання: 760,40 – 340,10 = 420,3 грн.

3. Світлодіодна лампа (10 Вт). Вартість – 280 грн. Термін експлуатації – 20 000 годин (20 років). Використовує 0,01 кВт х 20000 год = 200 кВт*год. Витрати: 200 кВт*год х 0,2802 грн + 280 грн = 336,04 грн. Економія за 20 років у порівнянні з лампою розжарювання: 760,40 – 336,04 = 424,36 грн.

ВИСНОВОК. Отже, економія становить 20 грн на рік. Тому такі лампи варто купувати не стільки заради свого гаманця, скільки для енергозбереження.

ВАЖЛИВО!

Як вже написано, люмінесцентні лампи містять ртуть. А тому, якщо вас турбують питання екології, просто викинути їх у відро для сміття не можна: предмети, що містять ртуть повинні утилізуватися тільки на спецпідприємствах. Щоб знайти їх, зайшли на сайт Держпотребінспекціі України (www.dssu.gov.ua). І в розділі «Техрегулювання», підрозділі «Утилізація», знайшли лише один завод, що має право на «знищення неякісної та небезпечної продукції, вилученої з обігу, твердих побутових та промислових відходів 3-4 класів небезпеки» (предмети, що містять ртуть – 3-й клас). Цей завод знаходиться в Харківській області в селі Рогань. Але не поїде ж сюди, скажімо, житомирянин, щоб здати кілька лампочок.

Щоб відповісти на питання «куди йому їхати?», газета “Сьогодні” зателефонувала в столичну СЕС. Заступник головного СЕС Ольга Рудницька розповіла, що в Києві є всього одна фірма, яка приймає енергозберігаючі лампи для утилізації. Але, зателефонувавши туди, дізналися, що вона працює тільки з юрособами. Таку ж відповідь почули і від 10 інших фірм, що займаються утилізацією. Тому поки що залишається тільки один спосіб позбутися від таких ламп, не забруднюючи природу: вирушаючи на відпочинок або у відрядження до країн Європи, брати їх з собою, щоб здати їх у пункти прийому за кордоном.

НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ

Вибираючи лампочки, зверніть увагу на ім’я виробника та наявність упаковки з голограмою. Це в майбутньому дозволить замінити їх по гарантійному талону. Важливий і розмір цоколя. У побуті найчастіше використовуються цоколі Е27 і Е14. Крім цього, потрібно врахувати і кількість годин, які має опрацювати лампа. Зазвичай заявлений термін служби компактних люмінесцентних ламп – 8-10 тис. годин (у лампи розжарювання – 1 тис.), у світлодіодних – 50-100 тис. Але, як розповів Анатолій Чернявський, у нашій країні термін зменшується через часті перепади напруги в мережі. Наприклад, недорога люмінесцентна лампа може пропрацювати 1 тис. годин, дорожчі – 4 тис. А світлодіодні при заявлених 50-100 тис. годин можуть прослужити 10-30 тис. Щоб продовжити життя енергозберігаючої лампи, потрібно встановити стабілізатори напруги.