Як житомирянка “попалася” на телефонний розіграш

Телефонні розіграші, або, як ще кажуть у народі «розводи» стали дуже поширеними сьогодні.

Стандартна ситуація, про яку вже не одноразово розповідали на телебаченні, писали у газетах, інтернет-виданях. Уявімо собі. Ніч. На мобільному телефоні роздається тривожний дзвінок:

«Алло, доброї ночі, ви головне не хвилюйтеся, але ваш син у міліції!», – і як матері почути таке повідомлення? Проте, варіанти звернення можуть бути різними. Головне, щоб страшніше і жахливіше: «Ваш син у лікарні з серцевим нападом», «Ваша дочка в реанімації у важкому стані після ДТП» і так далі.

Зачіпаючи материнське почуття, опонент, у першу ж хвилину спілкування, поки жертва не почала аналізувати почуте, викладає основну інформацію. Головна мета: запевнити людину, що ситуація критична, але вихід все ж таки знайдеться.

Коли в телефонній трубці літньої житомирянки пролунав незнайомий жіночий голос, та відразу навіть і не сприйняла сказане серйозно. Не може бути! Але голос, що представився працівником районного відділу міліції, наполегливо і досить грубо запевнив, що син жінки винен у скоєні аварії, у результаті якого загинула людина. Зараз він затриманий. Провина фактично доведена і йому загрожує тюрма.

У напівнепритомному стані жінка насилу осмислювала почуте. Вона, навіть не зрозуміла чи повірила до кінця сказаному. Але є ж «святі» для неї люди, які раптом, чомусь можуть допомогти «зам’яти» справу. Звісно, не за спасибі, а всього за 15 тисяч гривень. Гроші мають бути перераховані на певний рахунок. Як тільки вказана сума надходить – кримінальна справа знищується, затриманий виходить на волю. Звичайно, про дзвінок ніхто не має знати, адже полетять «голови» міліціонерів, які, нібито, хочуть допомогти чесній людині.

Спантеличена названою сумою жінка почала швидко міркувати, де б роздобути грошей. Нещасна мати настільки захопилася уявним порятунком сина, що їй навіть і в голову не прийшло набрати його номер і запитати, де він. Але на щастя матері, син випадково зателефонував додому. Коли всі деталі з’ясувалися, постраждалі від «телефонного» розіграшу направилися до міліції

Добре, коли таке закінчується легким переляком. Але в більшості випадків, на жаль, обдурені жертви аферистів несуть значні матеріальні і моральні збитки.

Як захиститися?

Щоб не постраждати від «мобільних аферистів», ким би вони не були, правоохоронці радять, у першу чергу, що називається, «включити мізки». Звичайно, за ситуації, коли до тебе дзвонить рідна людина і повідомляє про біду, вкрай важко залишатися холоднокровним. Якщо вже таке з вами сталося:

1. Після заяви нібито вашої близької людини про те, що сталося нещастя, скажіть, що зараз передзвоните йому самі. Як правило, дзвінки від шахраїв надходять із прихованого номера, тому постарайтеся набрати номер телефону саме тієї людини, яка вам дзвонить або комусь з тих, хто знаходиться у її оточенні – дружині, чоловікові, друзям або знайомим. Словом, перевірте, чи дійсно той, хто дзвонить, є тим, за кого себе видає.

2. Якщо вам дзвонить людина, що називає себе міліціонером, зателефонуйте самі в міліцію. Липовий міліціонер, звичайно ж, не назве своє ім’я, прізвище, звання і посаду, мотивуючи це занепокоєнням, що про це дізнаються спецслужби. Відтак, уточніть, в якому саме райвідділі міліції знаходиться ваш родич. І одразу ж зателефонуйте хоч би за номером «102». Упродовж короткого часу ви точно отримаєте однозначну відповідь і впевнитеся у безглуздості того, що вам намагаються нав’язати.

3. Слід запам’ятати: ніхто ніколи не стане вимагати хабар по телефону та ще й тримати вас на зв’язку, поки ви не переправите гроші на рахунок. Погодьтеся, безглуздо вірити якійсь безликій людині, яка вам дзвонить хтозна-звідки.

4. Як бачите, так або інакше, але вам слід перервати розмову з опонентами. Це потрібно для того, щоб зібрати до купи думки, приборкати емоції, спробувати розсудити логічно і холоднокровно. І, нарешті, зробити таки кілька дзвінків, завдяки яким, у будь-якому випадку, все стане на свої місця. Не дозволяйте шахраям обвести себе навколо пальця. Пам’ятайте, що ви повинні завжди і в усьому бути більш ніж уважними, щоб не стати жертвою чергової кримінальної історії.

Ольга Номерчук, СЗГ УМВС України в Житомирській області