Наміри влади в Житомирі: реформувати ЖКГ чи завести свій приватний бізнес?

В міськраді вирішили знайти заміну жекам?

На сайті міськради, як завжди, на важкодоступних сторінках з’явилося повідомлення про ініціативу, яка може перевернути сферу ЖКГ міста.

Міською владою було оголошено конкурс на визначення виконавців послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в житлових будинках комунальної власності.

Говорячи доступнішою мовою – конкурс на визначення того, хто утримуватиме наші будинки. Зараз це роблять жеки. Про кардинальні зміни в сфері, якою займається ціле муніципальне управління та кілька десятків комунальних підприємств знають кілька осіб.

Такі непрозорі методи прийняття важливих для Житомира рішень з боку управління ЖКГ не новина. Кілька місяців тому саме так тисячі житомирян дізналися про підвищення тарифів, коли за закритими дверима склепали рішення виконкому і постфактум оприлюднили, порушивши при цьому ряд вимог законодавства.

Друга хвиля підняття тарифів

Тут мабуть варто дещо прояснити. Переважна більшість житомирян досі не знає, що рішенням виконкому в травні 2013 року, яке “подарувало” нам нові суми в рахунках за квартплату був ще один додаток.

Він передбачає, що підвищення тарифів з червня – це лише перша хвиля подорожчання послуг, які нам повинні надавати жеки і за які ми в будь-якому випадку платимо.

До кінця року тарифи підвищать ще раз з 1 грудня.

Закону майже 10 років, а в міськраді лише зараз почали його виконувати.

Як йдеться в тексті оголошення, його ініціювали на виконання Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та постанови Кабінету Міністрів України №631 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг». Даний Закон діє від 24 червня 2004 року, а постанова прийнята 21 липня 2005 року.

Як завжди, все вчасно. Ця ініціатива і така раптова ретельність дотримання законодавства України з боку Житомирської міськради викликає неабияке занепокоєння справжніми намірами проведення цього “конкурсу”.

Не можуть ті, хто звик жити на широку ногу за чужий рахунок сьогодні стати законослухняними і різко вдаритись у виконання законодавства України.

Самі вирішили, самі реалізовують

Те, що в міській раді вважають себе людьми блакитної крові не дивує. Але все ж розчаруємо їх.

Ніхто не вправі розпоряджатись чужою власністю. Якщо деякі чиновники досі живуть в Радянському Союзі, то це не означає, що їх хворі фантазії повинні поширюватись на громадян.

В Законодавстві держави Україна чітко зазначено, що організатором подібного конкурсу може виступати лише власник або уповноважена ним особа. Житомиряни є власниками свого житла. Хтось з нас доручав міській раді реалізацію подібної ініціативи?

В оголошенні зазначається, що мова йде про послуги в житлових будинках комунальної власності Житомира. З наведеної в рішенні таблиці видно, що до цього переліку вносяться всі наші будинки.

Чи то через свою недалекість, чи то навмисно, в міськраді стверджують, що наші будинки, з приватизованими квартирами раптом стали комунальною власністю. Це твердження в корні не вірне. Наші будинки є такими ж комунальними, як і приватні автівки чиновників, які вигадали цю дурницю.

Хто візьме участь в конкурсі?

Між ким в міськраді планують розіграти право на обслуговування наших будинків – скоріше риторичне питання. Як майже ніхто не знає про оголошення цього конкурсу, так і не буде ажіотажу серед учасників.

Серед потенційних конкурсантів будуть ті ж самі жеки та найбільш очікуваною є поява на арені новоспечених приватних компаній.

Приватний бізнес це добре, але не тоді коли його засновниками і основними лобістами є чиновники з виконкому. Припускаю, що саме для цього маневру і розігрується ця театральна постановка.

Приватні компанії є ефективними лише в конкурентних умовах, коли борються за споживача своїх послуг, а не займають монопольне становище на ринку. В ситуації, коли за 20 днів до закінчення конкурсу про нього практично ніхто не знає, сподіватись на прозоре проведення такого конкурсу та про конкуренцію між учасниками не доводиться.

Ми можемо не знати величезного потенціалу кишенькових підприємств, які у всій своїй красі з’являться саме під конкурс. Однак, очікувати, що вони гратимуть на чесних і рівних умовах не варто.

Зв’язок між підняттям тарифів та конкурсом на вибір “нового жеку”

Зайшовши на ринок ЖКГ, новим гравцям довелося б першими кроками вдатися до непопулярних заходів – підняття тарифів. Логічним є припущення, що тарифи вже підняли і ще раз піднімуть для того, щоб спадкоємці нинішніх жеків мали нову точку відліку у визначенні вартості своїх послуг і уникли негативу з боку незадоволених мешканців багатоповерхівок.

Приватну кампанію аж ніяк не приваблюватиме перспектива п’ятивідсотковї рентабельності, яку зараз декларують жеки.Забезпечення якісних послуг за попульстсько-низьких тарифів неможливе. На сьогодні в міськраді взяли всю хвилю обурення на себе, створивши сприятливий плацдарм для розвитку свого приватного бізнесу.

Реально ефективним господарем свого майна може стати лише його власник

Для того, щоб процес управління був максимально ефективним, його повинен здійснювати безпосередній власник або орган, який обрали власники будинку і на який вони впливають та контролюють.

На сьогодні цього можна досягти виключно через створення ОСББ.

Ні ЖЕК, ні якась приватна кампанія, яка переслідує лише мету отримання надприбутку, не буде вмотивована надавати якісні послуги. Вони знатимуть, що громадяни не володіють механізмом впливу ні на якість цих послуг, ні на їх вартість.

Єдиною можливістю уникнути від свавілля та беззаконня в будинку є взяття управління своєю співвласністю у власні руки, не дозволяти владним структурам нав’язувати мешканцями свої забаганки, не виконувати незаконних вимог органів, які не мають жодного права розпоряджатись людським майном і в кінці-кінців,бути ефективним господарем своєї власності.