Частина 1
– Структура боргу й боржники?
КП «Житомиртеплокомуненерго» заборгувало за природний газ перед НАК «Нафтогаз України» станом на 1 квітня 2014 року 200 мільйонів 937 тисяч гривень.
Боржники: держава – 2 мільйони 700 тисяч грн., населення – 22 мільйони, госпрозрахункові організації – 7,5 мільйонів гривень. Окрім того тариф для населення у Житомирі складає лише 68% від собівартості. Для бюджетних установ – 86%.
Держава має компенсовувати різницю в тарифах, натомість ми маємо заборгованість бюджету по різниці в тарифах для населення в сумі 65 мільйонів 368 тисяч гривень.
– Схожа ситуація з водоканалом.
Там ще гірша ситуація, оскільки на водоканалі ще збитковіший тариф й великі втрати води. У нас же втрати теплоносія не перевищують нормативів й перебувають на рівні 9-12%. Найбільше ж тепла втрачається в будинках, які не відповідають нормам утеплення. Тому, громадяни, утеплюйте внутрішньобудинкові мережі, дахи, підвали, стіни.
– Серед скарг житомирян є такі, де йдеться про те, що в квартирах занадто душно. Коли буде регуляція в будинках?
Регуляція буде тоді, коли в будинках встановлюватимуть індивідуальні теплові пункти. 74 ІТП передбачено встановити в будинках Житомира в рамках кредиту ЄБРР та ще 156 по програмі Швейцарського співробітництва.
– Чи є доходи в КП «Житомиртеплокомуненерго» в міжопалювальний сезон?
Доходів немає. Ми добираємо літню складову загального тарифу. Ми просто отримуємо те, що не добрали зимою за надане тепло.
– Скільки зазвичай потрібно коштів для підготовки до опалювального сезону?
Мінімум 30 мільйонів. Ці кошти йдуть на матеріали, поточний, капітальний ремонт й цього не вистачає. Потрібно 50-60 мільйонів.
– Все за свої кошти, чи міська рада допомагає?
Цього року міська рада виділяє 400 тисяч гривень на вузли обліку, 600 тисяч передбачено по ЦТП (центральні теплові пункти, 84 на балансі) і 1 мільйон 800 тисяч гривень на ремонт мереж. Цього малувато, але кожна копійка – це допомога.
– В Житомирі підняли тарифи для бюджетних установ. Чи не призведе це до ще більшого навантаження на бюджет, а, відповідно, до погіршення економічного становища державних структур?
Тариф був піднятий лояльно. Для бюджетних на 18%, для інших установ – на 16,8%.
– Скільки коштів зекономило КП «Житомиртеплокомуненерго» за останні 3 роки за результатами здійснених робіт з модернізації системи теплопостачання міста?
15-18 мільйонів щорічно. Це що стосується економії газу. Якби ми цього не робили, то вже давно були б банкротами.
– Проблеми з казначейством по перерахунку за виконані роботи?
Жодних. Ми знаходимо спільну мову.
– Коли почнуть створювати енергоефективний квартал по Домбровського?
До кінця поточного року він буде створений. Тендери завершені, розпочинаємо роботи.
– Коли почнуть роботи по кредиту ЄБРР – 10 мільйонів Євро, 5 мільйонів гранту?
22 квітня ми заключаємо договір з технічним консультантом компанією «Рамболь». А з 23-го квітня починаємо готувати тендери. 2 тендери вже проведені й є переможці.
– Фірми житомирські?
Ні, тому що там є умова щодо річного обсягу обігу фірми, який за останні 5 років має бути не меншим 3-х мільйонів Євро. Плюс ліцензії, плюс дозволи, наявність спеціалістів. Для Житомира це серйозний масштаб, таких об’ємів немає ні в кого з місцевих.
– Яку економію дасть утеплення 19-ти закладів соціальної сфери Житомира по проекту НЕФКО?
Це не компетенція КП «Житомиртеплокомуненерго». Ми не займаємось утепленням приміщень, а обслуговуємо теплові мережі.
– Як Ви вважаєте, Вашому підприємству поки вистачить кредитів й програм розвитку, які Ви залучили з міським головою Володимиром Дебоєм, чи можна паралельно витягнути ще декілька?
Ми ще плануємо взяти 3-4 проекти по реконструкції котелень за рахунок максимального залучення грантових коштів. Всі ці проекти ми можемо робити одночасно, оскільки одне іншому не заважає.
– Куди йдуть зекономлені на енергоефективності кошти – залишаються на підприємстві, чи забираються в державний бюджет?
Ми готуємо зміни в статтю 8 ЗУ «Про теплопостачання», щоб кошти отримані від економії залишалися в обігових коштах підприємства та йшли на подальшу модернізацію. Наразі, ці кошти «зависають» на рахунках підприємства як прибуток і все.
– У підприємства були арештовані рахунки. Чи знятий арешт?
Поки ні, але юристи над цим працюють. Будемо знімати, а куди ж нам діватися, бо це заважає роботі підприємства.
– Де взяти стільки біологічної сировини, щоб Житомиру повністю відмовитися від використання газу?
Ніде. У нас стільки сировини нема. Й другий аспект: фізично неможливо перевести квартальні котельні на роботу з альтернативним енергоносієм. Саме тому неможливо в Житомирі повністю відмовитися від використання газу.