На Житомирщині правоохоронці посилюють охорону копанок від бурштинокопачів

З 30 березня 2016 року в Олевському районі до заходів поліцейських з протидії нелегальному видобутку бурштину долучились і військовослужбовці Національної гвардії, повідомляють в ГУ НП в Житомирській області.

Завданням спільних рейдових груп є максимально обмежити доступ старателів до копалень, де нині тривають роботи по відновленню та рекультивації земель.

“Результатом спеціальних заходів стане повне припинення незаконного видобутку сонячного каміння. І правоохоронці, і органи влади та місцева громада чекають правового врегулювання цього питання. А до того потрібно вберегти наші землі та ліс від нещадного та бездумного нищення”, – коментує керівник ГУНП в Житомирській області Валерій Рудик.

Практично на всіх лісових дорогах, що ведуть до покладів бурштину, виставлені блокпости нацгвардійців. Міжвідомчі групи, до складу яких входять поліцейські, працівники СБУ та прокуратури, екологи та лісівники, проводять рейди місцями можливого нелегального видобутку та оперативно реагують на повідомлення про діяльність старателів у районі. 

Нині масовий видобуток повністю припинено, правоохоронці виявляють поодиноких копачів.

Зокрема, за першу ніч рейдування до місцевого відділку поліції доставлено 15 осіб, яких застали під час спроб видобутку бурштину.

Загалом з початку 2016 тільки в Олевському районі виявлено понад три десятки фактів незаконного видобування сонячного каміння та розпочато кримінальні провадження за ч. 2 ст. 240 (Порушення правил охорони або використання надр) КК України. До суду вже направлено 5 проваджень з обвинувальними актами відносно 6 осіб.

Серед копачів не тільки місцеві жителі: близько 30% – старателі з Рівненщини, також на Олевщину приїздять вінниччани, кияни, волиняни та черкащани.

Правоохоронці вилучили у нелегальних старателів півтора десятка транспортних засобів, більше 20 мотопомп та водяних насосів, електро- та бензинові генератори, акумулятори, пожежні рукави, шланги, лопати, сачки, металеві прути та штирі, інші інструменти та пристосування, які використовувались для незаконного видобутку. Усе це є речовими доказами у кримінальних провадженнях.

За оцінками фахівців, варварське видобування бурштину на території Олевщини завдало шкоди екосистемі на площах близько 185 гектарів.

“Відновлювальні роботи уже проведено на понад 60 гектарах знищених лісових масивів і нині вони продовжуються. Залучення Нацгвардії до охорони бурштинових родовищ є ще одним ефективним способом протидії розоренню наших поліських земель”, – наголосив Валерій Рудик.