Перипетії припинення повноважень голови облради Анжеліки Лабунської

Про те, що більшість депутатів Житомирської обласної ради не підтримують голову Анжеліку Лабунську, ходили чутки давно. 

Дійсністю вони стали на позачерговій сесії 26 вересня. Було обране нове керівництво. Головою ради став Володимир Ширма від БПП (“за” – 43 голоси), його заступниками – Сергій Крамаренко від радикалів (“за” – 43 голоси) та Максим Вілівчук від ВО “Свобода” (“за” – 41 голос).

Передували переформатуванню ради загроза зриву і з’ясування причин, що ж підштовхнуло працювати депутатів позапланово. Зібрали підписи 24 депутатів про скликання позачергової сесії, але голова ради Анжеліка Лабунська запропонувала зібратися 26 вересня, хоча напередодні в Інтернеті вже була оприлюднена заява її колег. Напруга зростала для Анжеліки Лабунської. 

Усвідомлюючи, що крісло хитається, збирає депутатський корпус 26 вересня о 16 год, на 10.00, як зазвичай, розраховуючи завершити до 18ї вечора, що за регламентом є кінцевим часом роботи сесії. Відбувалося затягування часу, аж поки групі депутатів не вдалося внесли зміни до регламенту та продовити сесію до 21.00, а потім і до 23.00.

До сесійної зали завітали невідомі особи у військовій формі. Їхній спікер назвався представником громадської організації. Після цього до порядку денного намагався внести проект рішення про дострокове складання повноважень голови облради Анжеліки Лабунської (фракція ВО “Батьківщина”) депутат Євген Жабокрицький: під цим проектом рішення поставили підписи 37 депутатів. 

Знаючи про дефакто рішення більшості депутатів, які таким чином прагнули висловити недовіру, Анжеліка Лабунська не поставила це питання на голосування. І несподівано зачитує заяву про відставку. Депутати вимагали голосувати по черзі надходження ці питання. 

Анжеліка Лабунська і далі сперечалася, чим підігрівалися пристрасті протягом 1,5 год. Після цього сталася сутичка біля трибуни. Депутат від ВО “Свобода” Тарас Собко поскаржився, що йому погрожує однопартієць Лабунської Володимир Кропивницький. Тоді на Собка напали люди в формі, не торкнувшись і пальцем двох депутатів від “Батьківщини” біля трибуни. Правоохоронці у сутичку не втручалися і спостерігали збоку.

Врешті взявши до уваги заяву Лабунської, проголосувавши кілька питань, її фракція та люди в формі одночасно покинули сесійну залу. А під зривом було вирішення наболілої проблеми об’єднання територіальних громад, якого чекали понад півроку. Неможливість зволікати далі і стала причиною оголошення позачергової сесії та частковою мотивацією для висловлення недовіри Лабунській, адже напередодні були зібрані 24 підписи депутатів про скликання позачергової сесії. 

Представники громад дякували депутатам за злагоджену роботу і за те, що таки були проголосовані зміни до перспективного плану формування територій громад. Перед початком сесії селяни влаштували під стінами ради пікет із плакатами: “Пані Анжеліко, децентралізація для людей чи для бюрократів?”, “Батьківщино, почуй свій народ”.

Раніше Лабунська говорила, що звернулася до правоохоронних органів забезпечити порядок у залі, а бажаючі можуть спостерігати за сесією на балконі всередині приміщення. Проте обраним, а саме людям у формі, дали “зелене світло” у зал. За словами начальника обласного управління поліції В’ячеслава Печененка, їх пропустили саме представники облради.

На людях у формі були помічені нашивки батальйону “Айдар”. На фото видно, як людина з цією нашивкою бере участь у сутичці. Свою чітку позицію щодо присутності військових на сесії обласної ради висловив учасних бойових дій, який отримав звання від житомирян “Гордість міста”, Василь Щербаков (позивний Сват): “Справжні захисники зараз в окопах. Війна ще триває. Надів форму – лізь в окопи”.

Ігор Степанчук