Подробиці нічного землетрусу. Експерти кажуть, що слід очікувати сильніших поштовхів

Це був не дуже великий землетрус, але оскільки від землетрусів, які відбуваються на такій глибині, хвилі затихають досить повільно, вони відчуваються на величезній відстані, пише Сегодня.ua“.

Цієї ночі, 28 грудня, в Карпатах Румунії зафіксовано поштовхи землетрусу силою шість балів за шкалою Ріхтера. Поштовхи відчули і в Україні: від Одеси до Києва.

Незважаючи на те, що епіцентр землетрусу знаходився в 120 кілометрах від українського кордону, за повідомленнями соцмереж, поштовхи відчувалися і в Києві. За офіційними заявами Державної служби надзвичайних ситуацій, землетрус зафіксовано в Одеській області силою два-три бали за шкалою Ріхтера.

Землетрус відчули і в Києві, і в Житомирі

Останні землетруси в Румунії трясли Україну в кінці вересня, тоді поштовхи були сильнішими – його відчули практично по всій країні. За словами рятувальників, сьогоднішнє землетрус слабший – поки офіційно заявляють тільки про Одеську область.

“28 грудня, близько 1:21 в південних районах Одеської області – Ізмаїл, Рені, Болград, а також в місті Одеса зафіксовано незначні поштовхи землетрусу (протягом 20-30 секунд), приблизно силою 2-3 бали за шкалою Ріхтера. Постраждалих людей і руйнувань будівель немає”, – зазначають рятувальники.

Епіцентр землетрусу знаходився в східній частині Румунії, у міста Ліпша гори Вранча, які відносяться до Карпат. В епіцентрі землетрусу зафіксовано поштовхи силою 6 балів за шкалою Ріхтера, магнітуда 5,5 бала на глибині 95 км.

По реакції соцмереж поштовхи відчули і в Вінниці, Житомирі, Києві та інших регіонах країни.

Як розповіли “Сегодня.ua” в Інституті геофізики НАН України, сила землетрусу була не дуже великою – магнітудою 5,6 і без серйозних наслідків. Але його цілком достатньо, щоб поштовхи відчули принаймні пів-України.

“Землетрус стався на глибині 95 км і мав магнітуду 5,6. Це не дуже великий землетрус. Але оскільки від землетрусів, які відбуваються на такій глибині, хвилі затихають досить повільно, то такі землетрусу відчуваються на величезній відстані, включно з Києвом. Але небезпеку вони несуть в основному для південного сходу Одеської області. Там при реалізації максимальних сейсмічних подій на грунтах другої категорії можуть спостерігатися 8-бальні сейсмічні струшування”, – пояснює сейсмолог і замдиректора Інституту геофізики НАН України Олександр Кендзера

Українцям варто очікувати сильних землетрусів – експерт

З минулого століття в Україні сильних землетрусів не було – зазначає сейсмолог, – але їх слід очікувати. Останні потужні підземні поштовхи були ще в 1940-му, 1977-му, 1986-му і два землетруси 1990-му році.

“На картах загального сейсмічного районування є територія України – і там показана максимальна сейсмічна активність, яка може бути як від зони Вранча, так і від місцевих землетрусів. Найбільш небезпечні – у Закарпатті, Прикарпатті. Від зони Вранча – південний захід Одеської області та Крим”, – додає Олександр Кендзера.

Разом з тим, спрогнозувати землетрус вчасно неможливо. А щоб спрогнозувати хоча б щось, необхідно має надійну модель прогнозування.

“Якщо землетрус відбувається на глибині 95 км, звідки взяти модель того, що там відбувається? Треба ж знати, в якій точці у нас найменша межа міцності і коли ця межа міцності буде досягнутий при існуючій напрузі. Це прогнозувати поки нереально, і в ньому немає необхідності. Достатньо знати, яка максимальна сейсмічна активність може статися поряд з вашим об’єктом і які хвилювання спостерігатимуться в його заснування і на різних рівнях. Знаючи це, завжди можна захиститися від землетрусу будь-якого рівня”, – говорить Кендзьора.

Де ще може бути землетрус

У зоні ризику землетрусів можуть бути південні регіони, особливо Одеса, Прикарпаття та Закарпаття – вони знаходяться в зоні можливої сейсмічної активності. В Інституті геофізики впевнені, виключати повторні підземні поштовхи в Україні не можна.

“На рахунок повторюваності землетрусу, статистика дуже невелика. Точно сказати, повториться він, чи ні, ніхто сказати не може. У Криму землетруси відбуваються і частіше, і сильніше. Землетрус, який практично зруйнувало всі узбережжя, було в 1927-му році. Більш сильні землетруси можуть бути. Особливо в Прикарпатті, Закарпатті, Крим, південних областях”, – розповідає сейсмолог.

Згідно з картою, найбільші поштовхи (10 балів) можуть бути на півдні Криму. При цьому півострів поділений на 4 зони: в північній частині можуть бути поштовхи магнітудою 7 балів, в центральній – 9 балів, і в південній – 9-10 балів.

268d64022f830ca6443a9b9ff2cb8ea85b9ac30a1251eadb4apimgpsh_fullsize_distr

На материковій частині України найнебезпечнішою, з точки зору сейсмічної активності вважається південна частина Одеської області. Тут можуть бути землетруси магнітудою 9 балів. У Прикарпатті та Закарпатті – 8 балів. Найбезпечніше в північній частині Чернігівської та Сумської областей – там максимальні поштовхи можуть досягти 5 балів.

При цьому вся Україна знаходиться в центрі сейсмічних процесів – Африканська і Євразійська плита сходяться, тиснуть одна на іншу, що призводить до підземних поштовхів, відзначають експерти. Крім того, на Україну впливає сейсмічно активна зона Вранча (знаходиться на ділянці стикування Південних (румунських) і Східних (українських) Карпат). За рік в країні відбуваються сотні невеликих землетрусів. За словами Олександра Кендзьора, підземні поштовхи в Україні – неминучі. Найнебезпечніші землетруси відбуваються через тектонічні  зсуви і вибухи в земній корі.

Характеристика землетрусів за шкалою Медвєдєва – Шпонхойера – Карника:

1 бал – землетрус не відчувається

2 бали – відчувають прилади і тварини

3 бали – відчують в багатоповерхівках

4 бали – коливання предметів, шибок, скрип дверей

5 балів – ляскають двері, трясуться будівлі, б’ється посуд

6 балів – з’являються тріщини на стінах

7 балів – пошкоджуються будинки, падають пам’ятники

8 балів – руйнуються навіть кам’яні будівлі

9 балів -повшкоджуються всі будинки, з’являються тріщини на грунті

10 балів – обвали зі схилів, викривляються залізничні рейки і руйнуються будівлі

Згідно з нормативами будівництва, багатоповерховий будинок може витримати землетрус до 7 балів. Сильніше поштовхи можуть бути тільки в Одеській області, Криму, Закарпатті та Прикарпатті. Однак, як кажуть геофізики, житлові будівлі через велику зношеність можуть зруйнуватися і при поштовхах в 6 балів.