Житомир – колиска української кінемотографії: перший український режисер, оператор і кіномеханік народився в нашому місті

Рідне місто не припиняє приємно вражати.

Клуб елітарного кіно зацікавився біографією першого українського режисера, оператора та кіномеханіка, відомого світового фотографа – Альфреда Федецького. І з`ясувалось, що народився він у Житомирі!

Саме Альфред Федецький зняв в Харкові перше хронікальне кіно Російської імперії. Саме його вважали основним конкурентом брати Люм`єр. А зробити власний фотопортрет у Федецького вважали за честь такі відомі особи того часу як П. І. Чайковський, М. Кропивницький, М. Садовський, М. Заньковецька та інші.

Високо оцінював мистецтво Федецького і видатний художник І. К. Айвазовський. Під час свого перебування у Харкові він навіть попросив фотографа зробити декілька світлин.

Серед його замовників – «найвищих осіб» – були король Данії та президент Франції. А за світлину царської родини Їх Величності Государя Миколи II і Государині 20 серпня 1898 року в Борках йому був подарований «золотой перстень с голубым сапфиром, окруженный крупными бриллиантами»

Біографічна довідка:

Альфред Костянтинович Федецький (1857-1902) народився у Житомирі в польській родині. Його батько був театральним антрепренером.

Деякий час Федецький жив в Варшаві, фахову освіту отримав у Вені, де навчався у фотографічному інституті при Академії мистецтв. Професійні навички удосконалював в Києві у відомого фотографа В. Висоцького.

Однак бажання самореалізації спонукало парубка, який вірив у власні творчі сили, переїхати до Харкова, одного з фотографичних центрів Півдня Росії того часу.

У 1886 році Федецький приїжджає до Харков і відкриває невеличке фотоательє. У зв`язку з цим він розміщує в газеті «Харьковские губернские ведомости» таке оголошення: «Федецкий А.К. фотограф Двора Ее Императорского Величества Великой княгини Александры Петровны, в прежнем помещении фотографа Досекина (ул. Екатеринославская, дом Базелевича) открывает 1 августа фотографию. Фотоаппаратура привезена из Вены и Лондона».

1 жовтня 1896 року Федецький на Єкатеринославській вулиці (зараз Полтавський шлях) зняв щорічну процесію перенесення Озерянської ікони Божої Матері з Куряжского монастиря до Харкова. Через месяць він зафиксував на Харьковському іподромі джигітовку казаків Оренбурзького полку.

Перший громадський киносеанс Федецького відбувся 2 грудня 1896 року.

Так що відтепер можна вважати Житомир не тільки колискою Космонавтики але ще й української Кінематографії.