Настоятель Михайлівської церкви Житомира отець Богдан розповів як підготуватись до Великого Посту

Великий піст 2013 є найдовшим і найважливішим серед інших багатоденних постів.

У цьому році він триватиме з 18 березня по 5 травня – це найсвітліший час для роздумів над своїм життям, молитов і покаяння.

Так, саме покаяння є головною фінішною точкою посту, коли людина стає здатна визнати свої гріхи перед Господом.

________________________________________

«Дехто ревно пильнує, які наїдки він споживає, та занедбує слова, що виходять з його уст. Як навчав Еклезіаст, ці люди не уміють «вирвати гнів із серця і похіть з плоті»(Приповідки 11.10), а саме через це здобуваємо чистоту серця, яке оновлює Святий Дух.» Святий Ілля Екдик.

«Справжній піст – це віддалення від себе злого, здержливість язика, стримання себе від гніву, здавлення в собі лихих пожадань, обмови, брехні, кривоприсяги. Бути вільним від тих речей – це справжній піст. І саме в цьому лежить добро посту.» Святий Василій Великий.

«Значення посту полягає не у стриманості від їжі, а в усуненні гріхів. І хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той властиво безчестить його. …. Що за користь, коли ми стримуємося від птиць і риби, а гриземо і з’їдаємо братів.» Святий Іван Золотоустий.

«Їжа не наближає нас до Бога, бо коли не їмо, нічого не втрачаємо, і коли їмо нічого не набуваємо» 1 Кор. 8.8

_________________________________________

Піст – форма релігійного аскетизму, вправа для духу, душі й тіла на шляху до спасіння у межах релігійного переконання. Добровільне самообмеження у їжі, розвагах, світському спілкуванні.

Тілесний піст – обмеження у їжі, інших тілесних задоволеннях. Душевний піст – обмеження зовнішніх вражень і задоволень (усамітнення, мовчання, молитовне зосередження). Духовний піст – період особливо напруженої молитви, спілкування з Богом.

Найголовніше – треба усвідомити, що тілесний піст без духовного посту нічого не дає для спасіння душі.

Навіть навпаки, він може бути й духовно шкідливим, якщо людина, утримуючись від якоїсь їжі та інших задоволень або просто не маючи можливості отримувати ці задоволення, плекає ілюзію власної переваги й винятковості.

“Помиляється той, хто вважає, що піст полягає лише в утриманні від їжі. Справжній піст, – учить святитель Іван Золотоустий, – це незлобливість, утримання язика, відкидання гніву, приборкання пожадливості, припинення наклепів, брехні й порушення обіцянок”.

Піст – не мета, а засіб відволіктись від надмірного догоджання своїм тваринним функціям, зосередитись й подумати про життя своєї душі. Без цього піст стає всього лише дієтою.

о. Богдан Бойко, настоятель Свято-Михайлівського кафедрального собору міста Житомира, розповідає житомирянам як підготувати себе до посту.

В період до посту ми роздумуємо про своє життя, наше відношення до рідних, близьких, всього світу і, що ми повинні змінити в собі, щоб стати дійсно віруючим – практикуючим православним християнином.

І найважливіше – подвиг який беремо, беремо заради страждань Ісуса Христа за нас грішних, тобто Він розіп’явся на хресті задля нашого спасіння.

Хто може не тримати піст?

Піст дотримуються всі вірні Православної Церкви. Якщо є проблеми фізичні чи духовні(хвороби), духівник(священик) може благословити послаб-лення посту, тільки в конкретному випадку. Або ми самі покладаємо на себе можливий тільки для нас піст. Дуже важливо дотримати покладену на себе обітницю протягом усього посту.

Як постувати дітям?

Відношення до дітей у Церкви особливе. Чому? Сам Господь Ісус Христос сказав щодо дітей: «… не забороняйте їм приходити до Мене, бо для таких є Царство Небесне.»(Єв.Мт.9.38). Тому і ми ставимось і повинні ставитись до дітей з особливістю.

Дітям Церква послаблює піст, а в якій мірі вирішують батьки. Важливо, щоб сама дитина поклала на себе обов’язок посту, це не тільки стримування від їжі. Є багато різних переступів дитиною різних правил – поведінки, послуху старшим, навчання, виконання різного домашнього обов’язку і інше, може звільнятися від різних пристрастей – комп’ютер, телевізор, мобільний телефон і інше.

Мала дитина з допомогою батьків (тільки не насильно), а старша сама, може вирішити від чого відмовитися, що міняти, викорінювати в своєму житті заради Христа (Він за нас постраждав, віддав Своє життя).

Чи можна вживати алкоголь?

Алкоголь вживати не можна це пристрасть, ще й дуже пагубна. В уставі Православної Церкви є настанови коли у Великий піст можна вживати трішки червоного вина.

Щодо морепродуктів?

У Великий піст морепродукти і всяка риба в їжу не вживається так як піст найстрогіший, але в залежності від фізичного стану (хвороби) з благословення духовника можна вживати.

А щодо солодощів?

Солодощі можна вживати у Великий піст, але ті які приготовлені з рослин-них складників.

Також потрібно бути обережним, залежно від віку надмірне споживання цукру може викликати будь-яку хворобу, особливо коли неправи-льно без благословення строго постити.

Що читати підчас Великого посту?

Піст це духовне випробовування яке покладаємо на себе ми самі, тому було б добре у Великий піст відмовитися від телевізора, без потреби комп’ютера, тобто всього того, що забирає надаремно у нас багато часу.

Цей час можна і потрібно використати для читання Святого Письма (Біблії), різних церковних книжок, настанов Святих Отців Церкви, духовні поради, псалтир. Можу порадити прочитати книжки протоієрея Олександра Торіка «Флавіан» – три томи, «Селафаліїла».

Молитви підчас Великого посту?

Найперше – щиро від всієї душі і розуму – важливо постійно. Не пропускати ранкові і вечірні молитви. Протягом дня частіше читати про себе молитву: «Господи Ісусе Христе, помилуй мене грішного (грішну)» – одна із найважливіших молитов у аскетичному подвигу в Православній Церкві.

Коли ходити до Церкви?

За однією із десяти заповідей Господніх ми повинні приходити один раз на тиждень до храму. Якщо є можливість, потрібно бути частіше на Божественній Літургії і приступати до Таїнств сповіді і причастя (дуже важливо підчас посту). Також приймати участь у різних важливих постових Богослужіннях.

Що можна їсти протягом посту?

За настановою Православної Церкви Великий піст самий строгий із всіх постів, тому протягом посту не можна вживати: – всяку тваринну, молочну, рибну їжу, а також яйця. В середу і п’ятницю строгий піст (п’ємо воду і їмо сухарі).

Нагадую весь подвиг покладаємо на себе заради страждань Ісуса Христа, Який терпів за для нашого спасіння.

Суть Великого посту?

Великий піст – час нашого очищення від усяких гріхів. Очищення приходи-ть через покаяння і працю над своєю душею своїм тілом. Без духовної праці не може бути духовного зростання, а звідси немає християнського життя.

Ми які охрестилися в Ісуса Христа, Його наслідуємо в справах ЛЮБОВІ. Тобто ми повинні робити справи любові до себе, оточуючих, всього світу.

Бог є Любов.