Рейд по Житомирщині: через бурштинову лихоманку вже знищено 60 га лісу. Відео

Бурштинова лихоманка шириться північчю України. Копачі самовільно нищать ліси та сільськогосподарські угіддя у Волинській та Житомирській областях. 

Раніше нелегальний видобуток бурштину процвітав на Рівненщині, однак останнім часом територія значно збільшилась.

Журналісти Телеканалу новин “24” вирушили у рейд разом з Держекоінспекцією.

Бурштин використовують в ювелірній справі та медицині

Для довідки: бурштин – це смола хвойних дерев, що утворилася 40 мільйонів років тому у різних пластах на межі прадавнього льодовика. Жоден напівдорогоцінний камінь не набув такого широкого застосування. Його використовують для лікування різних недуг – від серцево-судинних до інфекційних. І, звісно, цей жовтувато-червоний камінець, а в Україні – унікальний зеленавий бурштин, часто слугує як прикраса.

Роками бурштин нелегально відправляли у країни Європи, а передусім, Польщу. Однак, віднедавна український “сонячний камінь” став популярним у Китаї та Японії. Контрабанда сягає сотень кілограмів в рік. Збитки для держави – на мільйони гривень. Тому все більше копачів прямують у місця залягання бурштину. Спершу неофіційно проводять геологічну розвідку, а вже потім його видобувають.

У містечку Олевськ в Житомирській області номери готелів зайняті, приватні будинки винаймають групи осіб. До місця видобутку постійний рух автомобілів в обох напрямках. В селі Обище мешкає всього 300 людей. Головна дорога вночі добре освітлена, – нечувана розкіш для українських селян. Роботи, як і в більшості сіл, немає. За останні кілька місяців, відколи тут знайшли поклади бурштину, селяни почали масово перекваліфіковуватися.

Про конспіративний рейд порушники довідались заздалегідь

За короткий період тут усталилася ціла система. На в’їздах до території покладів бурштину постійно чергують так звані “маячки” – люди, які передають будь-яку інформацію про пересування усіх автомобілів. Особлива увага до автівок з номерами інших областей. Сьогодні від наглядачів була команда роз’їжджатися – Держекоінспекція шукає порушників.

Тисячі людей добувають бурштин цілодобово. Робота тут не припиняється, незважаючи на рейд природоохоронців. Адже задіяно тисячі людей.

Місцеві жителі говорять, що за один маленький камінець можна отримати від 2-х гривень. Однак, якщо знайти 50-грамові та ще й кілограм, то перекупники платять від 3000 доларів. Саме тому тут створена ціла інфраструктура, яка наносить непоправну шкоду довкіллю.

Мотопомпи повністю знищують сільськогосподарські землі

Є кілька способів добутку бурштину. Один – мотопомпами. “Сонячний камінь” вимивають з-під землі напором води. Для більшості – це єдиний шанс заробити хоч якісь гроші.

Тепер, щоб рекультивувати ці землі, треба не один рік. Але ще більшої шкоди нелегали завдають хвойному лісу. Між дерев та коріння у пласті синьої глини і залягає бурштин. Сюди не кожен наважиться йти. Копати вручну, а це інший варварський спосіб його видобутку, справа не з легких і не зовсім безпечна. Коли натрапляєш на жилу, перед очима тільки можливий заробіток. А ґрунт піщаний, тож нерідко засипає копачів. Траплялися тут і летальні випадки. Журналістам вдалося домовитися із першою ланкою “кришувальників” заглибитися в ліс, аби на власні очі побачити розмах видобутку.

Чужинцям в місцях видобутку бурштину не раді

Для того, щоб заїхати у місце видобутку, говорять, треба заплатити декому 300 гривень. Але люди сюди йдуть масово і стихійно. Доходить до того, що ділянки у державному лісі одні копачі перепродують іншим. Якщо, звісно, там знайшли пласт із покладами бурштину. До чужинців не прихильні. У багатьох при собі мисливська зброя, не гребують і примітивнішими знаряддями. Кілька тижнів тому звичайними лопатами тут побили екологів, які спробували завадити нищенню лісу.

При першому порухові вітру ліс падає. Тоді його називають “п’яним”. Поміж ям, що сягають 12 метрів, уже нічого неможливо зробити з деревиною. У те, що видобуток бурштину урегулюють на державному рівні, ніхто не вірить.

“Коли воно ще тільки починалося, ми піднімали питання перед обласною адміністрацією, перед УВД, перед РОВД нашим. Я направляв листи і на міністра екології, і на міністра внутрішніх справ Авакова. На генеральну прокуратуру, на всі органи, куда ми можемо звертатися. Ніхто не реагує, я сюди привозив і народних депутатів. І ніякої реакції немає”, – розповідає голова Олевської районної ради Микола Харченко.

Місцевих жителів та криміналітет все влаштовує

“Руйнується повністю вся екосистема, з якої, можна сказати, живиться природа: це ліс, земля, вода – усе це повністю приводиться до руйнації“, – пояснює перший заступник начальника Держекоінспекції в Житомирській області Руслан Антонюк.

“У першу чергу потрібно на законодавчому рівні це питання урегулювати. Якщо буде закон про бурштин, який уже кілька разів розглядався у ВР, тоді будуть чітко сформовані правила гри, по яких буде здійснюватися видобуток бурштину, будуть надходити кошти у бюджети різних рівнів, люди будуть забезпечені роботою. І тільки в такому форматі буде налагоджена дана ситуація“, – каже голова Держекоінспекції України Михайло Казимир.

Площа понівечених земель на території Рівненської та Волинської областей сягає більше семиста гектарів. Лісів – понад 400. У Житомирській області вже практично втрачено 60 гектарів лісів.