Газовики скаржаться на житомирян, які отримують субсидії, що ті не економлять та “накручують” показники

Споживачі газу Житомирської області, які отримують субсидії – таких близько 40% – не зацікавлені в його економії. 

Мотивація для енергоефективності відсутня через нинішню методологію нарахування субсидії. Субсидіанти нарощують витрати газу для того, щоб в подальшому їм “не зменшили субсидію”. При цьому більшість одержувачів субсидій зовсім припинили оплату за газ, не вносячи навіть обов’язковий платіж.

Про це повідомляє прес-служба “Житомиргаз Збуту”.

За словами газовиків, причиною відсутності мотивації для економії газу став затверджений Міністерством соціальної політики порядок розрахунку субсидій відповідно до соціальних норм, які виявилися в кілька разів більшими фактичного споживання газу домогосподарствами України. 

“Наслідком цих методологічних помилок стало те, що при середньому реальному споживанні газу одним домогосподарством в 184 куб. м газу на місяць, органи соціального захисту нараховували субсидії, які в півтора-два рази перевищують потреби”. – йдеться в повідомленні.

Так, за даними Мінфіну, станом на початок травня органи соціального захисту населення нарахували клієнтам газопостачальних компаній країни субсидій і пільг на 18,1 млрд грн більше фактичної вартості спожитого ними газу. Таким чином, оплата за газ по субсидіях і пільгах вже майже на 41% перевищила вартість спожитого газу по всій групі споживачів з категорії “населення”.

Серед усіх категорій споживачів Житомирщини населення є основним – воно споживає 65,5% палива. При цьому із 361 тисяч домоволодінь області 138 тисяч оплачують за газ за допомогою державної допомоги – субсидії. Тобто кожна друга родина користується субсидією по оплаті за газ.

“У зв’язку з підвищенням вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі і природного газу, урядом була спрощена процедура оформлення субсидії. Тому кількість субсидіантів зросла в 13 разів. В опалювальному сезоні 2015-2016 років у Житомирській області було нараховано компенсацій за використаний газ на суму 1,7 млрд грн”, – зазначив директор ТОВ “ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ” В’ячеслав Тарасов.

Він зазначає, що не сприяє енергофективності і Постанова КМУ №319 від 27 квітня 2016 року. У документі зазначено, що лише частина надмірно нарахованої субсидії (у еквіваленті 100 куб. м газу) буде врахована в майбутніх платежах за газ. Решту Кабмін зобов’язує повернути до державного бюджету.

Експерти газового ринку стверджують, що ситуацію врятує запровадження адресної монетизованої системи соціального захисту громадян. Зокрема вона дозволить незахищеним групам споживачів отримувати пільги та субсидії у грошовій формі на спеціальні рахунки, самостійно розраховуватись з постачальниками комунальних послуг, а зекономлені кошти спрямовувати на заходи з енергозбереження та підвищення енергоефективності власного домогосподарства.