В Україні призупиняють легалізацію польських пам’ятників – інститут пам’яті

Український інститут національної пам’яті у четвер, 27 квітня, призупинив легалізацію польських меморіальних об’єктів на території України, передає DW.

Директор установи Володимир В’ятрович також наполягає на об’єктивному розслідуванні знищення українських місць пам’яті в Польщі за останні три роки, йдеться у повідомленні Інституту в соцмережі Facebook.

“Відсутність належної реакції польської влади на системне знищення українських місць пам’яті в Польщі змушує нас призупинити процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України “, – пояснив В’ятрович.

Уточнюється, що мінімум 105 польських пам’ятників і пам’ятних знаків, які з’явилися на території України з 1991 року, є поза законом. Інститут також попросить призупинити видачу дозволів представникам Польщі на встановлення нових пам’ятників чи реставрацію вже наявних.

Приводом стало зокрема руйнування братської могили воїнів Української повстанської армії в Грушовичах під польським Перемишлем – його демонтували за згоди місцевої влади. 

За даними Інституту, це вже 15-й акт наруги над місцями пам’яті українського народу в Польщі з 2014 року. Українська сторона підкреслила, що готова до відновлення співпраці з польською після відкритого розслідування злочинів проти українських пам’яток. МЗС України у свою чергу вимагає від офіційної Варшави роз’яснень щодо демонтажу меморіалу.